Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Oto, ile rząd zwróci restauracjom i hotelom

44
Podziel się:

Gastronomia i hotele, które musiały wstrzymać działalność przez stan wyjątkowy, dostaną rekompensaty. Rząd chce im płacić równowartość 65 procent średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 roku.

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Oto, ile rząd zwróci restauracjom i hotelom
Rekompensaty za stan wyjątkowy. Oto, ile rząd zwróci restauracjom i hotelom (PAP, Artur Reszko)

Rząd planuje przyjąć ustawę o rekompensatach w III kwartale tego roku. Jak wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt odpowiedniej ustawy opracuje MSWiA.

Grupami objętymi rekompensatami mają być przedsiębiorcy i rolnicy świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gastronomii.

Jak stwierdza się we wpisie, będą grupami usługodawców najmocniej dotkniętych ograniczeniami na terenach, na których został ogłoszony stan wyjątkowy, na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Zobacz także: Łukaszenka czuje biznes? Zaskakujące słowa prezesa Grupy Atlas: otoczenie prawne jest lepsze niż w Polsce

Rekompensata ma wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług czy prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Mateusz Morawiecki obiecuje szybką pomoc

W przypadku nieprowadzenia działalności w którymkolwiek z tych miesięcy do wyliczenia kwoty przyjmuje się wartość zero. W przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego albo jego zniesienia przed upływem 30 dni, wysokość rekompensaty będzie ustalana proporcjonalnie - wskazano we wpisie.

- Chcemy, by jak najszybciej te pieniądze dotarły do przedsiębiorców - mówił premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek, gdy zapowiadał wypłatę rekompensat. - Przedsiębiorcy będą mieli skompensowane swoje straty i chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy - zapewniał premier.

Stan wyjątkowy pokrzyżował ludziom plany

Stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych. Jak pisaliśmy w money.pl, część turystów miała rezerwacje na weekend, ale w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego musiała zmienić plany. - U mnie było 8 osób. Nikt nie protestował, przyszło zarządzenie, to spakowali się i pojechali. Nikt przecież nie chce dostać mandatu - mówił money.pl Bronisław Talkowski, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Kruszynianach.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni. Został wprowadzony w 183 miejscowościach w pasie przygranicznym z Białorusią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
fikx
3 lata temu
A dlaczego 65%? A kto odda 35 %. Bawicie się w wojenkę i ludzi niszczycie. Jak nie locdawn to wojenka i tak niszczą ten kraj i drobnych przedsiębiorców.
wsadź
3 lata temu
sobie te 65%.
Morawiecki
3 lata temu
jaja sobie z nas robisz za publiczne pieniądze. Teraz to my pozwiemy skarb państwa o pełne rekompensaty i za stan wyjątkowy i za bezprawie z COVID19. Będzie 100% utraconych dochodów plus odsetki i koszty procesu. Dość manipulacji, obłudy i kłamstw. 65% przychodów to nawet nie jest pokrycie kosztów. Zysk to 20% przychodów. Dość ściemy.
wolak
3 lata temu
Dadzą dadzą a za kilka dni us wyśle kontrole i zabiorą więcej niż dali.
123
3 lata temu
Pinokio obiecuje
...
Następna strona