Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Wyższa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Sejm uchwalił ustawę

17
Podziel się:

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, która nowelizuje kilkanaście ustaw. Wśród nich znalazł się przepis mówiący o podniesieniu kwot wolnych w podatku od spadku i darowizn.

Wyższa kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Sejm uchwalił ustawę
Wprowadzono wyższą kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn (Adobe Stock, ©cat027 - stock.adobe.com)

Ustawa wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.

Ustawa podnosi także kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. W rezultacie zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Z kolei w przypadku nabywcy zaliczonej do II grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób. Jeśli nabywca jest zaliczony do trzeciej grupy podatkowej, wtedy limity wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób. Okresy 5-letnie, które brane są pod uwagę, liczone będą od 1 lipca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
mieszko
2 miesiące temu
Tu prawie wszyscy komentujący są ustawieni.
Mini
2 miesiące temu
PiS się boi bo wie ze kradnie
maciej
2 miesiące temu
Niewątpliwie po zwycięskich wyborach dla PiS zostanie wprowadzona pańszczyzna i dziesięcina, święta inkwizycja nie wykluczona, dla analfabetów, głupców i niemyślących liczne przywileje. Cieszcie się.
Zgadza się
2 miesiące temu
Kombinat rabunkowy pislamu tak bardzo się wzbogacił iż musi znacząco podnieść kwoty darowizn od podatku by ich potomkowie mogli godnie żyć.
Tia
2 miesiące temu
Ostatnia koszule od ciebie zedrza,jak nie masz koneksji z Rydzykiem.