Notowania

podatki
25.03.2020 14:01

CIT. Przedsiębiorcy chcą przesunięcia terminu zapłaty podatku

Ministerstwo Finansów przedłużyło czas na rozliczenie CIT organizacjom non-profit do końca lipca 2020 r. Pracodawcy RP, którzy o tym informują, apelują, by i oni mogli skorzystać z rozwiązania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koronawirus postawił przedsiębiorców w trudnej sytuacji. Wielu może mieć problem z zapłaceniem podatków (Fot: Mariusz Grzelak/REPORTER)

Pracodawcy RP apelują do Ministerstwa Finansów o skorzystanie z przepisu art. 50.Ordynacji podatkowej pozwalającego przedłużyć terminy rozliczeń podatkowych. Jak mówią, przedsiębiorcy pilnie potrzebują takiego rozwiązania.

- W obliczu kryzysu potrzebne są natychmiastowe działania i odejście od zbędnej biurokracji. Ograniczenie przedłużenia terminów wyłącznie do organizacji non-profit nie da odpowiedniego impulsu i nie przyczyni się do powstrzymania negatywnych skutków dla gospodarki - podkreśla dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

Przedsiębiorcy RP przywołują, opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, uzasadnienie projektu rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego przedłużono termin na rozliczenie podatku CIT dla organizacji non-profit do 31 lipca: "W aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zasadne jest wprowadzenie dla niektórych podatników rozwiązań ułatwiających wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego".

I pytają: a co z nami?

Obejrzyj także: Koronawirus. Samozatrudnieni będą pierwszymi ofiarami kryzysu

Jak tłumaczą, paraliż firm oraz utrudniony kontakt z księgowymi i pełnomocnikami uniemożliwi wielu podmiotom wywiązanie się ze swoich obowiązków podatkowych i sprawozdawczych. A za to grożą kary.

- Resort finansów zachęca do składania wniosków o odroczenie lub rozłożenie płatności na raty. Jednakże to rozwiązanie będzie w sytuacji kryzysowej daleko nieskuteczne. Wiąże się z licznymi rygorami i obowiązkiem przekazania szczegółowych informacji. Ponadto taka decyzja jest uznaniowa, co oznacza, że nie wszyscy poszkodowani otrzymają wsparcie - wyjaśnia Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych.

ZUS upraszcza wniosek o odroczenie spłaty.
ZUS upraszcza wniosek o odroczenie płatności

Przedsiębiorcy też chcą zostać objęci przedłużeniem terminu rozliczenia podatkowego. - Przedsiębiorcy chcą płacić podatki i wywiązywać się ze swoich obowiązków publicznoprawnych - zapewnia Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych, ale zastrzega: - Muszą mieć jednak czas i środki na ich zapłacenie.

- Brak odpowiedniego wsparcia w czasie kryzysu przyczyni się do fali bankructw i w konsekwencji także do wzrostu bezrobocia. Wówczas nie będzie ani z kogo ściągać zaległości, ani komu płacić bieżących podatków - podkreśla Czucharski.

W piątek posłowie zbiorą się, by głosować nad pakietem rozwiązań gospodarczych na czas kryzysu
Głosowanie nad tarczą antykryzysową w piątek. Prezydent wniósł swoje uwagi w sprawie zawieszenia składek na ZUS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: podatki, koronawirus, Covid-19, przedsiębiorcy, przedsiębiorcy rp, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

PrzemekCIT nie jest podatkiem korporacyjnym, co za bzdura, CIT jest podatkiem od osób prawnych a wiec płacą go choćby spółki z ograniczona odpowiedzialnością … Czytaj całość

25-03-2020

xxxxPRYPOMNE TYLKO CIT JEST PODATKIEM KORPORACYJNYM, małych przedsiębiorców on niedotyczy

26-03-2020

PrzedsiębiorcaNiczego od Was nie chcemy. Zwracajcie tylko nadpłacony VAT, PIT i CIT w terminie. Odkładanie czegokolwiek w czasie, spowoduje tylko zwiększenie osób … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)