Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Podatek cukrowy i opłata od małpek przyjęte. Sejm przegłosował nowe przepisy

121
Podziel się

Słodkie napoje oraz tzw. małpki będą droższe. Sejm w piątek przegłosował projekt ustawy wprowadzającej opłatę cukrową. To oznacza wyższe koszty dla producentów już od lipca 2020 roku.

Sejm przyjął w piątek ustawę wprowadzającą tzw. opłatę cukrową
Sejm przyjął w piątek ustawę wprowadzającą tzw. opłatę cukrową (East News, Jan Bielecki/East News)
bDZFXPxN

Większość sejmowa bardzo spieszy się z uchwaleniem nowej opłaty. Drugie czytanie odbyło się w nocy z czwartku na piątek. PiS złożyło wniosek o trzecie czytanie i głosowanie jeszcze w piątek, bez odsyłania do komisji.

Za ustawą zagłosowało 254 posłów, z kolei 169 było przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie nowych przepisów oznacza, że ustawa trafi teraz do Senatu. Można się spodziewać, że izba wyższa ją odrzuci, po czym Sejm ponownie ją przyjmie. To jednak może potrwać kilka tygodni.

bDZFXPxP

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Posłowie w czasie prac Komisji Zdrowia zgłosili 13 poprawek.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Opozycja zarzucała też projektowi wiele innych niedociągnięć. Wskazała m.in. na zbyt krótkie vacatio legis. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku. Tak krótki okres na dostosowanie się firm, producentów, sadowników do nowych regulacji sprawi, że niektórzy z nich będą musieli zniknąć z rynku lub ponieść straty. Dlatego też Lewica złożyła poprawkę, by ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

bDZFXPxV

Zgodnie z projektem ustawy "przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml wina 14-proc.

bDZFXPxW

Pieniądze z opłaty mają trafić w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę i świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZFXPyq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Sly
9 miesięcy temu
No to teraz wylistuję z mojego sklepu małpki, będzie się więcej sprzedawało większych pojemności 200 ml. Zarobię to samo. Ktoś mądry wymyślił, że lepiej obciążyć tym podatkiem sklep niż producenta...Ale lepiej iść z prądem niż pod prąd..
Bebe
rok temu
Małpki powinny kosztować minimum 10PLN!!!
Anonik
rok temu
Jak zwykle komentarze na poziomie, moim zdaniem podwyżka powinna być wyższa dla całej gamy pojemności (minimum 10%) a dla >300 ml nawet 20%. A jaki ma to sens? Ano taki że alkoholik jako osoba chora psychicznie nie myśli tak biznesowo jak niektórzy piszą że przeleje do małpki, nie myśli też że większa butelka wychodzi taniej. Taka osoba nie ma umiejętności planowania i myślenia w przyszłość, często słaba finansowo nie ma kasy, wychodzi do sklepu, ma na małpkę to bierze właśnie 100 lub 200ml i wypija, podniesienie opłat spowoduje że albo nie będzie jej stać albo będzie musiała uwaga - "pomyśleć" o kupnie większej butelki, wtedy zobaczy na koszt i może się rozmyśli i odpuści zakup na rzecz mniej szkodliwego piwa.
bDZFXPyr
Domi
rok temu
Bo alkohol trzeba wytwarzać samemu a markety zamiast cukru będą sprzedawać produkty z trującymi słodzikami żeby nie podnosić ceny wszystko dla zdrowia Polaków brawo pis ha ha
Amarro
rok temu
Nie wierzę 850 mld zł może być z malpek!!! Jeśli będzie 1 zł od 1 małpki a tych sprzedaje się dziennie ok 3,5 mil sztuk to x ok 300 dni w roku daje 850 mld zł!!! To prawie bilon dodatkowej kasy do budżetu!! To PJS będzie miał kasę na 100 plus i inny do jak i znów wygra wybory w Cuglach!! Ha Ha!!
...
Następna strona