Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.katbar
|
aktualizacja

PIT 2019/2020. Podatki za ubiegły rok musisz zapłacić do 1 czerwca. Spóźnialskim nadal grożą kary

43
Podziel się

Niezłożenie zeznania podatkowego do końca kwietnia ujdzie nam w tym roku na sucho. Są jednak dwa warunki: musisz złożyć PIT oraz zapłacić należny podatek przed 1 czerwca 2020 r. Nie masz kwoty przychodu i nie pamiętasz sumy opłaconego podatku/zwrotu za 2018 r., potrzebnych, by się zalogować do Twojego e-PIT? Podpowiadamy, jak sobie poradzić.

Rząd specustawą z 18 kwietnia 2020 r. wydłużył nam czas na rozliczenie o miesiąc.
Rząd specustawą z 18 kwietnia 2020 r. wydłużył nam czas na rozliczenie o miesiąc. (KPRM)
bErcJrkl

Nie będzie mandatów, grzywien czy odsetek ustawowych, jeśli spóźnimy się z wysłaniem zeznań podatkowych: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 za 2019 r. Ustawowo powinniśmy to zrobić do 30 kwietnia 2020 r. Rząd wydłużył nam jednak czas na rozliczenie o miesiąc.

By nie zostać ukaranym, należy jednak spełnić łącznie dwa warunki: złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r.

Zobacz także: PIT 2020 później niż zwykle. Minister tłumaczy, do kiedy trzeba się rozliczyć
bErcJrkn

– Jeśli podatnik wywiąże się z obu warunków łącznie, to zeznanie złożone po 30 kwietnia, ale przed 1 czerwca 2020 r. będzie automatycznie traktowane jako czynny żal i nie będziemy wszczynać wobec takiej osoby postępowania lub w jakikolwiek sposób karać. Nie będą też pobierane odsetki – zapewnia Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. MF dziś wydało rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru odsetek w takiej sytuacji.

Ulgi i odpisy w maju bez zmian

Składając zeznania w maju, będziemy mogli również korzystać ze wszystkich ustawowych ulg i odpisów.

Przypomnijmy tylko te najważniejsze. To np. ulga na dziecko odliczana od podatku (1112,04 zł na pierwsze dziecko, po spełnieniu kryteriów ustawowych, itd.) oraz odliczenia od dochodu takie jak: ulga termoizolacyjna (do 53 tys. zł.),
wpłaty na IKZE (nie więcej niż 5718 zł), ulgi na leki (koszt miesięczny minus 100 zł) i sprzęt rehabilitacyjny (100 proc. wydatków), darowizny na cele charytatywne i działalność Kościoła (do 100 proc.), internet (do 760 zł), czy ulga na samochód (2280 zł).

bErcJrkt

Ponadto do 6 proc. dochodu mogą odliczyć honorowi krwiodawcy oraz osoby, które poniosły wydatki z tytułu edukacji zawodowej. Ta ostatnia ulga to nowość, której wcześniej nie było.

1 proc. podatku po terminie

Co ważne, składając PIT w maju będziemy mogli zdecydować, na co ma być przeznaczony nasz 1 proc. podatku. Obowiązujące przepisy stanowią, że z przywileju takiego może skorzystać tylko ten podatnik, który rozliczył się w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia 2020 r., jednak specustawa, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r., to zmieniła.

Na rozliczenie mamy więc teoretycznie jeszcze ponad miesiąc. Warto jednak pamiętać, że urzędy skarbowe nie przyjmują interesantów i nie podają telefonicznie żadnych wartości przychodów czy opłaconych podatków za 2018 r.

bErcJrku

To może być istotne utrudnienie, jeśli nie archiwizujemy deklaracji z poprzednich lat, a chcielibyśmy rozliczyć się elektronicznie wysyłając w tym roku e-PIT.

E-deklaracja. Brakuje przychodu za 2018 r.?

Zarówno na platformie e-pity.pl, jak i na platformie rządowej w programie "Twój e-PIT" ( www.podatki.gov.pl), by zalogować się do systemu, trzeba, poza danymi osobowymi, wpisać jeszcze kwotę przychodu za 2018 r. oraz wielkość nadpłaty lub zapłaconego podatku za ten rok. Problem pojawia się, gdy te dane nam się zagubiły lub ich nie mamy. System nas nie przepuści dalej.

