Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wspólna waluta. Polska blisko spełnienia wymogów euro

290
Podziel się

Polska jest blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Czym innym jednak są wymogi formalne, a czym innym wola polityczna. Rządząca Zjednoczona Prawica wielokrotnie podkreślała, że nie ma mowy o rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej europejskiej waluty.

Polska spełnia na razie dwa kryteria konwergencji
Polska spełnia na razie dwa kryteria konwergencji (NurPhoto via Getty Images)
bDTqmwol

Sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Warto pamiętać, że takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro.

Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.

Zobacz także: Zobacz też: 100 mln zł na program "Moja woda" od lipca. Kto pierwszy, ten lepszy
bDTqmwon

Żadne z państw wymienionych w sprawozdaniu nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II). Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie bez poważnych napięć.

- Sprawozdanie z konwergencji pokazuje, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania - powiedział cytowany w komunikacie KE Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom. - Komisja jest jak zawsze gotowa wspierać te państwa członkowskie. Jednym z kamieni milowych na tej drodze jest przystąpienie do ERM II, do czego przygotowują się obecnie Chorwacja i Bułgaria. Wysiłki podejmowane przez oba te kraje przyjmujemy z dużym zadowoleniem - dodał.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDTqmwoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
antonim
10 miesięcy temu
Gdybyśmy wprowadzili OJRO to POLACY wpadli by w nędzę, a NIEMCY sowicie by się WZBOGACILI.
Tik
10 miesięcy temu
Żadnego ero
Rici
10 miesięcy temu
Won z tym badziewiem !Słowacja,Litwa Łotwa Estonia popełniły największy błąd w historii kraju!Przymusili ich a teraz bieda i drożyzna!
bDTqmwoP
Terefere
10 miesięcy temu
My spełniamy? Unia nie spełnia naszych oczekiwań.
Loki
10 miesięcy temu
Euro to martwy projekt polityczny ... podobnie jak unia
...
Następna strona