Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd pracuje nad 800 plus? Wiceminister rodziny odpowiada

458
Podziel się:

Nie milknie dyskusja na temat waloryzacji 500 plus na dziecko. Zwłaszcza że wysoka inflacja coraz mocniej nadgryza świadczenie wychowawcze, które dziś warte jest już tylko 366 zł - pisze "Fakt". Dziennik poznał plany rządu w sprawie doniesień o możliwym podniesieniu świadczenia do nawet 800 zł miesięcznie.

Rząd pracuje nad 800 plus? Wiceminister rodziny odpowiada
Świadczenie 500 plus traci na realnej wartości. Gdyby podlegało waloryzacji jak emerytury, powinno wynosić już blisko 700 zł miesięcznie (Flickr, Kancelaria Premiera, Filip Błażejowski)

Przypomnijmy, że kilka dni temu "Super Express", powołując się na "ważnego polityka PiS" napisał o planowanym podniesieniu kwoty świadczenia 500 plus do poziomu 800 zł. - Z czymś do wyborów musimy pójść. 500 plus jest warte coraz mniej i trzeba zamienić 500 plus na 800 plus. W rządzie jest to mocno rozważane - powiedział dziennikowi.

O te plany "Fakt" zapytał wiceministra rodziny i polityki społecznej. - W tej chwili nie przewidujemy takich rozwiązań - odparł Stanisław Szwed.

Według wyliczeń Instytutu Emerytalnego, gdyby rząd chciał zwaloryzować 500 plus na takich samych zasadach, jak przed utratą wartości chronione są emerytury, to świadczenie powinno wzrosnąć do 699,24 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe 500+. Do Sejmu trafiła petycja. "Młodzi bardziej potrzebują tych pieniędzy"

Wiceminister: oprócz 500 plus są jeszcze inne korzyści

Przypominam, że oprócz 500 plus są jeszcze korzyści związane z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi rodzin wielodzietnych, obniżeniem podatku PIT z 17 do 12 proc. Oczywiście są propozycje innych rozwiązań, które będą wspierać rodziny, ale bardziej w kontekście uelastycznienia form zatrudnienia, czyli łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci – dodał wiceminister Szwed.

Wypowiada się więc w podobnym tonie, jak premier Mateusz Morawiecki w kontekście przedłużenia tarcz antyinflacyjnych, które zapewniają m.in. niższy VAT na paliwa. Na środowej konferencji prasowej szef rządu stwierdził, że "tarcza antyinflacyjna ulega dziś ewolucji". - Są to dziś wakacje kredytowe, tarcza energetyczna, dodatek węglowy, dodatek ciepłowniczy, dodatek gazowy. To są elementy naszej tarczy - wyliczał.

Podobnie więc zamiast podwyżki wypłacanego co miesiąc świadczenia 500 plus, rodzice mają się spodziewać innych działań. "W resorcie rodziny od miesięcy trwają prace nad zmianami w kodeksie pracy i nad Strategią Demograficzną. To właśnie tam zaszyte są nowe programy" - pisze gazeta.

Jeden z projektów dotyczących kodeksu pracy zakłada wydłużenie urlopu ojcowskiego do dziewięciu tygodni. Z kolei w Strategii Demograficznej ma znaleźć się m.in. ochrona przed zwolnieniem nie tylko dla kobiety w ciąży, ale również dla ojca dziecka.

"Wprowadzone mają zostać także zachęty dla pracodawców za stworzenie miejsca pracy dla rodziców, którzy wracają do pracy po okresie opieki nad małym dzieckiem. Jeśli taki rodzic pracowałby zdalnie, pracodawca otrzymałby na niego 7,2 tys. zł dofinansowania" - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(458)
Polka
9 miesięcy temu
Decyzje podejmowane przez obecnych rządzących są oderwane od rzeczywistości - ludzi wymieniają na swoich,inni porządni obywatele tracą pracę!!! Jeśli coś komuś ta partia da - to podwyższą np.podatek i będziemy uciekali z kraju jeden za drugim,bo tak będzie drogo! Czy ktoś chce płacić za chleb 20zł? Za jajka 15zł,za olej 20zł, za ser do chleba 10zł? Plus do tego czynsze i media w górę, ubrania,artykuły higieniczne,usługi fryzjerskie. A leki za darmo to już obiecywali i nic takiego nie ma - spytajcie emerytów,którzy kupują stale co miesiąc w aptece!
Polka
9 miesięcy temu
Raz ludziom rząd dał 500+ i wystarczy-choć program jest niesprawiedliwy dla serio biednych,dla tych co na chleb dla dzieci nie mają i dla tych co wódkę za to kupują. Niech wódka będzie po 100zł za butelkę i wszystkie artykuły dla dzieci 3krotnie w wyższych cenach, to może Ci co tak 'robią' dzieci potrzepie po kieszeni,a nie pracodawców,którzy ledwo 'ciągną',by płacić Z,S!!!
DOŚĆ ROZDAWNI...
12 miesięcy temu
Nie, nie i nie!
Miłka
rok temu
Uważam, że 500+powinno się odebrać tym najbogatszym, gdyż oni i tak nie odczują tych pieniędzy, a w zamian za to pozostałym podnieść na 800+,tego rodzaju dodatki są stosowane w całej Europie, także uważam, że to jest potrzebne, ale nie wszystkim.
Manek
rok temu
Pytanie do tych Politycznych opozycji Milionów POLAKOM UNIA uwlaszczenie się na Majątku Narodowym Polakow Twórców Zawłaszczenia Prawa Pewnej Grupie osób na Ponad Prawem Samo Zawlaszczenie Kasty Osób Dyktatura Spolszczenie Praworządności Dał osobistych korzyści i Politycznych Miliony Polaków Dla czego nie Są wypłacone KPO czy POLACY łamią Prawo Rzadnosc Komu złamali dlaczego złamano Prawo Rzadnosc Komu te pieniądze służą Kaście Mafii POLITYCZNEJ UNI Biurokracji Gdzie w Konsekwencji zapis jest że Pieniądze należą Do Polityków Rządu Kasty czy POLAKOM Każdemu bez przynależność do Partii politycznej to Grabiz Bandycka Obywatela Państwa
...
Następna strona