Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z podatkiem od zrzutek? Posłowie znaleźli sposób, by się z niego wycofać

26
Podziel się:

Senat odrzucił w całości ustawę wprowadzającą m.in. "podatek od zrzutek", więc PiS znalazło się w kropce. Mogło odrzucić senackie weto, ale to by oznaczało uchwalenie przepisów o daninie. Przyjęcie decyzji senatorów też nie wchodziło w grę. Dlatego też posłowie rządzącej większości znaleźli trzecią drogę.

Co dalej z podatkiem od zrzutek? Posłowie znaleźli sposób, by się z niego wycofać
Podatek od zrzutek. PiS chce wycofać się z niego poprzez inny projekt ustawy (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Jak pisaliśmy w money.pl, zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości "podatek od zrzutek" to w praktyce rozszerzenie podatku od spadków i darowizn. Politycy jedną poprawką wprowadzili zupełnie nowy twór podatkowy, na co następnie przystał Sejm, lecz potem odrzucił Senat.

Właśnie decyzja senatorów sprawiła, że obóz rządzący znalazł się w kropce. Jawiły się przed nim dwa rozwiązania i do tego oba złe z jego perspektywy. Posłowie mogli albo odrzucić senackie weto, co jednak oznaczałoby uchwalenie "podatku od zrzutek" w obecnym brzmieniu, albo przyjąć je, ale to z kolei wyrzuciłoby do kosza całą ustawę deregulacyjną i zmusiłoby władzę do ponownego przeprowadzenia jej przez parlament.

"Podatek od zrzutek" zniknie. PiS znalazło trzeci sposób

Dlatego też rządzący znaleźli trzeci sposób na likwidację podatku, o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pojawił się on w trakcie prac sejmowej komisji finansów publicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 03.01 | Podatki 2023. Oto, na co warto zwrócić uwagę

Na ostatnim posiedzeniu przedstawiciele KFP zaproponowali zmiany w tym zakresie do innego projektu ustawy. Komisja pracowała nad zmianami nazwanymi potocznie SLIM VAT 3.

Czym jest "podatek od zrzutek"?

Skoro "podatek od zrzutek" związany jest z podatkiem od darowizn i spadków, to trzeba najpierw od tego drugiego. Obecnie prawo nakazuje zapłacić podatek od darowizny w momencie, gdy obdarowany w ciągu pięciu lat otrzymał od jednej osoby sumę przekraczającą kwotę wolną (nie chodzi tu jednak o kwotę wolną od podatku dochodowego wynoszącą 30 tys. zł, a limity ustanowione w ustawie o podatku od spadków i darowizn). Jej wysokości są uzależnione od stopnia skoligacenia rodzinnego darczyńcy i obdarowanego.

Dotychczas jednak kwota wolna dotyczyła wpłat od jednej osoby. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z października 2022 r. w przypadku darczyńców niepowiązanych rodzinnie z obdarowanym limit ten wynosił 5308 zł w ciągu pięciu lat. Jeżeli więc suma darowizn przekazanych przez jedną osobę obcą w ciągu pięciu lat przekroczyła tę kwotę, to beneficjent musiał zapłacić podatek.

Zgodnie z ustawą o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych kwota ta ma być podniesiona do 18 060 zł w przypadku darczyńców niepowiązanych rodzinnie. Szkopuł w tym, że wraz ze wspomnianą poprawką opodatkowane będą też datki od wielu darczyńców (co zostało nazwane "podatkiem od zrzutek"). W przypadku darowizn od osób obcych obowiązek podatkowy zaistnieje po przekroczeniu sumy wpłat na poziomie 54 180 zł.

Mówiąc prościej: jeżeli organizator zbiórki publicznej otrzyma darowizny wyłącznie od niepowiązanych rodzinnie z nim osób, to podatek zapłaci, jeżeli suma wszystkich wpłat przekroczy próg 54 tys. zł z kawałkiem. Nie ma znaczenia tutaj fakt, że np. żaden z darczyńców nie wpłaci sam 5 308 zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
sęk
2 miesiące temu
Kolejny krok PiS. Znieść limity i wszyscy zapłacą.
Krist(oferro)
2 miesiące temu
Nie powinno być żadnego VAT przy zakupach- przecież wydane pieniądze już były opodatkowane
Polak
2 miesiące temu
Mieli opodatkować nie chorego, a firmę, która bierze te 20% czy więcej jak my dajemy na chorego. To z artykułu nie wynika Wiele fundacji bierze aż 80% z tego co my dajemy na "chore dzieci", takie mają koszta działania fundacji.
!@#$
2 miesiące temu
Kapitał emerytalny też już był opodatkowany a w dalszym ciągu pobiera sie od nich podatek. Mało tego pobiera się składkę rentową od emerytur, chociaż emeryt nigdy nie otrzyma rent, bo ma emeryturę.
Zoom
2 miesiące temu
To teraz niech zajmą się ORLENEM i zrzutkami na ten oligopol przez naród . Trzeba tylko porównać ceny ropy w styczeń - luty 2022 i w styczeń - luty 2023 oraz ceny paliw w tym czasie w Polsce . Jakim cudem , płacimy 30 % więcej za paliwa ? ceny ropy spadły , ale Polacy płacą dużo więcej nawet po obecnych obniżkach ? komu zależy na tym , żeby inflacja dalej się utrzymywała i nas okradano ?
...
Następna strona