Notowania

Podwyżki nauczycieli jednak bez wyrównania. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Sejm nie zgodził się z poprawką Senatu do tzw. ustawy okołobudżetowej, która zakładała, że wraz z podwyżką wynagrodzeń od września tego roku nauczyciele otrzymaliby wyrównanie od początku roku. O przyjęcie tej poprawki zabiegał Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sławomir Broniarz nie przekonał posłów i odrzucili oni poprawkę senacką dot. wyrównania od stycznia

Szef ZNP Sławomir Broniarz apelował do posłów i posłanek o przyjęcie poprawek Senatu do ustawy okołobudżetowej. Jedna z nich zakładała, że zaplanowany wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. od 1 września tego roku byłby z wyrównaniem od 1 stycznia 2020.

Posłowie jednak nie podzielili zdania ani senatorów, ani prezesa ZNP i zdecydowali o odrzuceniu poprawki. Oznacza to, że nauczyciele otrzymają 6-procentową podwyżkę pensji od września. Nie dostaną natomiast wyrównania podwyżki od początku roku. Ustawa gwarantuje, że 6-proc. podwyższenie pensji musi nastąpić do 30 września 2020 roku.

Na mocy ustawy budżetowej na 2020 r. w życie wejdą dwie kwoty bazowe, które posłużą do wyliczenia pensji nauczycieli. Zgodnie z rządową autopoprawką zwiększono kwotę bazową, która jest podstawą do wyliczenia średnich wynagrodzeń pedagogów. Od 1 września 2020 r. ma ona wynosić 3537,80 zł, czyli 200,45 zł więcej.

Obejrzyj: Nauczyciele odchodzą do dyskontów. Broniarz: mają dużo samozaparcia

Po zmianie kwoty bazowej od września 2020 r. minimalne wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie odpowiednio do kwot brutto: nauczyciel stażysta - 2948 zł (wzrost o 167 zł); nauczyciel kontraktowy - 3033 zł (wzrost o 172 zł); nauczyciel mianowany - 3445 zł (wzrost o 195 zł); nauczyciel dyplomowany - 4046 zł (wzrost o 229 zł).

Poprawki Senatu

Inna poprawka Senatu dotyczyła natomiast nagród dla nauczycieli. Zakładała ona, że punktem wyjścia do naliczenia wysokości nagród będzie kwota bazowa obowiązująca od 1 stycznia 2020 roku, a nie od 1 stycznia 2018 roku, jak pierwotnie przyjął Sejm. I z tą poprawką posłowie się zgodzili.

Woźna zarabia więcej od nauczycielki. To skutki wzrostu płacy minimalnej.
Kuriozum płacy minimalnej. Woźna zarabia więcej od nauczycielki

Odrzucili natomiast poprawki senackie o odpisie na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli oraz o pieniądzach na ich doskonalenie zawodowe. One również dotyczyły daty naliczania kwoty bazowej.

Karta nauczyciela wymaga zmian. Pytanie, w jakim kierunku
Karta nauczyciela do zmiany. Wraca sprawa wynagrodzeń w szkołach

Oznacza to, że kwotą bazową obowiązującą przy obu przepisach będzie ta obowiązująca 1 stycznia 2018 roku. Senat proponował datę 1 stycznia 2019 roku dla świadczeń socjalnych i 1 stycznia 2020 roku dla doskonalenia zawodowego.

Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o jej przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pensje, pensje nauczycieli, podwyżki, karta nauczyciela, sławomir broniarz, wyrównanie, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze, sejm, senat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
wczoraj (01:07)

NICKKZa chwilę nie będzie nauczycieli w Polsce. Starsi odejdą, a młodzi nie przyjdą. Niech się nikt ni łudzi, ze uczelnie pedagogiczne będę pękały w … Czytaj całość

wczoraj (14:49)

StaryZlikwidować kartę nauczyciela 8-godz.dzień pracy ferie i wakacje w szkołach półkolonie .chorzy na L-4a nie 3letni urlop zdrowotny i niech wtedy … Czytaj całość

wczoraj (17:11)

AniaŻadnych podwyżek dla Nauczycieli.Co chwilę mają wolne

Rozwiń komentarze (909)