Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KBB
|

Bitcoin: Salwador planuje uczynić kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym

18
Podziel się

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiada, że uczyni bitcoina prawnym środkiem płatniczym w tym kraju. Przyjęcie takiej waluty może przynieść krajowi i jego mieszkańcom mnóstwo oszczędności.

Bitcoin: Salwador planuje uczynić kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym
Nayib Bukele, prezydent Salwadoru, chce uczynić bitcoina oficjalną walutą swojego kraju. (PAP, EPA, EFE, Rodrigo Sura)
bEiOUgVx

Jeśli parlament poprze jego Bukele, Salwador zostanie pierwszym na świecie krajem z bitcoinem jako oficjalną walutą. Na razie w Salwadorze używa się dolara amerykańskiego, kraj nie ma własnej waluty.

Używanie kryptowalut może być ryzykowne, ale w przypadku Salwadoru może się opłacić – bo umożliwi wysyłanie płatności do kraju. Ponad dwa miliony Salwadorczyków mieszka poza granicami kraju, ale wysyłają swoim rodzinom pieniądze – to ponad 4 miliardy dolarów rocznie.

bEiOUgVz

Gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na tych przekazach pieniężnych, stanowią one około 20 proc. produktu krajowego brutto (PKB) kraju.

Obecnie istniejące na rynku usługi przesyłania pieniędzy są drogie, czasochłonne, pieniądze często trzeba odbierać osobiście. Aż 70 proc. Salwadorczyków nie ma kont bankowych.

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców

- W krótkim okresie stworzy to miejsca pracy i pomoże zapewnić integrację finansową tysiącom osób spoza formalnej gospodarki – powiedział Bukele na konferencji Bitcoin na Florydzie, dodając, że może to również zwiększyć inwestycje w tym kraju. Zapowiedział, że ustawa ustanawiająca bitcoina oficjalną walutą kraju zostanie w przyszłym tygodniu zaprezentowana kongresowi.

bEiOUgVF

Większość banków centralnych na świecie rozważa możliwość stworzenia własnych walut cyfrowych. W kwietniu Bank Anglii ogłosił, że zamierza stworzyć cyfrowy pieniądz, który istniałby obok gotówki i depozytów bankowych.

Żaden kraj nie zdecydował się jednak na akceptację bitcoina jako oficjalnej waluty. Eksperci podkreślają, że taki krok nie zapewni stabilności cen i płynności obrotu – kurs bitcoina podlega znacznym wahaniom i jest poza jakąkolwiek kontrolą państwową. Inni uważają, że ten krok ma wzmocnić przede wszystkim wizerunek prezydenta Bukele jako innowatora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOUgWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
wert
2 tyg. temu
Niezła rekomendacja dla bitcoina…Salwador. Brakuje jeszcze Czadu Nigru i Burkina Faso.
JulianX
2 tyg. temu
ciekawe jaka mafia wstawiła tę marionetkę
pam
2 tyg. temu
To powinien się pospieszyć, bo kurs bitcoina jest w dołku i niedługo znowu wystrzeli.
bEiOUgWb
Yoyo
2 tyg. temu
Brawo, na pewno ludzie ktorzy wysylaja pieniadze bedzie stac na oplaty tranzakcji jak BTC znowu pojdzie w gore. Przeciez to nie waluta do tranzakcji tylko do spekulacji tak jak zloto.
młody
2 tyg. temu
Salwadoru jest republiką bananową, dlatego jak widzę takiego "prezydenta" Nayib Bukele to mnie pusty śmiech ogarnia. Bitcoin jest zwykłą piramidą finansową, która jak zawsze zaliczy spektakularną klapę, ale jak sami wiemy głupców nie sieją. :)))