Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Frank szwajcarski najtańszy od kwietnia tego roku

0
Podziel się:

Rata płacona przez osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach, jest taka sama w stosunku do tej z lipca ubiegłego roku.

Frank szwajcarski najtańszy od kwietnia tego roku
(EAST NEWS)
bEIMvmRh

Wartość szwajcarskiej waluty spadła w piątek do najniższego poziomu od ponad 4 miesięcy. Za jednego franka płacono nawet 3,81 zł. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich.

Tak niskiej ceny szwajcarskiej waluty nie widziano od 28 kwietnia tego roku. To pochodna mocno umacniającego się euro w stosunku do franka. Cena szwajcarskiej waluty wyrażona w euro jest najniższa od 15 stycznia, czyli od momentu, kiedy Szwajcarski Bank Centralny poinformował, że nie będzie już bronił kursu franka na poziomie 1,20 wobec euro.

Cena franka szwajcarskiego wyrażona w złotych od początku lipca

bEIMvmRj

- Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło umocnienie krajowej waluty wobec dolara oraz franka szwajcarskiego. Z jednej strony jest to oczywiście pochodną wydarzeń z szerokiego rynku. Euro w stosunku do szwajcarskiej waluty jest najwyżej od stycznia, co w konsekwencji tradycyjnie przekłada się również na dobre zachowanie złotego wobec franka. Z drugiej strony warto wspomnieć, iż zestawienie wobec euro nie uległo większej zmianie, co należy traktować jako przejaw relatywnej siły złotego na rynku - komentuje Konrad Ryczko, analityk walutowy DM BOŚ.

Czynniki, które są aktualnie obecne na rynku, a w szczególności oczekiwanie na decyzję amerykańskiego banku centralnego dotyczące stóp procentowych, powodują, że frank szwajcarski może być jeszcze tańszy.

- Odłożenie do grudnia podwyżki stóp procentowych w USA, ale też możliwe wygaszanie obaw o Chiny, będzie w kolejnych dniach i tygodniach tworzyć presję na umocnienie złotego wobec franka. Z tego powodu realne jest zejście nawet do 3,80 zł za jednego franka - mówi Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

Dobra wiadomość dla kredytobiorców

Według wyliczeń firmy Expander, rata płacona przez osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach, jest taka sama w stosunku do tej z lipca ubiegłego roku. Jest to zasługa ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii.

bEIMvmRp

- Choć kurs na poziomie 3,82 zł wciąż jest wyższy od tego z ubiegłego roku, to raty są obecnie porównywalne do tych, jakie płaciliśmy w tamtym czasie. Na przykład, w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł zaciągniętego na 30 lat w połowie 2007 roku obecna rata wynosi ok. 1648 zł. To o 29 zł mniej niż w grudniu i niemal dokładnie tyle samo co w lipcu 2014 roku. Kurs był wtedy znacznie niższy (wynosił 3,41 zł), ale wyższe były wtedy stopy procentowe w Szwajcarii - komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jak dodał Sadowski, jest szansa na kolejne osłabienie franka szwajcarskiego, ponieważ ujemne stopy procentowe powinny zniechęcać do trzymania pieniędzy w tej walucie.

bEIMvmRK
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)