Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Nadchodzi sezon na pierwsze komunie. Rodzice mogą zapłacić podatek od prezentów

34
Podziel się:

Już wkrótce dzieci przystąpią do uroczystości pierwszej komunii. Dla większości z nich kojarzy się to z okazją do otrzymania podarków od bliskich. Wydarzenie może jednak się okazać utrapieniem dla rodziców. Od niektórych prezentów mogą bowiem zapłacić podatek.

Nadchodzi sezon na pierwsze komunie. Rodzice mogą zapłacić podatek od prezentów
Pierwsza komunika może skutkować koniecznością zapłacenia podatków od prezentów (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, tarczas)

O sprawie pisze Fakt.pl, który przypomina, że dzieci często otrzymują prezent na pierwszą komunię. Podarki wręczają bliscy, lecz nie tylko – czasem robią to też znajomi rodziny, niespokrewnieni z dzieckiem przystępującym do sakramentu. Te najkosztowniejsze upominki mogą sprowadzić na rodziców obowiązek podatkowy.

Podatek od prezentu na pierwszą komunię

Prezent taki jest bowiem darowizną. A zatem jeżeli wartość wszystkich darowizn w ciągu pięciu lat przekroczy określoną kwotę, to trzeba uiścić podatek. Natomiast suma, jaką musi przekroczyć wartość podarku, jest uzależniona od stopnia spokrewnienia darczyńcy z obdarowanym. Od 13 października 2022 r. limity wynoszą:

  • 10 tys. 434 zł w pierwszej grupie podatkowej. Zaliczają się do niej: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz zięć synowa i teściowie.
  • 7 tys. 878 zł w drugiej grupie podatkowej. Należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • 5 tys. 308 zł w trzeciej grupie podatkowej. Tworzą ją: spokrewnieni w dalszym kręgu (kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma) i osoby niespokrewnione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki uderzają w kieszenie Polaków. Tadeusz Cymański: słabością państwa jest nierównomierna poprawa sytuacji

Trzeba tu jednak nadmienić, że posłowie szykują się do podwyższenia limitów dla wszystkich grup podatkowych. Korzystne rozwiązanie z punktu widzenia obywateli znalazło się w ustawie nazwanej w mediach "podatkiem od zrzutek".

Mogą posypać się kary

Fakt.pl przypomina, że w przypadku drugiej i trzeciej grupy podatkowej obowiązek podatkowy należy zgłosić fiskusowi w ciągu 30 dni od jego zaistnienia. Następnie rodzice będą mieć 14 dni na uiszczenie daniny po uzyskaniu decyzji urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zrobią, to mogą stać się podejrzanymi w sprawie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Inaczej na sprawę skarbówka patrzy w przypadku, gdy podatnicy w ogóle nie zgłoszą darowizny w określonym terminie. Jeżeli zostanie ona ujawniona w trakcie kontroli organu podatkowego, to może to skutkować nałożeniem podatku karnego w wysokości 20 proc. wartości otrzymanej darowizny.

Jeżeli darowizna została przekazana przez osobę inną niż najbliższa, to zmienia się wysokość karnego podatku. Podatnik może wtedy zapłacić od 3 proc. do 20 proc. podstawy opodatkowania.

Pieniądze z pierwszej komunii należą do dziecka

Fakt.pl zapytał też radczynię prawną Klaudię Podgórną-Starszyk o kwestię własności pieniędzy otrzymanych podczas pierwszej komunii. Jak podkreśliła rozmówczyni portalu, stanowią one część majątku dziecka i należą wyłącznie do niego. I chociaż zarząd nad majątkiem nieletniego sprawują rodzice, to zgodnie z prawem muszą to robić "z należytą starannością".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Bgy
2 miesiące temu
Ten art to komedia. Po pierwsze to nie rodzice płaca podatek tylko jak już to dzieci…. A po drugie prezenty na komunie chrzest czy wesele są wyłączone z podatku. Od lat US nie pobiera z tego tytułu podatku i przyjęła się za umowa społeczna że te darowizny nie są opodatkowane
Emeryt
rok temu
Jak tak czytam co ten rząd ludziom szykuje, przestaje żałować, że mam 67
Bankomat
rok temu
I co fiskus będzie chodził po kościołach?
Polak
rok temu
Podatek już był pobrany przy zakupie prezentu lub przy wypłacie gdy dana osoba jako prezent daje pieniądze to ile razy musimy płacić podatek od raz już poprawnego ?
RUDI Wu
rok temu
Z U S pełna nazwa =ZAPEWNIAMY UBOGĄ STAROŚĆ .....
...
Następna strona