Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cyfrowy. Kościński daje czas OECD do lata

Chociaż Tadeusz Kościński chciałby, żeby podatek od usług cyfrowych był podatkiem globalnym, to jednak Polska nie będzie czekać w nieskończoność. Minister finansów daje czas OECD do lata. Później rząd sam opracuje swoją koncepcję daniny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tadeusz Kościński co rusz mówi o konieczności wprowadzenia podatku cyfrowego. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl, że "podatek cyfrowy na 100 proc. musi być", ponieważ jego brak zniekształca rynek, a także prowadzi do nieuczciwej konkurencji.

- Taki podatek musi być. Najlepiej, żeby to był globalny podatek - i nad tym pracuje OECD, żeby to nie był podatek ani polski, ani unijny, tylko globalny, bo inaczej tworzymy możliwość, by firmy cyfrowe uciekały do rajów podatkowych czy względnych rajów podatkowych - dodał Kościński.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. Kawecki: "premier się wycofał - wielka szkoda"

Polski rząd deklaruje, że na razie czeka na rozwiązanie, które zostanie wypracowane na forum OECD. Jednak cierpliwość gabinetu Mateusza Morawieckiego ma swoje granice.

- Mam nadzieję, że do lata będzie już wypracowana propozycja takiego podatku. A jak nie, to będziemy musieli zastanowić się nad rozwiązaniem w Polsce - np. Francuzi wdrożyli swój podatek, ale nie będą go pobierać do końca roku, też czekają na rozwiązanie globalne - wytłumaczył minister.

Podatek GAFA miałby objąć m.in. Google'a.
Podatek cyfrowy w Polsce. Rząd czeka na rozwiązanie OECD

Dodał także, że obecnie budżet na 2020 rok nie ma przewidzianych żadnych wpływów z tytułu podatku cyfrowego. Kościński podkreślił, że Polska jest aktywnym uczestnikiem prac w OECD.

Tadeusz Kościński potwierdza, że w resorcie finansów jest temat podatku cyfrowego.
Podatek cyfrowy. Minister finansów: "Myślimy o nim"

- Nie może być tak, że mamy firmy zarejestrowane w Polsce, które działają w sferze cyfrowej i płacą podatki tutaj, a mamy firmy, które są spoza Polski, ale działają na naszym rynku i u nas nie płacą podatku. To zniekształca rynek, to jest według nas nieuczciwa konkurencja - tłumaczył Kościński.

Tadeusz Kościński zapewnia, że podatek nałożony na Airbnb wyrównałby konkurencję między firmami.
Airbnb opodatkowane? Tego chce minister finansów Tadeusz Kościński

To już kolejny raz, kiedy minister finansów przywołuje na agendę temat podatku cyfrowego. Wcześniej np. mówił o konieczności opodatkowania AirBnB.

Podatek od usług cyfrowych, tzw. podatek GAFA - nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple - ma objąć przychody wszystkich firm cyfrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

KłamcaToż to polski rząd PiS podpisał z amerykanami umowę że nie wprowadzi podatku cyfrowego i to w ubiegłym roku od takich potęg jak Facebok , Amazon , … Czytaj całość

27-02-2020

PiotrPrzyjedzie zastepca trumpa i podaku nie bedzie trudno zeby parobek nakladal podatek na swojego pana tylko pan moze nalozyc podatek na parobka

28-02-2020

PRZEDSIĘBIORCAWOKOŁO SAMI KOMUNIŚCI , SOCJALIŚCI - jedno co umieją to OPODATKOWYWAĆ !!!!! Ale to się skończy , chcą gospodarki komunistycznej to niech robią , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (136)