Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny – jak uniknąć opodatkowania?

1
Podziel się:

Darowizna, podobnie jak spadek, są objęte obowiązkowym podatkiem. W polskim prawie istnieją jednak wyjątki, które zwalniają z obowiązku uiszczenia opłaty. Aby zwolnienie przysługiwało, trzeba jednak pamiętać o pewnych formalnościach. Ich niedopełnienie może skutkować bolesnymi karami. Jak zapłacić podatek od darowizny? Kiedy nie trzeba tego robić i o czym należy pamiętać?

Ograniczenia w zwolnieniu z podatku od darowizny – jak uniknąć opodatkowania?
(Getty Images, Stadtratte)

Darowizna – jakie są zasady rozliczenia podatku?

Obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne, które otrzymały darowiznę o wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania darowizny obdarowanemu lub z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Jeżeli umowa darowizny jest zawierana u notariusza, to u niego płacisz podatek.

Ile wynosi podatek od darowizny? To, jaka będzie wysokość podatku, oraz czy w ogóle jest on konieczny, zależy od tego, kto wręcza darowiznę. Na gruncie podatku od spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe. Grupa I to najbliższa rodzina, np. małżonek, dzieci, wnuki. II grupa podatkowa to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Do III grupy nalezą pozostali nabywcy.

W zależności więc od przynależności do konkretnej grupy wysokość podatku waha się od 3 proc. do 20 proc. Im mniejszy stopień pokrewieństwa, tym większy podatek do zapłacenia. Termin płatności podatku od spadków i darowizn wynosi 14 dni od doręczenia decyzji urzędu skarbowego z ustaloną kwotą podatku.

Jakie są zwolnienie z podatku od darowizny? Kiedy nie trzeba płacić podatku?

Podatkowi nie podlegają darowizny, których wysokości są niższe od tych ustalonych dla konkretnych grup. W zależności od grupy podatkowej przypisane do nich kwoty wolne to:

  • 9637 zł – dla osób z I grupy podatkowej
  • 7276 zł – dla osób z II grupy podatkowej
  • 4902 zł – dla osób z III grupy podatkowej

Podatek od darowizny w rodzinie będzie więc inny w zależności od stopnia pokrewieństwa. Ponadto opodatkowaniu podlega wyłącznie wartość majątku ponad kwotę wolną od podatku

Obowiązują również wyjątkowe zwolnienia z podatku od darowizn. Są sytuacje, w których wręczona darowizna, niezależnie od wysokości, nie jest objęta podatkiem. Przykładem jest darowizna w najbliższej rodzinie. 

Jeśli dziecko otrzyma wsparcie finansowe od rodziców, np. na zakup mieszkania, nie będzie musiało płacić podatku od spadków i darowizn. Jako najbliższą rodzinę rozumie się: małżonka; zstępnych: dzieci, wnuków, prawnuków; wstępnych: rodziców, dziadków, pradziadków; pasierba; rodzeństwa; ojczyma lub macochy. Nawet jeśli kwota darowizny przekroczy kwotę wolną, możesz skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Podatek od darowizny od rodziców nie jest jednak jedynym przypadkiem. Inną sytuacją, w której darczyńca jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn, jest przekazanie darowizny na cele pożytku publicznego.

Kategorie działalności, na rzecz których można przekazać darowiznę bez konieczności płacenia podatku, obejmują: cele kultu religijnego, oddanie krwi przez honorowego dawcę krwi i darowizna dla organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego. W tej ostatniej mieszczą się m.in.: organizacje działalności pożytku publicznego, wolontariaty itp. Państwo, zachęcając do oddawania krwi, oferuje odliczenie jej od podatku

Czy należy złożyć wniosek w tej sprawie?

Wiesz już, że darowizny przekazywane w najbliższej rodzinie są zwolnione z podatku. Nie oznacza to jednak, że fakt te nie musi być zgłoszony do organów państwowych.

Otrzymanie darowizny od grupy 0, czyli najbliższych w rodzinie, która wynosi powyżej wartości 9637 zł, należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Musisz to zrobić w terminie do 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Fakt ten należy zgłosić na specjalnym formularzu SD-Z2.

Formularz podatkowy SD-Z2 jest dostępny na stronie podatki.gov.pl.

Na co należy zwrócić uwagę, ubiegając się o zwolnienie z podatku od darowizny?

Pamiętaj, że w przypadku darowizny pieniężnej musisz udokumentować jej otrzymanie dowodem przekazania na twój rachunek płatniczy, na rachunek w banku, w kasie oszczędnościowo-kredytowej czy przekazem pocztowym. Krótko mówiąc, dokumentem, który potwierdzi wpływ określonej kwoty na konto bankowe.

Jeżeli nie zgłosisz darowizny w wyznaczonym czasie lub nie udokumentujesz otrzymania pieniędzy, nie będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia z podatku od darowizny. Wówczas darowizna będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Konieczne jest też złożenie zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych nabytych według ustalonego wzoru.

Warto także wspomnieć o darowiznach przekazywanych cyklicznie i w małych kwotach. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której dziadkowie wysyłają wnukowi co miesiąc pewną kwotę np. na kupno mieszkania. Jeśli nabycie praw majątkowych odbywa się regularnie i z udziałem tej samej osoby, wówczas wartość przekazanej darowizny ujmuje się łącznie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło nabycie spadku. 

Oczywiście dziadkowie nalezą do grupy 0, która jest zwolniona z obowiązku płacenia podatku. Jeśli jednak w ciągu 5 lat kwota wpłacanych darowizn przekroczy łączną wartość 9637 zł, należy poinformować urząd skarbowy o nadwyżce na druku SD-Z2.

W niektórych przypadkach państwo zwalnia z obowiązku płacenia podatku od darowizny. Nie zwalnia to jednak z obowiązku złożenia odpowiednich dokumentów. Aby dowiedzieć się więcej o formalnościach, warto zasięgnąć informacji w najbliższym urzędzie skarbowym. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Popo
rok temu
Jak zwykle bzdety, js msm liczyć za jakie kwoty kupiłam wnukom np. Czekolady, cukierki, lizaki lody prezenty urodzinowe., imienin. Gwiazdkowe, za stara jestem aby pamiętać przez 5 lat