Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Morawiecki: Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować

75
Podziel się:

- Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście. Zapowiedział, że po przekroczenie limitu ulgi dla klasy średniej, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Morawiecki: Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować
Mateusz Morawiecki twierdzi, że rząd będzie na bieżąco korygować błędy Polskiego Ładu (PAP, Adam Warżawa)

Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim podcaście, że Polski Ład to "bardzo ambitna reforma podatkowa". "Każda zmiana na lepsze wymaga wysiłku i nie przychodzi od razu. Już teraz wiemy, gdzie mogły się pojawić pomyłki i co można zrobić, by nasz program udoskonalić" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że rząd bierze odpowiedzialność za pomyłki i będzie je korygować.

"Nie chcemy taniej siły roboczej, niesprawiedliwego systemu podatkowego, w którym najwyższe procentowo obciążenia ponosiły osoby o niższych dochodach. Prawda jest taka, że najczęściej wypłacana pensja w Polsce to ok. 3 tys. zł brutto" - stwierdził premier. Zaznaczył, że reforma podatkowa sprawia, że osoby lepiej zarabiające nie będą uprzywilejowane kosztem tych mniej zarabiających.

Polski Ład z licznymi problemami, które rząd musi naprawić

Na piątkowej konferencji prasowej premier poinformował o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu, m.in. rozszerzeniu ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców i rozszerzeniu ulgi dla samotnych rodziców. Zadeklarował, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

Morawiecki przypomniał, że pierwsze korekty do Polskiego Ładu już zostały wprowadzone: funkcjonariusze służb mundurowych już otrzymali wyrównania, nauczyciele otrzymają je lada dzień. Wymienił też kolejne usprawnienia, które będą wdrożone. "Rozszerzamy preferencje dla klasy średniej m.in. na umowy zlecenia, emerytury, renty, zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Z tym samych preferencji skorzystają także zawody, gdzie się stosuje wyższe koszty uzyskania przychodu np. nauczyciele akademiccy" - oświadczył premier.

Zobacz także: Polski Ład w ogniu krytyki. Poseł PiS: Niestety wkradły się tam błędy

Poinformował, że po przekroczeniu limitu ulgi dla klasy średniej, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę". "Chciałbym rozwiać wątpliwości dotyczące ulgi dla klasy średniej: po przekroczeniu jej limitu będzie obowiązywać zasada: złotówki za złotówkę" – doprecyzował.

Jak mówił, rozszerzona będzie też ulga dla samotnie wychowujących dzieci. "Osoby o niższych dochodach dostaną pełny zwrot 1500 zł, nawet gdy zapłacą niższy podatek" - powiedział.

"Zapewne pojawią się jeszcze sprawy wymagające skorygowania, które będzie można udoskonalić" - zapowiedział szef rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(75)
Księgowy
4 miesiące temu
No to zacznijmy się wszyscy mylić, panie na kasie, księgowi, podatnicy, mylmy się wszyscy, jest przyzwolenie premiera. A w razie problemów to mówmy tak jak Morawiecki, że poprawimy.
Polacy.
4 miesiące temu
Nikt nie jest ideałem każdy może się pomylić. Ważne że rząd do pomyłki się przyznaje i poprawia błędy. Na błędach człowiek się uczy a więc polski ład będzie dobry na bieżąco poprawiany zostanie prymusem.
Pec
4 miesiące temu
Albo umiesz albo nie jak nie umiesz daj temu zrobić co potrafì !
Wnerw
4 miesiące temu
Powinniscie oddać rząd i podać się do dymisji.
Cynik
4 miesiące temu
Mam emeryturę z zagranicy. Płacę podatki w dwóch krajach. 26,5 % w Polsce i 12 % w Unii. Razem ok 30%. Chyna tam wrócę, bo tam dadzą dodatki do emerytury a nie cięcia!
...
Następna strona