Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.06.2019 14:22

Jarosław Kaczyński: nigdy nie poprzemy podatku katastralnego

- Wraca pomysł podatku katastralnego, nigdy go nie wprowadzimy - oświadczył we wtorek podczas konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jarosław Kaczyński, prezes PiS

"Podatek od nieruchomości ściśle powiązany z wartością rynkową nieruchomości, a nie z jej powierzchnią, jako docelowo najważniejsze źródło dochodów własnych samorządu" – brzmi jedna z propozycji Forum Idei – think tanku Fundacji im. Stefana Batorego, czytamy na tvp.info.pl.

Fundacja Batorego opublikowała raport przedstawiający "propozycje stworzenia zdecentralizowanego samorządowego państwa dobrobytu” oraz możliwe sposoby jego finansowania. Zawarte w nim tezy skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Znów wraca pomysł ustanowienia w Polsce podatku katastralnego. To jest instytucja co prawda znana w różnych krajach, ale taka, która w polskich warunkach doprowadziłaby do wywłaszczenia z wszelkiego rodzaju własności ogromnej części Polaków – skomentował Kaczyński.

Zobacz: Przystępny język kluczem do sukcesu w biznesie

- My w żadnym wypadku takiego podatku nie wprowadzimy. Ci, którzy tego chcą, albo nie mają pojęcia, co chcą zrobić, albo chcą przeprowadzić taką operację, o której przed chwilą mówiłem - dodał prezes PiS.

Podatek katastralny to jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości, w którym wysokość podatku jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości, jej ceny rynkowej.

W praktyce oznacza to, że im więcej warta jest nieruchomość, tym więcej podatku musimy zapłacić.

Opublikowany raport Fundacji Batorego "Polska Samorządów" to "projekt dokończenia samorządowej rewolucji i jej zwieńczenie w zdecentralizowanym samorządowym państwie dobrobytu".

Szczegółowo opisuje propozycję wprowadzenia "wspólnoty dobrobytu" i zakłada m.in.: przejęcie funduszy NFZ i organizację regionalnych systemów opieki zdrowotnej na poziomie województw, odejście od centralnej podstawy programowej dla szkół, likwidację kuratoriów oświaty i zastąpienie ich zewnętrzną agencją czy przerzucenie finansowania wynagrodzeń nauczycieli na władzę centralną - podaje tvp.info.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

werŻe niby kto go proponuje? Jak na razie mówi o nim jedynie PiS.

10-06-2019

zagrabekWraca?a kto do tego wraca?na razie Kaczyński wraca

10-06-2019

ewaa rządowi pracownicy-- trzęsą GACIAMI--bo to milionerzy

Rozwiń komentarze (312)