Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Podatek od zrzutek". Premier tłumaczy sytuację "nadgorliwością"

23
Podziel się:

Wprowadzony za sprawą poprawki posłów PiS tzw. "podatek od zrzutek" wywołał duże zamieszanie. Premier gasi pożar tłumacząc sytuację "nadgorliwością niektórych urzędników". Podkreśla, że żadnego nowego opodatkowania zbiórek nie będzie. - Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - zapewnił.

"Podatek od zrzutek". Premier tłumaczy sytuację "nadgorliwością"
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (PAP, PAP/Rafał Guz)

Nie wiesz, jak rozliczyć podatek za 2022 rok? Masz pytanie o Polski Ład? Napisz na http://dziejesie.wp.pl

Zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości "podatek od zrzutek" spowodował poważne zamieszanie, z którego teraz rząd próbuje wyjść z twarzą. To w praktyce rozszerzenie podatku od spadków i darowizn. Politycy jedną poprawką wprowadzili zupełnie nowy twór podatkowy, na co następnie przystał Sejm, o czym pisaliśmy w money.pl.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki został zapytany o tę sprawę w czasie wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce. - Trzeba powiedzieć uczciwie, że nadgorliwość niektórych urzędników, ale też być może dobra wola - chcieli coś uszczelnić, zmienić - doprowadziła do tego zamieszania, którego już nie ma - zaznaczył Morawiecki. Pominął jednak fakt, że tymi "urzędnikami" byli posłowie z jego partii.

Nowa danina, która trafiła do prac legislacyjnych, ma opodatkować zbiórki publiczne i crowfundingowe. Zmiana miała wejść od lipca 2023 roku i dotknąć tych, którzy otrzymali darowizny od wielu osób o wartości przekraczającej 54180 zł. Po tym, jak sprawa odbiła się głośnym echem w mediach, posłowie zapowiedzieli zmiany w ustawie.

Rząd gasi pożar

Premier zadeklarował, że nie pozwoli, "żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy".

Wydałem już dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślili te kwestie. Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność" - oświadczył.

Dopytany o tę kwestię w czwartek premier podkreślił, że żadnego nowego opodatkowania zbiórek nie będzie. - Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - zapewnił.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. MF zaznaczyło, że nowe przepisy nie wpływają w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne.

Na czym polegał haczyk?

Dziś prawo nakazuje zapłacić podatek od darowizny w momencie, gdy obdarowany w ciągu pięciu lat otrzymał od jednej osoby sumę przekraczającą kwotę wolną (nie chodzi tu jednak o kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł, a limity ustanowione w ustawie o podatku od spadku i darowizn). Z kolei jej wysokość jest zależna od stopnia koligacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Projekt ustawy deregulacyjnej miał w założeniu być korzystny dla podatników, gdyż zakładał podniesienie kwot wolnych. W trakcie prac w Sejmie posłowie jednak przyjęli poprawkę, która przewiduje, że kwoty wolne będą obowiązywać już nie tylko w przypadku darowizn od każdego pojedynczego darczyńcy, ale także od darowizn od wielu osób – wskazywał "DGP".

W tej formie zmiany podatkowe dotkną osoby fizyczne prowadzące zbiórki na własną rękę. – Zarówno kanałami prywatnymi, jak i za pośrednictwem platform crowdfundingowych. Bez znaczenia będzie miał także charakter zbiórki, tzn. czy będzie ona na cele takie jak leczenie, czy na usunięcie skutków nieszczęścia, jak wypadek czy pożar – wyjaśniał w rozmowie z money.pl Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
JMM
2 miesiące temu
Rządy po upadku komuny: ZŁY (lewica która podpisała konkordat, GORSZY (PO wyprzedająca polską infrastrukturę krytyczną i NAJGORSZY (PiS - ciemna pazerna ekipa rujnująca Polskę pod każdym względem. Ekonomicznym, demokratycznym, humanitarnym plus promuje ciemnotę.)
Polka
2 miesiące temu
Klamca poprostu klamca znowu ja nie winny tylko oni morawiecki on nie rzadzi on porostu robi głupie wrażenie jest po to żeby tylko nawalać na Tuska I rozdawać kasę naszą kasę kolesiom po za tym do niczego się nie nadaje dobrze mu wychodzą klamstwa
Emerytka
2 miesiące temu
PIS wprowadził po cichu podatek od alimentów płaconych na dorosłych niepełnosprawnych. To w ramach pomocy niepełnosprawnym.
Nick
2 miesiące temu
Janosik....przy tych panach....to był porządny gość
Bob
2 miesiące temu
Platforma była złem ale najgorszym złem jest PiS.
...
Następna strona