W urzędzie skarbowym telefonicznie nikt nam ich nie poda. To dane ściśle chronione. W razie kłopotów pozostaje złożenie tradycyjnej papierowej deklaracji i wysłanie jej pocztą lub wrzucenie do specjalnej urny, która stoi przed każdym urzędem skarbowym.

bErcJrkv

Możemy też spróbować odtworzyć potrzebne nam kwoty z PIT-ów 11 za 2018 r., które przysłali nam pracodawcy.

Uwaga! Elektroniczne rozliczenie się z fiskusem skraca czas oczekiwania na zwrot nadpłaty do 45 dni. Jeśli PIT wyślemy pocztą, na pieniądze poczekamy nawet do trzech miesięcy.

Kary dla spóźnialskich

A co jeśli deklaracji nie złożymy do 1 czerwca 2020 r.? Nie ma wielkiego nieszczęścia, o ile zapłacimy należny podatek do końca maja 2020 r. Fiskus sam rozliczy wszystkich podatników ( ale tylko tych, którzy nie są przedsiębiorcami) do 30 kwietnia 2020 r., tyle, że bez uwzględnienia należnych ulg czy odpisów. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie w systemie ministerstwa finansów, czy wszystkie wprowadzone tam dane są poprawne i ewentualne ich skorygowanie. Odrzucenie tego rozliczenia automatycznie nakłada na nas obowiązek samodzielnego rozliczenia się.

Dużo gorzej, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami ( samodzielnie składamy PIT 36) lub winni jesteśmy urzędowi skarbowemu pieniądze i spóźnimy się z ich wpłatą. Automatyczny czynny żal po 1 czerwca nas już nie obejmie. Będziemy musieli napisać pismo i wyjaśnić urzędowi skarbowemu, dlaczego się spóźniliśmy.

bErcJrkw

Jeśli to urząd skarbowy pierwszy się do nas zgłosi, będzie mógł nas ukarać mandatem lub grzywną. Wysokość kary zależy od wysokości należnego podatku. Może ona wynieść od 1/10 do maksymalnie 20-krotności wynagrodzenia miesięcznego (czyli od od 225 do 45 tys. zł).

Poza tym dojdą jeszcze odsetki (8 proc. w skali roku). Jeśli przekroczą one kwotę 8,70 zł, urząd skarbowy je od nas wyegzekwuje, ale poniżej tej sumy nic nie dopłacimy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErcJrkO
KOMENTARZE
(43)
dario
rok temu
Wyrażam czynny żal że od 2 lat mam do zwrotu 0,00zł i ta kwota nie pozwala w żaden sposób rozliczyć się przez Internet. Musi być osobista wizyta w US lub banku. A wystarczył 1 grosz by się udało.
niemaztojakpa...
rok temu
Jak to dziala elektronicznie? Pit 37 od dziesiatek lat sladany na wspolmalzonka i na mnie. Sprawdzam w e-picie - oczywiscie jest tylko na mnie. Chce poprawic - no way system zada podania dochodu z PIT zony - dluga lista pitow ale nie ma podstawowego nr 11 z dochodow jaki zona tylko otrzymuje. Opcja : odrzuc i opracowanie nowego wspolnego PITa 37 do wyslania poczta. Nie pojawia sie potwierdzenie odrzucenia zeznania sporzadzonego przez system urzedu. Operacje musialem robic na smartfonie bo moje dwa lapy (w tym jeden IMac uaktualniany z automatu ) sa dla systemu z przestarzalymi programami. Tak to dziala. Czyli znowu cos nie dorobione.
buk
rok temu
wasza e-deklaracja nie działa , jesteście żałośni !
bErcJrkP
Rey
rok temu
A ten Kościński to skąd jest ? Pr,y polskiej kasie zawsze obcy się kręcą to mnie fascynuje.
Kko
rok temu
Belkot dziennikarski
...
Następna strona