Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brexit: NBP obroni złotego? Jeszcze za wcześnie

4
Podziel się:

Przegłosowane w referendum wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skutkowało wzrostem notowań euro powyżej 4,50 zł.

Brexit: NBP obroni złotego? Jeszcze za wcześnie
(Jacek Domiński/REPORTER)

Choć to najwyższy poziom od 2011 roku, zdaniem ekonomistów Raiffeisen Polbanku, Narodowy Bank Polski nie zdecyduje się w tym momencie interweniować.

- Interwencji słownych Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego należy się spodziewać, jeśli para euro-złoty znajdzie się w pobliżu 4,60 zł - uważają ekonomiści Raiffeisen Polbanku. Przy tej wartości najpóźniej zwyżka powinna wyhamować.

Obserwuj bieżące notowania euro

"Sytuację istotnie może zmienić ewentualna skoordynowana interwencja banków centralnych na rynkach, której nie można wykluczyć w związku z bardzo wysoką zmiennością. Po pierwszej fali zmian i rozstrzygnięciu się kwestii politycznych (czy parlament brytyjski przegłosuje Brexit, czy zostaną rozpisane nowe wybory, itp.) nadejdzie czas na obserwację skutków gospodarczych" - czytamy w raporcie Raiffeisen Polbanku.

Ekonomiści wskazują, że z punktu widzenia polskiej gospodarki w bliskiej perspektywie głównym zagrożeniem jest ryzyko utraty części funduszy unijnych oraz ograniczenie inwestycji przedsiębiorstw zwłaszcza, że wśród firm tymi, które inwestują najwięcej i najchętniej są eksporterzy.

"Narodowy Bank Polski na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji na rynkach finansowych związanej z wynikami referendum na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej" - czytamy w komentarzu NBP.

Według banku, polska gospodarka ma solidne fundamenty makroekonomiczne - jest zrównoważona zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. NBP zachwala tempo wzrostu gospodarczego - jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej przy niskim poziomie deficytu budżetowego i braku inflacji. To jednoznacznie pokazuje, że żadnych pochopnych decyzji o interwencji nie będzie.

forex
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Dark
8 lat temu
Na zadupiu zauważyłem że ceny towarów w sklepach ostro idą w górę CZYŻBY ZŁOTY REALNIE TRACIŁ NA WARTOŚCI ? Ci z Warszawy chyba nie wiedzą że trzeba szybko pozbyć się pieniędzy i ulokować je w czymś co da gwarancję że nie przejemy kasy.
kolo
8 lat temu
NBP jesli zacznie bronic zlotowki to dorobi lodzieji
aqq
8 lat temu
NBP będzie bronił akcjonariuszy a nie polaków. Pomyślcie trochę. Coś się nazywa narodowe i polski to już musi być Polaków????
bajzel
8 lat temu
W Warszawie panika i... po panice. Podoba misie to trzepanie horsa. Wszystko wskazuje na to, że cała ta ekonomia jest gówno warta. Tak naprawdę dóbr na świecie ani nie ubyło ani nie przybyło. Jeden złodziej wydymał drugiego i wtedy mówi się o rynkach finansowych i tzw. giełdzie. Śmiechu warte