Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Zmniejsza się apetyt na złotego

18
Podziel się:

Ostatnie dni pokazały, że potencjał dalszego umocnienia polskiej waluty względem euro został już wyczerpany. To oznacza, że rynek będzie teraz szukał powodów do realizacji zysków.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (Flickr)

Ostatnie dni na krajowym rynku walutowym cechowała podwyższona zmienność notowań złotego. Ostatecznie EUR/PLN zakończyły tydzień blisko poziomów otwarcia, w okolicach 4,43-4,44. Na zmiany notowań złotego silny wpływ wywierało zachowanie globalnych rynków finansowych, na których przeważał optymizm związany z rosnący przekonaniem, że gospodarki najgorsze mają już za sobą, a dzięki pomocowych programom teraz przed nimi coraz lepsze dni.

Rosnący optymizm wraz z nowym, wyższym od oczekiwanego przez rynek, bodźcem EBC (bank przeznaczył dodatkowe 600 mld euro na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa) i słaby dolar amerykański (pozostający pod presją protestów i zamieszek w USA) zachęciły inwestorów do zwiększenia pozycji w bardziej ryzykownych aktywach (w tym PLN i na rynkach akcji).

Efekt masowego „drukowania pieniędzy” robi swoje. W połowie tygodnia EUR/PLN przetestował wsparcie na 4,37. EBC, podczas czwartkowego posiedzenia zatwierdził większy stimulus do walki z pandemią (ostatecznie łączna wartość programu pomocowego będzie wynosiła 1,35 bln euro) i wydłużył okres jego obowiązywania do końca czerwca 2021r., pokazując tym, że nie ma hamulców w walce z Covid-19.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

W rezultacie ostatnie działania zarówno KE, jak i EBC zmniejszyły obawy inwestorów dotyczące perspektyw dla południowych krajów strefy euro, co jednak nie było w stanie utrzymać klimatu risk-on na EMFX do końca tygodnia. W piątek przed południem EUR/PLN chwilowo zbliżył się do 4,458.

Lokalnie, w ostatnich dniach uwagę rynku zwracały publikacje indeksu PMI i protokołu z kwietniowego posiedzenia RPP, które jednak ostatecznie miały niewielki wpływ na notowania złotego, pozostając w cieniu doniesień globalnych. Niemniej warto zauważyć, że z opublikowanych minutes wynikało, że w kwietniu Rada przede wszystkim nadal koncentrowała się na wspieraniu aktywności gospodarczej, zaś w maju, jej decyzje bardziej wynikały z obaw o spadek inflacji poniżej celu NBP (2,5% +/- 1 p.p.).

Słuszność obaw RPP o wzrost gospodarczy potwierdziła publikacja indeksu PMI dla Polski. W maju choć wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 40,6 pkt z rekordowo niskiego poziomu 31,9 zanotowanego w kwietniu, dane nie sugerowały jednak szybkiego powrotu ożywienia gospodarczego. Jak można było zauważyć po strukturze danych, strumień nowych zamówień nadal pozostaje bardzo słaby (zarówno krajowych, jak i zagranicznych). Wciąż panuje też bardzo duża niepewność, co do przyszłości.

W piątek, pozytywnie zaskoczyły rynek dane rządowe dot. rynku pracy w USA. W maju, zamiast oczekiwanego spadku rzędu 8 mln miejsc pracy, w sektorach poza rolnictwem przybyło ponad 2,5 mln nowych etatów. Stopa bezrobocia spadła zaś do 13,3 proc. wobec 14,7 proc. w kwietniu i 19,8 proc. oczekiwanych przez rynek.

Dane wpisały się więc w ostatnie trendy rynkowe, zakładające odbudowywanie gospodarek zniszczonych pandemią Covid-19, ograniczając dzienną przecenę złotego. Sesję europejską EUR/PLN zakończył w okolicach 4,43 przy EUR/USD bliskim 1,13.

W tym tygodniu uwagę zwracać będą odczyty produkcji przemysłowej w Niemczech i strefie euro, które powinny wspierać dalsze odbicie EUR / PLN w kierunku 4,45. Ostatnie dni pokazały, że potencjał aprecjacyjny złotego względem euro w związku z optymizmem w Europie został już wyczerpany, co oznacza, że rynek będzie teraz szukał powodów do dalszej realizacji zysków. Takich impulsów mogą dostarczyć oznaki utrzymującej się słabości przemysłu w Europie (w kwietniu zamówienia w Niemczech spadły o 25 proc.).

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

forex
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
beata-kulka3
4 lata temu
a co to jest ZLOTY.....twarda waluta innacziej wyglada
Fred
4 lata temu
Mam oszczędności w Dolarach, EURO, PL., w czasie koronawirusa nie interesowałem się kursami walut,. wiem że Polski złoty musi być stabilny, tego wymaga interes ogólny, biznesowy. nie tylko Polaków.
yan
4 lata temu
EURO PO 10 zl
łosiu
4 lata temu
czyli kochani posiadacze biletów FED, NBP,EBC- znów zapłacicie za nowe jachty kolegów królików.
jax
4 lata temu
TRZEBA INWESTOWAĆ ZAWSZE ODWROTNIE JAK PRZEWIDUJĄ WYŻEJ CI ANALITYCY OD SIEDMIU BOLEŚCI ( sprawdzone ). Odwrotny sposób daje możliwości niezłego zarobku