Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Rekompensaty dla przedsiębiorców za stan wyjątkowy. Rząd podał szczegóły

26
Podziel się:

- Chcemy, by było to 65 proc. przychodu za ostatnie trzy miesiące, w których stan wyjątkowy jeszcze nie obowiązywał, a więc czerwiec, lipiec i sierpień - powiedział minister Mariusz Kamiński. - Chcemy, by jak najszybciej te pieniądze dotarły do przedsiębiorców - dodał premier Morawiecki, mówiąc o rekompensatach, które mają trafić do przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym.

Rekompensaty dla przedsiębiorców za stan wyjątkowy. Rząd podał szczegóły
Stan wyjątkowy ogranicza możliwości działania niektórych przedsiębiorców. Na jakie rekompensaty mogą liczyć? (PAP, PAP/Piotr Nowak)

- Przedsiębiorcy będą mieli skompensowane swoje straty i chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Propozycja, jak zapewnił, jest już gotowa. - Chcemy, żeby mogła ona w bardzo krótkim czasie wejść w życie, żeby środki trafiały na konta przedsiębiorców - dodał premier.

Jaka miałaby to być pomoc? To wyjaśnił minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. - Chcemy, by było to 65 proc. udokumentowanego przychodu za ostatnie trzy miesiące, w których stan wyjątkowy jeszcze nie obowiązywał - powiedział minister Mariusz Kamiński, precyzując, że chodziłoby o czerwiec, lipiec i sierpień. Pomoc mieliby wypłacać wojewodowie na wniosek. Jak zastrzegł, "sytuacjach wątpliwych" wojewoda będzie mógł zweryfikować przedstawione przez przedsiębiorcę dokumenty.

Zobacz także: Ograniczone prawa dziennikarzy. „Skorzystaliśmy z tego świadomie”

Jak uzupełnił minister, chodzi tu przede wszystkim o pomoc dla około 250 podmiotów działających w branży turystycznej, którzy w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego nie mogą przyjmować gości.

Stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych. Jak pisaliśmy w money.pl, część turystów miała rezerwacje na weekend, ale w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego musiała zmienić plany. - U mnie było 8 osób. Nikt nie protestował, przyszło zarządzenie, to spakowali się i pojechali. Nikt przecież nie chce dostać mandatu - mówił money.pl Bronisław Talkowski, który prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Kruszynianach.

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni. Został wprowadzony w 183 miejscowościach w pasie przygranicznym z Białorusią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
ważna opinia
3 lata temu
Z naszych podatków. Szkoda, że wydali miliardy na propagandę w TVP zamiast zabezpieczyć na czarną godzinę.... Uważam, że cwany Kaczyński nigdy nie robił nic dla dobra Polski! A tym bardzie wtedy kiedy rządził. Zawsze działał na swoją korzyść i dla utrzymania władzy. Wprowadził stan wojenny na granicy, bo wiedział, że wielu Polaków ma lęki do innych kolorów skóry. I postawił na to pomimo strat turystyki, ekonomicznych, regionu. Tak samo działał w innych rzeczach, w tym propagandę w TVP i chętne stosowanie zasady dziel i rządź... Popełnił tylko raz błąd w 2007, że stracił władzę oraz z wprowadzeniem ostrego prawa aborcyjnego, choć tak chciał widzący tylko własne korzyści Kler i mściwa Pani Godek, ale były wtedy nareszcie na ulicach słuszne protesty. Skoda, że opozycja jest wciąż tak bezskuteczna i bezwolna, nie potrafiła zatrzymać przemalowańca Kukiza by nie popierał tego obłudnego rządu... Nawet nie potrafiła wyrazić się jasno na konferencjach prasowych o tym, że np. Polska nie może sobie pozwolić na masowy napływ uchodźców, bo to bardzo ryzykowne, zaznaczając, że to w większości biedni ludzie uciekający przed wojną. Ehh...
Dario
3 lata temu
To co robi premier to się nazywa odpowiedzialność. Szanuję.
Murat
3 lata temu
Braw rząd. Brawo premier. Każdy obiektywny człowiek musi docenić to co robi premier.
Trałka
3 lata temu
Na podstawie przepisów Konstytucji RP, w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny (art. 228 ust. 1 konstytucji). Bardzo doceniam, że premier z tej możliwości korzysta. Nasze bezpieczeństwo musi być priorytetem.
Zett
3 lata temu
Jeśli wg zapowiedzi rekompensaty dla firm wyniosą 65 proc. przychodu z 3 ostatnich miesięcy to to jest fantastyczna wiadomość. Bo przypominam, rząd nie musi tego robić.
...
Następna strona