Notowania

Podatek cukrowy i opłata od małpek przyjęte. Sejm przegłosował nowe przepisy

Słodkie napoje oraz tzw. małpki będą droższe. Sejm w piątek przegłosował projekt ustawy wprowadzającej opłatę cukrową. To oznacza wyższe koszty dla producentów już od lipca 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sejm przyjął w piątek ustawę wprowadzającą tzw. opłatę cukrową (Fot: Jan Bielecki/East News)

Większość sejmowa bardzo spieszy się z uchwaleniem nowej opłaty. Drugie czytanie odbyło się w nocy z czwartku na piątek. PiS złożyło wniosek o trzecie czytanie i głosowanie jeszcze w piątek, bez odsyłania do komisji.

Za ustawą zagłosowało 254 posłów, z kolei 169 było przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie nowych przepisów oznacza, że ustawa trafi teraz do Senatu. Można się spodziewać, że izba wyższa ją odrzuci, po czym Sejm ponownie ją przyjmie. To jednak może potrwać kilka tygodni.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Posłowie w czasie prac Komisji Zdrowia zgłosili 13 poprawek.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Opozycja zarzucała też projektowi wiele innych niedociągnięć. Wskazała m.in. na zbyt krótkie vacatio legis. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku. Tak krótki okres na dostosowanie się firm, producentów, sadowników do nowych regulacji sprawi, że niektórzy z nich będą musieli zniknąć z rynku lub ponieść straty. Dlatego też Lewica złożyła poprawkę, by ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Opłata cukrowa i opłata od "małpek". Wiemy, kto i ile zapłaci

Zgodnie z projektem ustawy "przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml wina 14-proc.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, proponuje opłatę cukrową i opłatę od małpek
Opłata cukrowa do zmiany. Ministerstwo Zdrowia wprowadzi nowe zasady i stawki

Pieniądze z opłaty mają trafić w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę i świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

PolakHA HA HA Ha gdzie jesteście PiS-owe TROLLE ?>>>>>???? CISZA ??? Złodziejski rząd .Nepotyzm , rozdawnictwo pieniędzy i stanowisk . W … Czytaj całość

14-02-2020

RzeszówNo nic to teraz producenci zaczną produkować alkohol w butelkach nie mniejszych niż 350 ml i większych i zobaczymy co zrobi zachłanny PiS???

14-02-2020

PijaczynkaPół litra tańsze od małpki. Kupię litra i będę przelewał do małpek. Czysty biznes.

Rozwiń komentarze (118)