Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Polska w strefie euro? Jest coraz więcej argumentów

222
Podziel się:

Przybywa argumentów za wspólną walutą, bo okazuje się, że posiadanie własnej wcale nie pomaga już w przechodzeniu kryzysów — pisze "Rzeczpospolita".

Polska w strefie euro? Jest coraz więcej argumentów
Argumentów przemawiających za wejściem do strefy euro pojawia się coraz więcej - pisze "Rz" (Adobe Stock, RomanR)

Jak czytamy, szok inflacyjny obszedł się z Polską nad wyraz niełaskawie. "To pokazuje, że posiadanie autonomii w polityce pieniężnej – jak chcieliby przekonać politycy PiS – nie zawsze zabezpiecza dany kraj przed dotkliwym uderzeniem szoków zewnętrznych" - podaje gazeta.

Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, Narodowy Bank Polski popełnił ostatnio wiele błędów i stracił wiarygodność. - Dziś za bycie poza sferą euro, nie importując wiarygodności Europejskiego Banku Centralnego, płacimy wysoką cenę w postaci wahań kursu walutowego i wzrostu ceny pieniądza — podkreślił.

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Polska w strefie euro?

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że zdaniem wielu ekonomistów, budząca kontrowersje polityka NBP może być ważnym argumentem za przyjęciem euro.

"W połowie 2021 r. poparcie dla wspólnej waluty nieoczekiwanie wzrosło aż o 8 pkt proc., do 56 proc. (Eurobarometr), w porównaniu z połową 2020 r. Jeśli zaś Polacy zdadzą sobie sprawę, że m.in. przez błędy banku centralnego mogą płacić trzy–cztery razy większe raty kredytów, to sentyment do euro może jeszcze wzrosnąć" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(222)
Kamil
rok temu
Nakłaniam Wszystkich do głosowania na wprowadzenie Strefy Euro w Polsce. To ludzka niewiedza-skoro są przeciwni. Korzyści są niebanalne- jeżeli teraz zarabiasz 5650 złotych, to w Strefie Euro będziesz zarabiał 5650 Euro! - to nie jest tak, jak niewiedzący mogą pomyśleć, że obligatoryjnie 4,30 krotnie mniej od mieszkańców krajów Strefy Euro. STREFA EURO TO STREFA EURO I KAŻDY KRAJ DO NIEJ PRZYNALEŻĄCY POSIADA TAKĄ SAMĄ WARTOŚĆ NOMINAŁU WALUTY- NIE JEST TAK, JAK POLACY TWIERDZĄ, ŻE :" tak wejdzie euro, ale i tak będzie 4 razy mniej". To nie prawda. Euro to jednolita waluta bez podziału na podkategoryczne odnośnie poszczególnych państw członkowskich wartości jednostkowe. Nie jest tak, jak w przypadku Dolara, w którym jest podział kategoryjny ( Dolar Amerykański, Dolar Australijski, Dolar Kanadyjski) i każdy z nich ma inną wartość. Gorąco zachęcam(BY TO MOGŁO NASTĄPIĆ) głosować na Koalicję Obywatelską, a także na Donalda Tuska, który jest zwolennikiem wprowadzenia Euro w Polsce
Tada
2 lata temu
Tak I z 5 tys dostanies 1100 jewro netto i wyżyj hehe euro nic nie daje prselixznik zrobią 1 do 4 i tyle dalej dziadem będziesz tylko ze w jewro
Kamil
2 lata temu
Przyjęcie EURO właśnie zabezpieczyło by nas przed takimi sytuacjami jak obecne. Jest to lepsza opcja dla obywateli, lecz gorsza dla państwa, które już nie może sobie dodrukować kasy.
Pablo
2 lata temu
Nie wiem czy bede mial wiecej czy mniej ale zaraz Chorwacja i Bulgaria zmienia walute a Polska bedzie europejskim dziadem. Zdecydujcie sie czy chcecie być w Europie czy w Rosji. Ja chcę euro, może wtedy ktos się zorientuje że 3tys pln to nie to samo co 3tyś €
3swiat
2 lata temu
Strefa Euro stopy zerowe nie doją obywateli to jest jeden z ważniejszych argumentów, zeby miec równe szanse w Europie. Polska niestety nie ma patrząc na to co robią że stopami
...
Następna strona