Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Twój e-PIT 2019. Wyjaśniamy, jak się zalogować i sprawdzić rozliczenie

16
Podziel się:

Twój e-PIT 2019. Zwykle termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku zeznania PIT można jednak składać miesiąc dłużej. Podpowiadamy, jak zalogować się do systemu Twój e-PIT, by rozliczyć się szybko i sprawnie.

Twój e-PIT 2019. Rozliczać się możemy od 15 lutego do, wyjątkowo, końca maja
Twój e-PIT 2019. Rozliczać się możemy od 15 lutego do, wyjątkowo, końca maja (Shutterstock, Shutterstock)

Twój e-PIT 2019 – co to jest

Twój e-PIT to platforma utworzona przez Ministerstwo Finansów i udostępniona na stronie podatki.gov.pl. Jej celem jest ułatwienie podatnikom rozliczenia deklaracji PIT. W systemie Twój e-PIT znajdziemy wypełnioną deklarację PIT-37 i PIT-38. Możemy ją edytować i zmieniać. Dane znajdziemy w ubiegłorocznej deklaracji oraz dokumentach dostarczonych przez pracodawcę lub pracodawców.

Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa dosłownie kilka minut. Wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo to zrobić:

Twój e-PIT - jak się zalogować?

Logowania do systemu można dokonać na dwa sposoby:

• Można skorzystać z Profilu Zaufanego. To specjalne konto, na którym przechowywane są nasze dane osobowe. Konto takie możemy założyć za pośrednictwem bankowości internetowej lub specjalnej strony internetowej.

• Drugim sposobem na zalogowanie się do systemu jest podanie numeru PESEL (naszego) oraz kilku informacji z deklaracji podatkowej za 2018 rok oraz z jednego z PIT-ów za 2019, które otrzymujemy od pracodawcy/pracodawców. Niżej wyjaśniamy, jakie dane dokładnie trzeba sobie przygotować.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. Podatki firm. "Chcemy przesunąć termin deklaracji CIT-owskich"

Logowanie do e-PIT 2019 – co przygotować?

  • kwotę przychodu, którą wskazałeś w PIT za rok 2018
  • jedną z kwot przychodu za 2019 rok, którą znajdziesz w informacji (takiej jak PIT-11) od twojego pracodawcy/pracodawców
  • kwotę nadpłaty podatku lub podatku do zapłaty z deklaracji PIT za rok 2018.

Twój e-PIT a weryfikacja danych w systemie

Po zalogowaniu należy sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte w wypełnionej deklaracji PIT są prawidłowe. W tym kroku możemy ponadto wprowadzać zmiany dotyczące np. adresu, czy też numeru konta, na które ma trafić ewentualny zwrot podatku.

W systemie Twój e-PIT znajduje się indywidualnie wypełniona deklaracja. Oznacza to, że jeżeli chcemy rozliczać się z małżonkiem lub jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko, to musimy nanieść odpowiednie poprawki na deklarację. Na szczęście można to zrobić kilkoma kliknięciami.

Twój e-PIT 2019 a ulgi podatkowe

W deklaracji z rok 2019 automatycznie są skopiowane ulgi, z których podatnik korzystał w poprzednim roku (2018). Będzie też uwzględniona ulga na dziecko, nawet jeśli urodziło się w 2019 roku. Dodatkowo podatnik może samodzielnie dopisać przysługujące mu odliczenia np. z racji bycia krwiodawcą czy z powodu wpłat na IKZE.

Twój e-PIT umożliwia przekazanie 1 proc. na dobry cel

Również w przypadku przekazywania 1 proc. na cele charytatywne w deklaracji za rok 2019 będzie skopiowany numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspomogliśmy w 2018 roku. To pole można zmienić i wskazać inną organizację.

Jeśli ktoś po raz pierwszy przekazuje 1 proc., musi samodzielnie wypełnić te rubryki. Kto nie wybrał zawczasu OPP, może skorzystać z wyszukiwarki. Daje różne możliwości wyboru: możemy szukać według województwa, konkretnego miasta albo rodzaju działalności (np. opieka nad zwierzętami, ochrona zabytków, wsparcie osób starszych).

Twój e-PIT - Przesłanie, anulowanie lub pozostawienie bez zmian deklaracji w systemie

W ostatnim kroku mamy trzy możliwości.

• Możemy zatwierdzić wypełnioną deklarację i przesłać Urzędowi Skarbowemu. Wówczas otrzymamy potwierdzenie złożenia deklaracji (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Przelew zawierający nasz zwrot z podatku (jeśli nam przysługuje) dostaniemy w terminie do 45 dni od złożenia deklaracji.

• Drugą opcją jest odrzucenie deklaracji. Jeżeli płatnik z jakiegokolwiek powodu zdecyduje, że nie chce korzystać z gotowego formularza i woli wypełnić go samodzielnie, ma taką możliwość.

• Opcja numer trzy to niepodjęcie żadnej czynności: nie musimy go akceptować ani odrzucać. Możemy pozostawić w obecnym stanie. Nie rodzi to żadnych negatywnych konsekwencji, bo jeśli nie złożymy deklaracji do końca maja, to nasza deklaracja z systemu Twój e-PIT zostanie przesłana do Urzędu Skarbowego w ostatnim dniu na rozliczenie podatku.

e-PIT jest prosty i nie musimy się spieszyć

Tradycyjnie termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wiele rzeczy odbywa się jednak na zupełnie innych zasadach, więc rząd wydłużył czas na złożenie deklaracji do końca maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Sławek
4 lata temu
Nie mogę zalogować się do e-pitu bo mam "0" nadpłaty. Czy mam w takim razie wypełnić papierową wersję pitu i zanieśc do skarbówki?( ten sam problem ma moja żona)
kryslc
4 lata temu
Czemu kłamiecie i podajecie nieprawdę? Nie można tego zrobić dla 99% obywateli bo wszyscy mammy zero do zapłaty a zero nie pozwala na logowanie. Cały PiS w pigułce niby robimy ale nie robimy.
erg
4 lata temu
Ja już kilkanaście razy próbowałem się zalogować do e-pit i nic z tego, system chyba nawalił...
Gość
4 lata temu
Źle wymyślono bo z kwotą 0 nie można skorzystać z e_pit a profil zaufany nie każdy ma.
gdz
4 lata temu
W zeszłym roku mnie państwo okradło na tym picie o 25 złotych. Oni wykazali co innego i nie potrafili udowodnić. Teraz, gdy sami rozliczają, będą robić, co im sie będzie podbało, by na antywirusową dyktę było.