Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
22.07.2020 08:01

Kursy walut. Nie tylko szczyt UE pomógł złotemu

Porozumienie na szczycie państw UE oraz zaskakująco szybka poprawa danych z krajowej gospodarki wspierają polską walutę. Kurs złotego spadł poniżej 4,43 za euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Kursy walut. Nie tylko szczyt UE pomógł złotemu.

Wtorkowa sesja przyniosła dalsze umocnienie złotego na co wpływ miał splot pozytywnych informacji docierających do inwestorów.

Przede wszystkim rynki "z uśmiechem” przyjęły zawarte w Brukseli porozumieniu przywódców UE, będące kompromisem pomiędzy oszczędnymi północnymi krajami unijnymi, a bardziej rozrzutnymi z południa. Porozumienie dotyczy znacznego pakietu stymulacyjnego, który ma na celu wsparcie gospodarek dotkniętych pandemią koronawirusa.

Rynki dobrze przyjęły także postępy w testach szczepionki na COVID-19 na Uniwersytecie Oxfordzkim. Apetyt na ryzyko podtrzymywały też doniesienia z Waszyngtonu dotyczące prac nad kolejnym pakietem fiskalnym. Mówi się, że wsparcie może obejmować zarówno cięcia podatków, jak i bezpośrednie czeki konsumpcyjne.

Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

W rezultacie docierające do ponad półtorarocznego maksimum euro względem dolara (para zbliżyła się do 1,155) i dodatkowo pozytywnie zaskakujące ekonomistów kolejne krajowe dane gospodarcze (o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w czerwcu) nasiliły popyt na złotego, prowadząc do spadku notowań euro w okolice 4,4285 zł.

We wtorek GUS opublikował kolejne "twarde” dane. Po silniejszej od prognozowanej produkcji sprzedanej przemysłu równie pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna. Dalsze odmrożenie polskiej gospodarki i stopniowy powrót konsumentów do dawnych nawyków, z czym mieliśmy do czynienia w czerwcu, spowodowały wzrost dynamiki sprzedaży o 9 proc. miesiąc do miesiąca, co przełożyło się na jedynie 1,9 proc. spadek w skali roku wobec -4 proc. prognozowanych przez rynek.

Dla porównania, w maju roczna dynamika wyniosła -8,6 proc., a w kwietniu aż -22,6 proc. rok do roku. Opublikowane w tym tygodniu dane dają całkiem pozytywny obraz polskiej gospodarki w drugim kwartale w porównaniu z wcześniejszymi obawami, umacniając pozytywne nastroje na krajowym rynku walutowym.

Joanna Bachert, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: komentarze walutowe, kursy walut, kurs złotego, kurs euro, forex
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2020

TOP 100I będzie piknie Trzy lata spokoju Oby

22-07-2020

CzytelnikZastanawiające jest to, że każdy wzrost gospodarczy w Polsce unosi wartość złotówki. No dobrze ale przecież pozostałe kraje Europy również wracają do … Czytaj całość

23-07-2020

konjakijestTeraz najgorsze te rządy prawa. Pasowałoby kolesiom w czerwonych krawatach co na pierwszego maja chodzili emerytury pozabierać. A jak tu zabierać jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)