Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Błędy w e-PIT. Podatnikowi zginęła ulga na dziecko. "System zabrał mi 185 zł"

71
Podziel się:

Czytelnik money.pl skarży się, że przez system e-PIT dostał niższy zwrot podatku. - Ulga rodzinna naliczana jest za każdy miesiąc w roku, a mi z jakiegoś powodu naliczono tylko za dziewięć - pisze pan Wojciech. Ministerstwo Finansów sprawdza, czy mogło dojść do błędu.

Deklaracja PIT-37 to jeden z najpopularniejszych druków, z których korzystają pracownicy.
Deklaracja PIT-37 to jeden z najpopularniejszych druków, z których korzystają pracownicy. (PAP, Darek Delmanowicz)

Dla większości osób najważniejszym drukiem podatkowym jest PIT-37. Składają go pracownicy i zleceniobiorcy. Faktycznie deklarację wypełniają urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej. W tym roku deklaracje są uzupełnione w całości, przy czym część danych "kopiują" z poprzedniego zeznania np. ulgi, z których podatnik już korzystał i organizację pożytku publicznego, jeśli podatnik przekazywał tzw. 1 proc. Jeśli w tym roku nie ma żadnych zmian, taką deklarację wystarczy tylko zaakceptować.

Jedną z popularniejszych ulg jest ulga rodzinna. Z tego rozwiązania mogą skorzystać rodzice, opiekunowie oraz rodzice zastępczy, których pociechy nie skończyły 18 lub 25 lat (ten wyjątek dotyczy dzieci, które się jeszcze uczą).

Z tej ulgi chciał skorzystać pan Wojciech. Mężczyzna ma dwójkę dzieci, w tym syna Franka, który urodził się w marcu 2018 roku. Nasz czytelnik przeżył niemałe zaskoczenie, gdy zobaczył swoją deklarację.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Byłem pewny, że skoro korzystam z programu "Twój e-PIT", to mogę wykonać tylko dwa kliknięcia i sprawa zakończona. Dodałem ulgi za krew, bo jestem honorowym krwiodawcą. Wyszło 86 zł do zwrotu na konto. Wydało mi się mało, ale stwierdziłem, że miałem niezły rok finansowo, więc to kwestia tego – tłumaczy pan Wojciech.

W ramach ulgi rodzinnej na pierwsze dziecko można otrzymać 92,67 zł miesięcznie, co w skali roku daje 1 112,04 zł. Dla dwójki dzieci należy tę kwotę dublować. Oznacza to, że odliczenie tylko na podstawie samej ulgi rodzinnej powinno wynieść w przypadku pana Wojciecha 2 224,08 zł.

Coś jednak nie dawało naszemu czytelnikowi spokoju. Nawet mimo niezłych przychodów, zwrot podatku dla pana Wojciecha powinien być wyższy. - Od znajomego dowiedziałem się o tzw. zagubionych ulgach - opowiada. I faktycznie: gdy samodzielnie policzył, okazało się, że powinien odzyskać o 185 zł więcej.

Gdzie więc podziały się te pieniądze? Przy szacowaniu wysokości ulgi rodzinnej system najwyraźniej nie uwzględnił wszystkich miesięcy, na które przysługiwało odliczenie.

- Myślałem, że automatycznie mój PIT zostanie poprawiony. Jest jednak 27 kwietnia i nic się nie zmienia. Nikt do mnie też nie dzwonił, nie pisał, w systemie "Twój e-PIT" brak jakiekolwiek informacji – puentuje nasz rozmówca.

Informacji o podobnych błędach jest więcej. "Dziennik Gazeta Prawna" opisał przypadek małżeństwa z dwójką dzieci, któremu skarbówka w zeznaniach przygotowała ulgę… na troje pociech. Teoretycznie urząd pomylił się w tym przypadku na korzyść podatnika. Jednak gdyby małżonkowie nie skorygowali błędu, to konsekwencje spadłyby na nich, a nie na fiskusa.

Czy resort finansów słyszał o błędach w systemie i je skorygował? Money.pl zapytało o to rzecznika ministerstwa Pawła Jurka. Otrzymaliśmy odpowiedź, że urzędnicy sprawdzają sytuację. Gdy tylko dostaniemy więcej informacji, niezwłocznie podamy szczegóły.

Przypomnijmy, że ustawowo deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 trzeba rozliczyć do końca kwietnia. Jednak przez epidemię koronawirusa i ograniczenia kadrowe w urzędach skarbowych, rozliczony PIT można złożyć do 1 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
ArNo
3 lata temu
w tym roku (za 2020) jest to samo! nic nie poprawili, bo w sumie po co, można okraść podatnika, to korzystają z tego
Jan
4 lata temu
Przypuszczalnie dziecko Pana Wojciecha kończyło w październiku ubiegłego roku 18 lat. Ponieważ system nie jest wszechwiedzący i nie "wiedział", że jego dziecko się uczy, a więc przysługuje mu nadal ulga. Niestety, w takich przypadkach trzeba samemu wprowadzić zmiany. Nie należy akceptować danych błędnych. System tylko pomaga, a nie zastępuje podatnika. Już jakiś czas temu zauważyłem, że niektóre wydawnictwa podatkowe, w tym internetowe, bardziej zajmują się polityczną propagandą niż podatkowym doradztwem.
Jan
4 lata temu
System Twój e-pit zapisuje tylko takie dane, jakie wcześniej wprowadził podatnik lub płatnik. Koryguje co najwyżej zbyt wysokie koszty pracownicze.
wilk
4 lata temu
NIE OTRZYMAŁEM ZWROTU 295ZŁ ROZLICZONY W STYCZNIU E-PIT POPRZEZ INTERNET DAWNO MIAŁEM OTRZYMAĆ ZWROT
wilk
4 lata temu
PIT mam rozliczony w styczniu ale zwrotu nie otrzymałem dawno miał być zwrócony .. rozliczałem się z e- pit internet
...
Następna strona