Notowania

Koronawirus wywołał temat bezwarunkowego dochodu podstawowego

Idea dochodu obywatelskiego wraca stale w przypadku większych kryzysów gospodarczych. Jednak pandemia koronawirusa i łączące się z nią następstwa, wciąż trudne do oszacowania, sprawiają, że ku pomysłowi "pensji" od państwa skłania się coraz więcej polityków i aktywistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Domena publiczna)
Bezwarunkowy dochód podstawowy zakłada, że każde państwo zapewni środki do życia swoim obywatelom. (Fot: pixaby)

"Tak jak z pandemią nie sposób poradzić sobie, stosując standardowe rozwiązania polityki zdrowotnej, tak samo globalne załamanie wymaga czegoś więcej niż tradycyjne polityki społeczne. Czas, by rządy wprowadziły w życie awaryjny bezwarunkowy dochód podstawowy" - cytuje międzynarodowy manifest "Dziennik Gazeta Prawna", który też informuje o całej sprawie.

We wskazanym liście otwartym, jego autorzy tłumaczą, że dochód obywatelski powinien być na takim poziomie, by zapewnić każdemu obywatelowi możliwość zakupienia żywności i produktów niezbędnych do przeżycia. Jak podaje "DGP", pod tym apelem podpisało się ponad 800 zachodnich ekspertów i aktywistów.

To odpowiedź na obecną politykę mającą na celu przeciwdziałanie skutkom koronawirusa. Nie tak dawno wsparcie, w wysokości 1 tys. dolarów w postaci czeków, ogłosił Biały Dom. Donald Trump chce w ten sposób wspomóc rodziny dotknięte pandemią. Takiej formy pomocy nie wyklucza także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zobacz też: Zawieszenie składek i podatków. Hausner: to jedyne słuszne rozwiązanie

Dziennik wskazuje, że jest to pewna forma bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP). To idea, która ma w założeniu zapewnić każdemu obywatelowi stałą "pensję". Wypłacać ma ją państwo, a ma ona zagwarantować wszystkim możliwość przeżycia.

Dreamliner należący do LOT-u na lotnisku w Los Angeles. Co teraz z połączeniami do USA?
Trump nie wpuści gości z Europy. LOT musi dopasować się do nowych realiów

"DGP" przypomina jednak, że dotychczasowe próby wprowadzenia BDP kończyły się na programach pilotażowych. Gazeta przypomina m.in. przypadek Finlandii, a także referendum w Szwajcarii z 2016 roku. Obywatele tego drugiego państwa mieli w nim zdecydować, czy chcieliby otrzymywać BDP. Przeciwko tej koncepcji opowiedziało się 77 proc. obywateli.

Sklep firmy CCC.
Koronawirus uderza w CCC. Spółka nie spłaci 20 mln zł wymagalnych na 23 marca

W części krajów idea BDP jest realizowana częściowo. Przykładem tutaj może być polskie 500+.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: bezwarunkowy dochód podstawowy, pieniądze, państwo, koronawirus, koronawirus 2019-nCoV, COVID19, Covid-19, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

Bez lycencjatu500+ nie jest bezwarunkowym dochodem podstawowym!!! Warunkiem jest posiadanie dzieci w odpowiednim wieku. Logiczne myślenie to trudna sztuka (dla … Czytaj całość

24-03-2020

EskimosNo i wracamy do pomysłów Stalina.... Równanie wszystkich, w dół. A głupi niech pracuje.

24-03-2020

xxxxa kto za to zapłaci - moze warto przeanalizowac eksperymenty które sie juz odbyły? okazały sie klapą

Rozwiń komentarze (57)