Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Fed zdołał przywrócić optymizm wśród inwestorów

2
Podziel się

Słabe dane krajowe oraz gołębio nastawiona do polityki pieniężnej RPP powinny w najbliższych dniach osłabiać złotego.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (Wikimedia Commons)
bErFTmnF

Poniedziałek 15 czerwca przyniósł odwrót tendencji obserwowanych pod koniec zeszłego tygodnia. Euro umocniło się wobec dolara, podobnie jak złoty wobec tych obu walut, gdzie EUR/USD zbliżył się do 1,135 (startując z 1,1250), natomiast EUR/PLN spadł do 4,41, a USD/PLN poniżej 3,89 wobec piątkowych poziomów w pobliżu odpowiednio 4,44 oraz 3,94.

Zmienność na złotym jest w ostatnich dniach pod silnym wpływem nastrojów na globalnych rynkach. Jeszcze niedawno seria propozycji fiskalnych UE (francusko-niemieckie porozumienie odnośnie utworzenia funduszu pomocowego o wartości 500 mld EUR oraz 250 mld EUR w pożyczkach jako dodatkowa propozycja KE, 130 mld EUR nowego stimulusu w Niemczech) sprzyjała poprawie sentymentu inwestycyjnego w Europie.

bErFTmnH

Ostatnie, bardzo słabe dane przemysłowe ze strefy euro (zamówienia przemysłowe z Niemiec, zeszłotygodniowa produkcja przemysłowa z Niemiec i strefy euro) zaczęły jednak podminowywać dobre nastroje i ponownie zwiększać obawy rynków o kształt ożywienia gospodarczego po ponownym otwarciu gospodarek.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Skutkiem tego, pod koniec zeszłego tygodnia doszło do wyraźnej korekty EUR/USD (który z okolic 1,14 spadł do ok. 1,1250), a także prób silniejszego osłabiania złotego (atak EUR/PLN na 4,48 w zeszły czwartek). Pogorszenie nastrojów rynkowych było również napędzane przez zeszłotygodniowe posiedzenie Fedu i podkreślaną przez tą instytucję niepewność, co do ścieżki ożywienia gospodarczego oraz nawoływania do dalszego zwiększenia ekspansji fiskalnej w USA, razem interpretowane przez rynek w duchu rosnących obaw o koniunkturę.

bErFTmnN

Poniedziałkowa sesja zdawała się wpisywać w utrzymanie negatywnych sentymentów rynkowych, co oddziaływało negatywnie na aktywa ryzykowne (jak polski złoty) i prowadziło do spadków indeksów giełdowych w Europie. Jednak nastroje uległy zdecydowanej poprawie w trakcie amerykańskiej sesji, kiedy Fed ogłosił, że będzie dokonywał zakupów obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym w ramach programu SMCCF, gdzie do tej pory nabywano jedynie ETFy.

Ponadto Fed zapowiedział, że program zakupów obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od firm w ramach PMCCF powinien zacząć funkcjonować w niedalekiej przyszłości.

Gotowość Fedu do wdrożenia nowych programów, czy też korekta istniejących w ramach skupu aktywów czy też poprawy płynności pokazuje, że wciąż istnieje arsenał, który może zostać użyty przed wdrożeniem ujemnych stóp procentowych, czy też kontroli krzywej dochodowości. Zapowiedź Fedu zdecydowanie wzmogła apetyt na ryzyko, co pozwoliło amerykańskim indeksom giełdowym zakończyć sesję z dodatnim wynikiem, a rentowności amerykańskich obligacji zanotowały lekkie wzrosty.

bErFTmnO

Ogłoszenie Fedu przynajmniej na razie przyćmiło obawy o drugą falę zakażeń wirusem SARS-COV-2. Pojawienie się nowych ognisk zachorowań w Chinach oraz USA studziło nadzieje na szybkie wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią prowadząc w trakcie sesji europejskiej do wzrostu zainteresowania bezpiecznymi obligacjami, gdzie 10-letni Bund był notowany poniżej -0,40 proc.

Jarosław Kosaty, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErFTmoi
forex
komentarze walutowe
KOMENTARZE
(2)
GGG
rok temu
Frankowicze na pewno zadowoleni z obietnicy złożonej 5 lat temu odnośnie przewalutowania.
Bez kredyt - ...
rok temu
Myślę że Ci co mają kredyty walutowe podziękują panu PAD przy urnie wyborczej, za taką politykę.