Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kryptowaluty. Zdelegalizują bitcoina? "Zanim będzie za późno"

56
Podziel się:

Niderlandy powinny natychmiast zakazać bitcoinów i innych kryptowalut - nie ma wątpliwości Pieter Hasekamp szef rządowego Centralnego Biura Planowania (CPB). Rysuje też katastrofalne skutki dla gospodarki, jeżeli nie podejmie się tej decyzji w najbliższym czasie.

Kryptowaluty. Zdelegalizują bitcoina? "Zanim będzie za późno"
Holandia zdelegalizuje bitcoina? Mocny głos w tym kraju. (Pexels, Alesia Kozik)

"Holandia musi teraz zakazać bitcoinów, zanim będzie za późno" - grzmi Pieter Hasekamp na łamach dziennika "Financieele Dagblad". Stoi on na czele Centralnego Biura Planowania (CPB), które jest z kolei organem doradczym rządu.

"Pęknięcie bańki kryptograficznej jest nieuniknione, a rząd w Hadze musi działać teraz, w przeciwnym razie konsekwencje katastrofy będą zbyt duże" - przestrzega szef CPB.

Ocenia, że następstwem zakazu będzie gwałtowny spadek bitcoina. Gdyby ta kryptowaluta zaczęła pikować, to prawdopodobnie pociągnie za sobą cały rynek kryptowalut.

Zobacz także: Czy warto inwestować w kryptowaluty? Wiele zastrzeżeń

"Już w XVI wieku Gresham zauważył, że wysokiej jakości monety ostatecznie zniknęły z obiegu. Systemy płatności przeszły na mniej wartościowe monety, a później na banknoty i pieniądze bezgotówkowe. Pojawienie się kryptowalut pasuje do tego wzorca. Wykazują one wszystkie cechy 'gorszych pieniędzy': niejasne pochodzenie, niepewna wycena, podejrzane praktyki handlowe" - pisze Pieter Hasekamp.

W środę natomiast płatności bitcoinem umożliwił Salwador. Przedsiębiorcy posiadający dostęp do niezbędnej technologii nie będą mogli już odmawiać płatności tą kryptowalutą.

Jak przypomina portal NOS, kryptowaluty nie są emitowane przez instytucje finansowe. Co więcej, są one przedmiotem handlu międzynarodowego, tak więc władze centralne mają nad nimi niewielką kontrolę, właśnie ze względu na ich zdecentralizowany charakter.

W ostatnich tygodniach notowania bitcoina mocno się zachwiały. Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, spadł w maju o 38 proc., mimo że na początku ubiegłego miesiąca osiągnął wartość powyżej 58 tys. dolarów. Oznacza to, że maj był dla tej kryptowaluty najgorszym miesiącem kalendarzowym w historii, przyćmiewając 35 proc. spadek z grudnia 2013 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
Lenin
3 lata temu
Jak ktoś jest szefem "centralnego biura planowania" to pachnie komuną, czyli może zdelegalizować co najwyżej noszenie kaleson, bo to moze sprawdzić. Internetu nie moze. Jaki troskliwy ten komunistyczny wujek, martwi się że ludzie stracą pieniądze, ojojoj.a ile pieniądze rządowe straciły na wartości od powstania bitcoina? A ile on wzrósł? Od kiedy co rośnie na wartości jest gorsze od tego co ciągle spada?
Taaaaa
3 lata temu
Jasne, zdelegalizować bo tylko śmieciowe pieniądze kontrolowane przez mafie bankowe mogą istnieć i tracić na wartości średnio 2% rocznie
hahahaha
3 lata temu
Mają swoje racje. Po co komu moneta warta dwieście tysięcy. Po dziesięciu latach będzie warta miliony, po piećdziesięciu miliard...
refad
3 lata temu
Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Wszystko podlega wahaniom (nawet złoto, a zwłaszcza jakieś wirtualne kryptowaluty) i zależy od tego kiedy się kupi i kiedy sprzeda. Inwestując w obligacje skarbowe (patrz Cypr, Grecja) a zwłaszcza korporacyjne można wszystko stracić. Złoto też potrafi tanieć. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna , Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku mimo niedużej pensji.
Wiedźmin
3 lata temu
Najlepiej jakby zdelegalizowali wszystkie socjalistyczne instytucje jak np.: Centralne Biuro Planowania, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisję Nadzoru Finansowego, banki centralne i wszystkie inne podobne gówna. A pseudoredaktorom money i bankiera powinni postawić zarzuty za manipulowanie rynkami. Ich artykuły są na żenującym poziomie i z prawdziwymi informacjami ekonomiczno-gospodarczymi nie mają nic wspólnego. Takie niusy dla Janusza i Grażyny.
...
Następna strona