Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Niedźwiecki
|
aktualizacja

Takie rzeczy tyko w Polsce. Za kawałek podłogi płaci się 10 razy większy podatek niż za budynek

75
Podziel się:

Mieszkasz w bloku i masz garaż? Przyjrzyj się dokładnie, ile kosztował ten kawałek przestrzeni ograniczony żółtymi lub białymi liniami. A także ile płacisz za niego miesięcznie – może się okazać, że lepiej byłoby mieć garaż w willi. Nie dość, że taniej zbudować, to i podatek wielokrotnie niższy…

Hala garażowa - takie miejsce może być o wiele droższe niż garaż w luksusowej willi
Hala garażowa - takie miejsce może być o wiele droższe niż garaż w luksusowej willi (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEILzaCt

Tomasz, Bartosz i Marcin to trzej znajomi. Każdy z nich ma samochód. Pierwszy parkuje go w podziemnym garaży w swoim bloku. Drugi ma spory dom połączony z garażem i tam trzyma auto. Marcin mieszka w bloku i jego samochód stoi na ulicy.

Teoretycznie najmniej zadowolony powinien być właśnie on – jego auto stoi na zewnątrz i moknie.

- Może i tak, ale przynajmniej za parking płacę dokładnie zero złotych rocznie. Żadnych abonamentów, żadnych podatków, żadnych opłat - twierdzi.

bEILzaCv

Całkiem zadowolony jest Bartosz – co prawda domek tani nie był, ale spory garaż z wejściem bezpośrednio z domu to świetna sprawa. Za swój garaż płaci kilkadziesiąt złotych podatku rocznie. Najbardziej złorzeczy Tomek – bo też płaci kilkadziesiąt złotych, ale miesięcznie i to za miejsce postojowe w hali, a nie własny garaż. To więcej, niż Bartosz płaci za cały dom i działkę. Jak to możliwe?

- W Polsce wiele rzeczy jest możliwych - uśmiecha się z przekąsem Dariusz Malecki, doradca podatkowy.

Zobacz także: Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

To, że pierwszy z mężczyzn, parkujący na ulicy, nie płaci za to ani grosza raczej nie budzi niczyich kontrowersji. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego za miejsce postojowe w hali trzeba zapłacić kilkaset złotych rocznie. Wiele osób musi wydać na ten cel 700 – 800 złotych. Sporo, jak za kawałek podłogi, ograniczony żółtymi liniami i ścianą.

bEILzaCB

Taniej postawić auto w salonie

- Zdumienie i oburzenie wielu moich klientów budzi fakt, że za miejsce garażowe muszą płacić o wiele wyższą stawkę podatku, niż za mieszkanie. Czasem żartują, że taniej byłoby postawić samochód w salonie. Ale to akurat jest prawda - mówi Malecki.

Wszystko zależy od statusu prawnego hali garażowej. W 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że jeśli garaż jest wyodrębnionym lokalem, to podlega on opodatkowaniu według stawki dla "pozostałych budynków lub ich części". Pozostałych, czyli nieprzeznaczonych na cele mieszkaniowe.

bEILzaCC

- W prawie podatkowym nie ma takiego pojęcia, jak garaż. Są powierzchnie mieszkaniowe, komercyjne, wspólne i tzw. pozostałe. Najniższe stawki podatku dotyczą mieszkań – to około 75 groszy za metr kwadratowy. Ale garaże są objęte mniej więcej dziesięciokrotnie wyższą stawką, pod warunkiem, że są traktowane jako osobne nieruchomości z budynkiem mieszkalnym - wyjaśnia Dariusz Malecki.

Wszystko zależy od księgi

W praktyce oznacza to, że jeśli mieszkamy w bloku z halą garażową i w jednej księdze wieczystej mamy wpisane mieszkanie i miejsce postojowe, podatek nie rozsadzi nam portfela. Problem zaczyna się wtedy, gdy mieszkanie i miejsce postojowe są traktowane jako odrębne nieruchomości i mają dwie różne księgi wieczyste. Wtedy za jedno płaci się wspomniane 75 groszy, za drugie – ponad 10 razy więcej (7,90 zł).

- W odczuciu wielu osób jest to niesprawiedliwe. Bo za to samo – czyli w pewnym uproszczeniu "zadaszone miejsce do postawienia samochodu" płaci się kompletnie różne stawki podatku! I taki argument – nierówności wobec prawa, a nawet niezgodności z konstytucją – podnoszą organizacje konsumenckie i stowarzyszenia lokatorów. Jak na razie nic to nie daje, bo brakuje woli politycznej - mówi nam ekspert od podatków.

bEILzaCD

Wyjaśnia, że w Polsce jest ponad 11 milionów mieszkań, ale tylko pewna część z nich ma podziemne garaże. Część ma założone księgi wieczyste, część nie. Sprawa jest dość skomplikowana – zresztą jak cały polski system podatkowy.

- Niesprawiedliwość niesprawiedliwością, ale jest tu o wiele więcej spraw do wyprostowania. Na podatku od garaży trudno zbić jakiś kapitał polityczny, więc niewielu osobom na tym zależy - tłumaczy Malecki.

Na dodatek sprawa podatku nie jest dla większości osób paląca. Podatek od nieruchomości płaci się ratalnie lub jednorazowo (w zależności od wysokości) a decyzja o jego wysokości przychodzi raz na rok, w pierwszych miesiącach.

bEILzaCE

- Większość osób się poirytuje, ponarzeka, zapłaci i zapomni o sprawie na kilka miesięcy. A przepisy trwają. Niedawno poprawiono w nich jedynie zapis, który w teorii umożliwiał pociągnięcie tylko jednego z właścicieli miejsc postojowych do zapłaty za cały garaż - mówi nam Dariusz Malecki.

Co sprawdzić przed kupnem

Radzi, by szczególnie uważać na tego typu kwestie zanim kupimy mieszkanie – nieważne czy na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Radość z posiadania nowego mieszkania może szybko zostać przytłumiona przez niemały i w sumie bezsensowny wydatek.

Warto o tym pamiętać także przy ewentualnym przekształcaniu formy własności mieszkania. Gminy bardzo niechętnie udzielają bonifikat przy przenoszeniu użytkowania we własność – może się więc okazać, że każą nam zapłacić o wiele więcej za kilka metrów garażu pod ziemią, niż sporego mieszkania nieco wyżej. Ale to i tak prawdopodobnie otrze się o Sąd Najwyższy, bo przepisy nie są tu do końca jasne i można je różnie interpretować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEILzaCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
ksakdaskd
3 miesiące temu
przeciez garaz to jest rzecz luksusowa. stac cie na samochod to stac cie na garaz...
Sz
3 lata temu
To jest miejsce parkingowe nie garaż a to 2 rozne obiekty w garazu masz ściany zostawisz swoje prywatne rzeczy na miejscu parkingowym znajda nowego wlasciciela
JAŚKO
3 lata temu
NIE TYLKO GARAŻ , ALE POMIESZCZENIE GOSPODARCZE POWYŻEJ 12 M2 PRZEKRACZA WARTOŚĆ MIESZKANIA 40 M2 5 KROTNIE !!!
bEILzaCX
żona4+
3 lata temu
200 zł podatek roczny od miejsca postojowego--płacę masakra
Majkel
3 lata temu
Niedaleko mnie budowali nowe bloki tak z ciekawości sprawdziłem. Cena miejsca parkingowego w garażu podziemnym 30 tyś. Ktoś tam mocno upadł na głowę...
...
Następna strona