Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Podatek od nieruchomości. Kogo obejmuje i do kiedy należy go zapłacić?

0
Podziel się:

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. Sprawdź, kogo obejmuje i do kiedy należy go zapłacić.

Podatek od nieruchomości. Kogo obejmuje i do kiedy należy go zapłacić?
Podatek od nieruchomości. Kogo obejmuje i do kiedy należy go zapłacić? (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Podatek od nieruchomości - kogo i co obejmuje?

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. Tym samym jest jednym z najpopularniejszych źródeł dochodu każdej z nich. Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne i prawne, a także jednostki organizacyjne, które są właścicielami nieruchomości oraz użytkownikami wieczystymi gruntów. Podatek ten nie obejmuje natomiast m.in. uczelni i szkół.

Podatek od nieruchomości obejmuje:

Wyłączone z opodatkowania podatekiem od nieruchomości są m.in.:

  • nieruchomości zajęte dla potrzeb organów jednostek samorządu terytorialnego;
  • grunty zajęte pod pasy drogowe, a także budowle z nimi związane. Wyjątkiem są obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • grunty pod wodami powierzchniowymi i kanałami żeglownymi. Wyjątek stanowią jeziora, a także grunty zajęte na zbiorniki retencyjne albo elektrownie wodne.

Podatek od nieruchomości - do kiedy należy go zapłacić?

Wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez władze każdej z gmin. Jednak nie może być wyższa niż wartość ogłoszona przez ministerstwo finansów. W przypadku gruntów kwota nie może być większa niż 0,48 zł za m2, a w przypadku budynków mieszkalnych 0,77 zł (taka sama stawka dotyczy miejsca parkingowego). Jeżeli garaż uznaje się za wyodrębniony lokal, to płaci się za niego podatek od nieruchomości w wysokości maksymalnie 7,77 zł za m2.

Podatek od nieruchomości płaci się w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeżeli kwota podatku jest niższa niż 100 zł, płatność powinna zostać uregulowana jednorazowo. Podatek od nieruchomości trzeba opłacić gotówką lub przelać na rachunek bankowy.

Podatek może ulec obniżeniu, jeśli np. nieruchomość zostanie sprzedana. Wtedy podatek rozlicza się wyłącznie za czas, kiedy jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. W takim wypadku należy poinformować gminę o jej sprzedaży w ciągu 14 dni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)