Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Podwyżki nauczycieli jednak bez wyrównania. Sejm odrzucił poprawki Senatu

927
Podziel się

Sejm nie zgodził się z poprawką Senatu do tzw. ustawy okołobudżetowej, która zakładała, że wraz z podwyżką wynagrodzeń od września tego roku nauczyciele otrzymaliby wyrównanie od początku roku. O przyjęcie tej poprawki zabiegał Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz nie przekonał posłów i odrzucili oni poprawkę senacką dot. wyrównania od stycznia
Sławomir Broniarz nie przekonał posłów i odrzucili oni poprawkę senacką dot. wyrównania od stycznia (East News)
bDIVeweZ

Szef ZNP Sławomir Broniarz apelował do posłów i posłanek o przyjęcie poprawek Senatu do ustawy okołobudżetowej. Jedna z nich zakładała, że zaplanowany wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. od 1 września tego roku byłby z wyrównaniem od 1 stycznia 2020.

Posłowie jednak nie podzielili zdania ani senatorów, ani prezesa ZNP i zdecydowali o odrzuceniu poprawki. Oznacza to, że nauczyciele otrzymają 6-procentową podwyżkę pensji od września. Nie dostaną natomiast wyrównania podwyżki od początku roku. Ustawa gwarantuje, że 6-proc. podwyższenie pensji musi nastąpić do 30 września 2020 roku.

Na mocy ustawy budżetowej na 2020 r. w życie wejdą dwie kwoty bazowe, które posłużą do wyliczenia pensji nauczycieli. Zgodnie z rządową autopoprawką zwiększono kwotę bazową, która jest podstawą do wyliczenia średnich wynagrodzeń pedagogów. Od 1 września 2020 r. ma ona wynosić 3537,80 zł, czyli 200,45 zł więcej.

bDIVewfb
Zobacz także: Obejrzyj: Nauczyciele odchodzą do dyskontów. Broniarz: mają dużo samozaparcia

Po zmianie kwoty bazowej od września 2020 r. minimalne wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie odpowiednio do kwot brutto: nauczyciel stażysta - 2948 zł (wzrost o 167 zł); nauczyciel kontraktowy - 3033 zł (wzrost o 172 zł); nauczyciel mianowany - 3445 zł (wzrost o 195 zł); nauczyciel dyplomowany - 4046 zł (wzrost o 229 zł).

Poprawki Senatu

Inna poprawka Senatu dotyczyła natomiast nagród dla nauczycieli. Zakładała ona, że punktem wyjścia do naliczenia wysokości nagród będzie kwota bazowa obowiązująca od 1 stycznia 2020 roku, a nie od 1 stycznia 2018 roku, jak pierwotnie przyjął Sejm. I z tą poprawką posłowie się zgodzili.

bDIVewfh

Odrzucili natomiast poprawki senackie o odpisie na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli oraz o pieniądzach na ich doskonalenie zawodowe. One również dotyczyły daty naliczania kwoty bazowej.

bDIVewfi

Oznacza to, że kwotą bazową obowiązującą przy obu przepisach będzie ta obowiązująca 1 stycznia 2018 roku. Senat proponował datę 1 stycznia 2019 roku dla świadczeń socjalnych i 1 stycznia 2020 roku dla doskonalenia zawodowego.

Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o jej przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIVewfC
KOMENTARZE
(927)
NICKK
rok temu
Za chwilę nie będzie nauczycieli w Polsce. Starsi odejdą, a młodzi nie przyjdą. Niech się nikt ni łudzi, ze uczelnie pedagogiczne będę pękały w szwach. Może wtedy docenicie tych, którym powierzacie swoje dzieci na pół dnia lub więcej. I przestać tu wypisywać głupoty - mówię do kogoś podpisanego jasnowidź (jakieś curiosum) - nie wiesz nic o pracy i awansie nauczycieli, zamknij się więc i nie jątrz człowieczku mały. Wziąłeś już swoje judaszowe srebrniki za te wypociny? Biedny trollu, smutne musi być twoje życie.
nauczyciel
10 miesięcy temu
Witam jestem nauczycielem rozpoczynającym karierę ( wcześniej oracowałam na "wysokim" stanowisku w przemyśle ) tyle słyszałam wakacje, prosta praca , ogólnie bajka ... uczę przedmiotów zawodowych , mam ich 9 i każdy inny, wykształcenie mam powyżej kwalifikacji i uwaga z nadgodzinami mam niecałe 3000 WOW ( praca do nocy i wpisywanie masy ocen, NIEPŁATNE godziny na wycieczkach i te rady ped.). Na 100% każdy z technicznym wykształceniem i doświadczeniem i taką wiedzą jak mam przyszedłby, aby się wysilać w przekzywaniu wiedzy o przedmiotach technicznych, które napędzają nam gospodarkę , ponadto zwykle brak pieniędzy na porządny sprzęt i literaturę do przedmiotów ... Jak tak dalej będzie wracam do przemysłu. Zgadzam się nauczyciel nauczycielowi i przedmiot przedmiotowi nie równy ... Jednak radzę każdemu z Państwa proszę samemu spróbować danej pracy i wtedy się wypowiadać. Ja już mam doświadczenie dlatego chcę się nim podzielić . Życzę bdb zarobków .
Realistka
rok temu
Jak czytam komentarze to mam wrazenie ze tu sam ciemnogrod pisze, z podsrawowym wyksztalceniem. Ten rząd doprowadzi oswiate do całkowitej zapaści. Jeszcze troche a j. polskiego będą uczyć Ukraińcy.
bDIVewfD
MEN
rok temu
Obywatel wyedukowany jest trudno sterowalny. Obywatel ma słuchać przekazu TVPis i raz na 4/5 lat/a postawić krzyżyk we jedynie słusznej kratce.
jon
rok temu
wazne ze tvp dostanie kase i dalej bedzie wychwalac pis
...
Następna strona