Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys
06.08.2020 07:03

Tej branży kryzys nie dotyczy. Pieniądze płyną szerokim strumieniem

Startupy rozwijają się jakby nie było kryzysu. Nie brakuje inwestorów, którzy wykładają grube miliony na rozwój małych, młodych, ale innowacyhnych firm. To właśnie startupy w obecnych czasach dają szansę na spory zwrot z inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Inwestycje w startupy. Do branży płyną dziesiątki milionów złotych

Pandemia nie zaszkodziła finansowaniu młodych innowacyjnych firm. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wrocławska Infermedica, która stworzyła zaawansowanego chatbota pomagającego wstępnie ocenić stan zdrowia pacjenta i kierować chorych do odpowiednich specjalistów, właśnie pozyskała od inwestorów ok. 38 mln zł (10,25 mln dol.) na rozwój sztucznej inteligencji do diagnozowania pacjentów.

Pieniądze wyłożyły m.in. fundusze venture capital z Niemiec, USA i Estonii, a także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z technologii stworzonej przez wrocławski startup korzystają już Allianz i PZU. Teraz - jak czytamy - na jego celowniku są systemy ochrony zdrowia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Misją firmy, jak tłumaczą jej przedstawiciele, jest poprawa jakości i dostępności podstawowej opieki zdrowotnej z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji (AI). Systemy AI i uczenia maszynowego mają pomóc medykom, zwłaszcza teraz.

Obejrzyj: Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy

- Dodatkowe środki pomogą nam w rozwoju tej unikatowej technologii i ekspansji za granicę. Pandemia wywarła olbrzymią presję na ochronę zdrowia na całym świecie - powiedział "Rzeczpospolitej" Piotr Orzechowski, założyciel startupu.

Na rodzimym rynku innowacji aż kipi od aktywności inwestorów. W tym roku doszło już do wielu znaczących transakcji, m.in. wartych po 25 mln zł rund finansowania startupów Billon (działa w branży blockchain, niedawno został wybrany do stworzenia brytyjskiego systemu przechowywania certyfikatów zdrowia) i Symmetrical (opracował zautomatyzowanego doradcę finansowego).

Do tego inwestycja Roberta Lewandowskiego w Less (12 mln zł, startup z branży modowej) czy ostatnich umów StethoMe (9,3 mln zł) i Hotailors (12,6 mln zł).

Eksperci twierdzą, że o kryzysie wywołanym pandemią w sektorze startupów nie ma mowy. - Jeśli chodzi o inwestycje kapitałowe, nie widzimy obniżonej aktywności. Nie znam inwestora, który w reakcji na Covid-19 wywiesiłby kartkę "nieczynne" - zaznacza w "Rzeczpospolitej" Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych Adamed Technology.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kryzys, pandemia, koronawirus, inwestycje, startupy, pieniądze, inwestorzy, innowacje, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2020

Startupy potrzebuja kasy.Naciagacze.

06-08-2020

DSPlandemia, polecam dr Anna martynowska, głos rozsądku.

08-08-2020

warning!artykul sponsorowany

Rozwiń komentarze (3)