Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Wspólna waluta. Polska blisko spełnienia wymogów euro

290
Podziel się:

Polska jest blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Czym innym jednak są wymogi formalne, a czym innym wola polityczna. Rządząca Zjednoczona Prawica wielokrotnie podkreślała, że nie ma mowy o rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej europejskiej waluty.

Polska spełnia na razie dwa kryteria konwergencji
Polska spełnia na razie dwa kryteria konwergencji (NurPhoto via Getty Images)

Sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Warto pamiętać, że takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro.

Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.

Zobacz także: Zobacz też: 100 mln zł na program "Moja woda" od lipca. Kto pierwszy, ten lepszy

Żadne z państw wymienionych w sprawozdaniu nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II). Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie bez poważnych napięć.

- Sprawozdanie z konwergencji pokazuje, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania - powiedział cytowany w komunikacie KE Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom. - Komisja jest jak zawsze gotowa wspierać te państwa członkowskie. Jednym z kamieni milowych na tej drodze jest przystąpienie do ERM II, do czego przygotowują się obecnie Chorwacja i Bułgaria. Wysiłki podejmowane przez oba te kraje przyjmujemy z dużym zadowoleniem - dodał.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
ccc
3 lata temu
Już nie mogę się doczekać wyborów, oddam głos na Pana Andrzeja Dudę, żeby żaden czaskowski nie rządził nami, to byłaby tragedia narodowa. temu panu nawet gminy nie dałbym we władanie.
NikodemFM
3 lata temu
Oby nie. Nawet już nie chodzi o biedę, ale o historię. Ile to postaci historycznych mamy na naszych polskich banknotach
Azard
3 lata temu
Wprowadzenie Euro u nas to porażka. No chyba,że kurs byłby minimum 2 zł za 1 euro,ale wszyscy wiedzą że to niemożliwe.
Czarodziej
3 lata temu
Euro kurs po 7 zł. Chleb wtedy po 15zl za bochenek
Czytelnik pl
3 lata temu
Euro to waluta kombinatorow z zachodniej europy dla nas najlepsza jest złotówka pis niech uważa co robi bo władza jest krucha i można szybko spaść że stołka .tę uwagę kieruję do Pisu zastanówcie się i pochylcie głowy przed złotym polskim
...
Następna strona