Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Nawet kilkaset złotych dodatku do emerytury. Sprawdź komu przysługuje

89
Podziel się:

Nawet na blisko 900 zł dodatku miesięcznie mogą liczyć emeryci, którzy w latach 1989-1999 otrzymali uprawnienia do wcześniejszej emerytury ze względu na opiekę nad dziećmi wymagającymi stałej opieki. W sumie co miesiąc mogą dostawać maksymalnie 2119 zł. Muszą jednak złożyć w urzędzie specjalny wniosek.

Nawet kilkaset złotych dodatku do emerytury. Sprawdź komu przysługuje
Od stycznia emeryci EWK będą mogli otrzymać świadczenie wyrównawcze (Adobe Stock, RossandHelen)

Od stycznia osoby pobierające niskie emerytury EWK (wcześniejsze emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki) będą mogły otrzymać świadczenie podwyższające. Tym samym będą dostawać tyle samo pieniędzy, co osoby ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS lub innego organu, który wypłaca to świadczenie. Dokumenty przekazane do 28 lutego będą rozpatrzone do końca marca.

Emerytury EWK przyznawane przez 10 lat

Warto przypomnieć, że rozporządzenie z 1989 roku umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) - bez względu na wiek - jednemu z rodziców mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem.

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa

Przepis ten utracił moc w 1999 roku, jednak osoby, które przez blisko dekadę spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.

Po 1999 roku rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki otrzymują inne świadczenie - pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak tym, którzy mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego.

Państwo wyrównuje świadczenia

Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK. Tymczasem wysokości tych świadczeń znacznie się różnią. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2022 roku to 2119 zł, a najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.

Tak więc osoby z najmniejszymi emeryturami EWK mogą liczyć nawet na kilkaset złotych więcej każdego miesiąca. Po przyznaniu wyrównania będzie ono wypłacone także wstecz, licząc od 1 stycznia 2022 roku.

Świadczenie wyrównawcze ma przysługiwać miesięcznie w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego. Wypłata świadczenia wyrównawczego będzie następować wraz z emeryturą EWK.

Świadczenie wyrównawcze, wraz z kosztami jego obsługi, będzie finansowane ze środków budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
Miro
2 lata temu
Kiedy państwo odda pieniądze czerwcowym emerytom i wcześniejszym emerytom których okrada to jest państwo prawa czy bezprawia
FRANCZESKA
2 lata temu
Hejka pracuje w Polsce od 1978r na umowie o pracę na umowie cywilno prawnej ale cały czas na tym samym stanowisku, emerytura 1486,92 po 44 latach czy to jest ok.Tez mialam male dzieci nie było samochodów wygód,pralka Frania i teraz mam nagrodę tak wysoka emeryture .
Patrycja 2
2 lata temu
Też uważam, że pokrzywdzeni ( wg rządu bogaci emeryci 6400 brutto za 45 lat pracy) muszą się zorganizować i wystąpić z pozwem zbiorowym. Myślę, że związek emerytów stanie na wysokości zadania.
aga
2 lata temu
Emerytury bez podatku,chyba już się napłaciliśmy
aga
2 lata temu
Co z tego że biedniejsi i rodziny z dziećmi zyskają,ale nie mówi się że osoby z troszkę wyższymi emeryturami nic nie dostają opłaty i życie jest tak samo cholernie drogie jak dla wszystkich i jeszcze obniża im się emerytury. Po co człowiek harował , żeby teraz znowu dostać za swoje.To jest nierówne traktowanie człowieka.
...
Następna strona