Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niepewna przyszłość podatku cukrowego. Wciąż nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać

Przyszłość podatku cukrowego stoi pod znakiem zapytania. Być może wejdzie w życie z początkiem 2021 r., ale równie dobrze może to nastąpić później.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Producenci mają nadzieję, że ostatecznie podatek nałożony na napoje słodzone nigdy nie zacznie obowiązywać

Jeszcze kilka miesięcy temu tzw. podatek cukrowy, a więc danina dokładana do słodzonych napojów, wydawał się przesądzony. W związku z kryzysem resort finansów ogłosił jego odroczenie, co argumentował tym, że w obecnej sytuacji nie wolno nakładać na przedsiębiorców dodatkowych obciążeń. Nie jest jasne, kiedy zacznie obowiązywać.

Informator "Dziennika Gazety Prawnej" z ministerstwa finansów mówi, że zgodnie z jego wiedzą może to być 1 stycznia 2021 r., ale żadnych oficjalnych decyzji jeszcze nie podano.

minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Podatek cukrowy nie w tym roku. Możliwe wydłużenie terminu rozliczeń z fiskusem

- Są naciski, żeby to teraz przesunąć, ale resort zdrowia podejmie ostateczną decyzję – powiedział z kolei urzędnik NFZ.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Opóźnienie daniny to do pewnego stopnia również krok polityczny. Wprowadzenie nowe podatku przed wyborami mogłoby zmniejszyć poparcie dla Andrzeja Dudy. Wzrost cen to nie jedyne niebezpieczeństwo. Drugim jest konieczność zwolnień, przed którym na pewno stanęliby niektórzy producenci. Obroty branży spadły o 25-30 proc., więc każde dodatkowe obciążenie dla firm będzie musiało być kompensowane w inny sposób. Od kilku tygodni nie działają restauracje i obiekty noclegowe, a wielu ludzi rezygnuje z zakupów, które nie są niezbędne. Słodzone napoje w większości przypadków do tej kategorii nie należy.

- Wejście podatku przełoży się na dalszy spadek obrotów sieci spożywczych, gdyż ceny wielu towarów wzrosną. To może przełożyć się na problemy z płynnością. Szczególnie, że koszty działalności rosną w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom – wyjaśnia Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: podatek cukrowy, podatki, ministerstwo finansów, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-04-2020

4nvil4Liczyłem jednak na więcej swobody w działalności gospodarczej, a nie nowe podatki.

27-04-2020

MaćkoMam tylko nadzieję, że rządzący zdają sobie sprawę z tego, że dodatkowe opodatkowanie słodkich produktów nie tylko mocno podbije inflację, ale również … Czytaj całość

27-04-2020

IdusiaaRząd chce ratować czy niszczyć gospodarkę?

Rozwiń komentarze (7)