Notowania

podatki
15.03.2019 08:40

Niższy PIT również dla mikrofirm? Entuzjazm minister przedsiębiorczości

Obniżona stawka podatku z 18 do 17 proc. objąć ma także mikrofirmy - informuje "Rzeczpospolita". Pomysł w Polskim Radiu skomentowała minister Jadwiga Emilewicz: "przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Obniżenie stawki podatkowej ma dotyczyć też mikrofirm. Minister Emilewicz chwali pomysł (Fot: MAREK LASYK/REPORTER)

Niższy PIT nie tylko dla pracowników, ma objąć także mikrofirmy. Sam projekt ustawy to część "Nowej Piątki" PiS. Gdy był prezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, nie było pewności co z samozatrudnionymi. Tym bardziej, że sam premier podkreślał, że mają oni inne ulgi, które już obowiązuja, bądź są wdrażane.

"Trzynastki" ominą objętych programem "Mama 4+", bo formalnie jest to tylko "świadczenie uzupełniające".
13. emerytura nie dla matek czworga dzieci. "Mama 4+" poza programem

Teraz, jak informuje "Rzeczpospolita", wiele wskazuje na to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły płacić niższy podatek - 17 procent, zamiast 18. Natomiast na pewno nie będą mogły skorzystać z zerowgo PIT dla młodych (do 26 roku życia) oraz z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Obejrzyj. Premier Morawiecki: Zerowy PIT, zerowa emigracja

Ustawa wciąż klaruje się w Ministerstwie Finansów, rozważane są różne opcje. Jednak przeważa pogldąd, by przy obniżce PIT o jeden punkt procentowy nie robić wyjątków. Decyzja zapadnie do końca marca. Już teraz entuzjastycznie o pomyśle wyraża się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

- Jeśli obniżony podatek będzie dotyczył także mikrofirm to przyjmiemy go z jeszcze większym zainteresowaniem, bo to one przede wszystkim potrzebują obniżania progu dostępu, progu rozwojowego - powiedziała w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce.

- W czasie kiedy gospodarka nieco zwalnia, Polska ciągle utrzymuje się na bardzo wysokiej fali wzrostu. Naszym największym wyzwaniem jest obniżanie kosztów pracy i obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pieniądze, mśp, Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

taurenMłodzi nareszcie zaczynają mieć łatwiej prowadzić biznes i działalność w Polsce.

15-03-2019

AdaZmiejsza podatek zeby ambiti za granice nie pojechli od razy tylko popracoali troche w pl, bo ktos musi pracowac na patusy +

15-03-2019

klikaczTa obniżka to doskonała rzecz. Znając Morawieckiego na pewno ją wprowadzi.

Rozwiń komentarze (38)