Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Będzie nowy podatek od firm? Pieniądze pójdą na walkę z kryzysem

52
Podziel się

Unia Europejska rozważa wprowadzenie nowego podatku od największych firm, działających na terenie Wspólnoty. Chce w ten sposób zebrać nawet 10 mld euro od około 70 tys. firm.

Komisja Europejska planuje wprowadzenie nowego podatku od firm. Chce dzięki temu zebrać nawet 10 mld euro
Komisja Europejska planuje wprowadzenie nowego podatku od firm. Chce dzięki temu zebrać nawet 10 mld euro (Johanna Geron / Reuters / Forum)
bErSQKtN

Jak informuje "Rzeczpospolita", rozmowy na temat wprowadzenia nowego podatku mają toczyć się podczas najbliższego szczytu UE, który został zaplanowany na 18-19 czerwca.

Według dyskutowanej obecnie wersji podatku, stawka miałaby wynieść około 0,2 proc. obrotów największych firm.

- Zależnie od jego formy - zryczałtowanej sumy, wkładu proporcjonalnego do wielkości przedsiębiorstwa lub części podatku od uzysku - można by pozyskać ok. 10 mln euro bez zbytniego obciążania finansów tych przedsiębiorstw - powiedziała jedna z rzeczniczek Komisji, cytowana przez "Rz".

bErSQKtP
Zobacz także: Obejrzyj: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

Podatek miałby obejmować firmy, które notują powyżej 750 mln euro rocznego obrotu. Unia szacuje, że mogłoby to dotyczyć około 70 tys. firm w całej UE.

Komisja Europejska zastanawia się również nad wprowadzeniem innych danin, które pomogłyby zdobyć środki na odbudowę gospodarek krajowych. Wśród nich są na przykład dodatkowe podatki od emisji CO2 czy tworzyw sztucznych.

bErSQKtV

Przypomnijmy, że Unia Europejska zapowiedziała w ubiegłym tygodniu utworzenie funduszu, który pomógłby państwom członkowskim uporać się z kryzysem gospodarczym. W sumie ma on liczyć 750 mld euro.

Według wstępnych szacunków Polska miałaby dostać ponad 62 mld euro, co oznaczałoby, że więcej pieniędzy przypadłoby w udziale tylko Hiszpanii i Włochom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErSQKtW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSQKuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Tommy
rok temu
Dziś ograbią większych, jutro mniejszych, a niedługo będą pukać do drzwi nas wszystkich. KOMUNA i tyle.
Witek
rok temu
Już nawet nie chce im się wymyślać od czego to miałby być ten podatek. Taka danina
AdaM
rok temu
Czy skończy się kiedyś tym pasibrzuchom ten niezdrowy apetyt na nasze pieniądze?
bErSQKur
aaa
rok temu
za chwilę opodatkują fotovoltaikę; np 10 EUR od panela na dachu, a 12 od panela na ziemi; wszak słońce państwowe jest, podobnie jak deszcz;
no cóż zbiera
rok temu
na biednych muzułmanów ---jak długo naszym kosztem będą ich gościć na naszych ziemiach w UE ---maja swoje i tam ich miejsce ,co z was za gospodarz zabierać swoim
...
Następna strona