Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

eParagon coraz bliżej. Koniec z papierami w portfelu?

62
Podziel się

Dowód zakupu na telefonie zamiast papierowego paragonu do ręki? Już niedługo będzie to możliwe. Rząd w tzw. specustawie covidowej zezwolił przedsiębiorcom na rezygnację z tradycyjnego potwierdzenia zakupu. A firmy tylko na to czekają.

Papierowe paragony niedługo mogą odejść w zapomnienie
Papierowe paragony niedługo mogą odejść w zapomnienie (Pixabay)
bEqXlFcR

Przyjęta pod koniec marca ustawa covidowa wprowadza zmiany w wielu ustawach już obowiązujących. Artykuł 32 zmienia na przykład ustawę o VAT.

Dzięki temu w przepisach pojawiła się możliwość przekazywania klientowi potwierdzenia zakupu w formie innej niż papierowa. A konkretniej: "za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony".

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że sprzedawcy będą mogli wysyłać paragon środkami komunikacji elektronicznej.

bEqXlFcT
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Problem w tym, że na razie nikt nie wie, jak miałoby to wyglądać. Przy kasie trzeba by było podać adres mailowy? Tu powstają wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych. Ale firmy pracują również nad innymi rozwiązaniami.

Jednym z nich jest aplikacja, firmowana przez Platformę Detalistów. To spółka, która zajmuje się m.in. propagowaniem płatności mobilnych czy właśnie idei eParagonu.

bEqXlFcZ

Jak podkreśla, współpracuje w tym temacie z wieloma sieciami handlowymi. Znajdziemy wśród nich m.in. takie marki jak Ikea, Decathlon, Superpharm czy LPP (właściciel sklepów Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp czy House).

- Wśród najważniejszych postulatów przedstawiciele poszczególnych sektorów zgodnie wskazywali na: konieczność zapewnienia natychmiastowego dostępu do dowodu zakupu po zakończeniu transakcji, gwarancję jego autentyczności, poufność danych oraz bezpieczeństwo całego procesu - mówi Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? "Paragon w formie elektronicznej może być przesłany na telefon każdego kupującego na tej samej zasadzie co np. płatność mobilna – w tym przypadku poprzez zbliżenie telefonu do kasy fiskalnej bądź wyznaczonego miejsca w punkcie kasowym" - czytamy w komunikacie prasowym.

bEqXlFda

Działałoby to mniej więcej tak, jak w innych sieciach handlowych, które podobne rozwiązanie już wdrożyły. Wystarczy tylko zainstalować aplikację konkretnej sieci.

Jak informuje Platforma Detalistów, ich aplikacja ma zacząć działać w sierpniu tego roku.

- Jesteśmy w fazie dostosowywania dedykowanego oprogramowania do indywidualnych potrzeb naszych partnerów. Pierwsi z nich będą gotowi do wydawania paragonów elektronicznych konsumentom w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy - puentuje Cezary Pierzan.

bEqXlFdb

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqXlFdu
podatki
vat
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
myślący
rok temu
czyli koniec gotówki...
mario
rok temu
Dlaczego kochani tak chętnie korzystacie z kart itp.Znacie słowo HIPOKRYTA.Sami tego chcecie.Ciekawe jak wejdzie obowiązkowa szczepionka to wyjdziecie na ulice?
Remi
rok temu
A moze taki ala fob czy cos podobnego ktory bedziemy zakupywali jednorazowo i wtedy po dotknieciu zostaje zapisany nasz paragon. Wszystko w jednym i bezpiecznie bo nie ma powiazania z telefonem bezposrednio wiec nie ma mowy o wykradaniu danych. Fajnie bo eko i w sumie mozemy to sprawdzic sobie potem podlanczajac np na usb :) wystarczy wprowadzic wysokie kary za bledne ceny przy kasach i nie bedzie problemu ze sprawdzaniem na bierzaco alr mozna tez poprosic o wydruk :)
bEqXlFdv
Gość
rok temu
Wystarczy mieć stary telefon, nim nie zapłacisz zbliżeniowo, taki który nie posiada modułu nfc. Żadna aplikacja tego nie zmieni. Chcą e-maila? Załózcie sobie jakiegokolwiek tylko do płatności, podajcie dane w e-mailu z kosmosu i tyle. Np Imię Pinokio, Nazwisko Drewniak :) itd. Po miesiącu skasujcie tego e-maila i załóżcie nowego, mogą sobie wtedy pośledzić.
maka
rok temu
Przypominam, że jeśli paragonu nie będzie w ogóle, sprzedawca nie będzie musiał odprowadzać haraczu pisowskiej bandzie. Polecam.
...
Następna strona