Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Polacy mogą tracić pieniądze na rozliczeniu z fiskusem. Ekspert ostrzega

37
Podziel się:

System Twój e-PIT w przypadku niektórych podatników może samodzielnie nie rozliczać ulgi na dziecko w maksymalnej wysokości. Na problem zwrócił uwagę ekspert podatkowy. Jak nie stracić pieniędzy i ile można zyskać?

Polacy mogą tracić pieniądze na rozliczeniu z fiskusem. Ekspert ostrzega
Rozliczając się ze skarbówką można zyskać pieniądze (Adobe Stock, TOMASZ MAJCHROWICZ)

Od 15 lutego dostępny jest Twój e-PIT, który pozwala rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jedną z największych zalet systemu jest to, że tuż po zalogowaniu czarno na białym widzimy, czy przysługuje nam zwrot podatku.

Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach zwrot można znacząco zwiększyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Komisja Europejska nie mogła zablokować fuzji z Lotosem. "Nie taka jest jej rola"

Akceptujesz PIT "z automatu"? Możesz stracić nawet 1700 zł

Na problem zwrócił uwagę Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu. - W przygotowanych zeznaniach nie jest rozliczana w pełnej kwocie ulga na dzieci. Jest ona wyliczana tylko do wartości podatku, a zgodnie z przepisami można skorzystać również ze składek społecznych i zdrowotnej - wyjaśnia.

W efekcie niektórzy mogą stracić pieniądze. Ekspert InFaktu pokazuje to na przykładzie. - Rodzic z minimalnym wynagrodzeniem zapłacił podatek w kwocie 444 zł. Ma dwójkę dzieci, więc system wykaże zwrot 444 zł zamiast 2224,08 zł. A to jest błąd, bo właśnie pozostała część powinna być odliczona od składek, których wartość przekracza 9 tys. zł. Żeby nie stracić aż 1780,08 zł, podatnik musi edytować zeznanie i zaznaczyć, że chce skorzystać z niewykorzystanej ulgi - wyjaśnia.

Ministerstwo Finansów: Twój e-PIT nie wylicza ulgi źle

Ekspert podkreśla, że Twój e-PIT z automatu nie wykonuje takiego odliczenia. Czy to oznacza, że dostarczone przez resort finansów narzędzie działa błędnie? Przedstawiciele resortu z taką tezą się nie zgadzają. Ale potwierdzają, że uzyskanie pełnej ulgi może wymagać "interwencji" ze strony podatnika.

Nie jest prawdą, że ulga na dziecko jest źle wyliczana przez Twój e-PIT. Usługa wylicza ulgę prawidłowo, zgodnie z preferencjami wskazanymi przez podatnika. Aby podatnik rozliczający się za pomocą Twój e-PIT uzyskał dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci (do wysokości sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), powinien wskazać, że chce skorzystać z tej preferencji – poprzez zaznaczenie wskazanego pola 'Chcę skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci'. Wówczas system podstawi kwoty składek wynikające z informacji od płatnika lub podatnik może także samodzielnie uzupełnić tę sekcję - czytamy w komentarzu przesłanym do redakcji money.pl.

Resort wyjaśnia też, że "w przypadku zastosowania w rozliczeniu rocznym ulgi na dzieci podatnik może otrzymać zwrot zarówno do wysokości podatku, jak również w przypadku tzw. dodatkowego zwrotu nieodliczonej kwoty ulgi na dzieci – do wysokości sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne".

"Każdy podatnik, któremu 'zabraknie' podatku do odliczenia przysługującej mu kwoty ulgi na dzieci, może uzyskać w rozliczeniu rocznym tzw. dodatkowy zwrot ulgi na dzieci. Podobnie jak w ubiegłych latach może to zrobić rozliczając się za pomocą usługi Twój e-PIT" - zapewnia ministerstwo.

Ekspert: Twój e-PIT mógłby wskazywać prawa do większej ulgi

Piotr Juszczyk w rozmowie z money.pl potwierdza, że system oblicza ulgę całkowicie poprawnie. Ale jednocześnie w niektórych przypadkach bez podjęcia działań skorzystanie z niej może nie być pełne.

Zdaniem eksperta Twój e-PIT mógłby być skonstruowany inaczej. Tak, by podatnik miał większą świadomość, że zwrot podatku, który widzi po zalogowaniu na stronie, może być większy.

Fiskus ma informacje o podatnikach, którzy są tylko zatrudnieni, a więc rozliczają się na PIT-37 lub PIT-36. Posiadając jednocześnie dane z PIT-11 mógłby dla tej grupy z pełnym powodzeniem automatycznie pobierać niewykorzystaną kwotę na ulgę prorodzinną. W moje ocenie to niewykorzystane możliwości automatycznego odliczenia - ocenia Piotr Juszczyk.

Nawet jeśli system nie obliczałby ulgi sam do maksymalnej wysokości, mógłby przynajmniej informować podatnika o tym, że ma niewykorzystaną pełną ulgę. I że może ją wykorzystać - korzystając z ulgi na dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że nie odliczane były gdzie indziej - dodaje.

Podatnicy nie są biegli w PIT-ach, o czym świadczy, że nawet najprostsze zeznania są zlecane profesjonalnym doradcom - dodaje Piotr Juszczyk.

Ekspert InFaktu podkreśla też, że niektórzy podatnicymogą "zaufać systemowi" i uznać, że ulga, którą widzą, jest ulgą maksymalną. I dlatego warto w tym zakresie edukować Polaków wszystkimi możliwymi kanałami.

Jak edytować PIT, by zwiększyć ulgę na dziecko?

Samodzielna zmiana wysokości zwrotu podatku jest możliwa za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Zyskać można różne kwoty - w zależności od tego, czy zapłacony przez nas podatek pokrywa wysokość ulgi na dziecko (lub dzieci).

Piotr Juszczyk omawia to na przykładzie jednego z podatników. Po zalogowaniu się do systemu widzi on, że ulga na dwoje dzieci obliczona przez system to ok. 1900 zł. Tymczasem w takim wypadku przysługuje maksymalnie 2224,08 zł. Jeśli podatnik nie będzie edytował zeznania, to straci ponad 300 zł. By te środki uzyskać, trzeba "powiedzieć" systemowi, że chcemy też wykorzystać środki z tytułu składki zdrowotnej.

W celu zmiany ulgi trzeba kliknąć w napis "edytuj" widoczny z prawej strony.

W kolejnym kroku system pokaże nam "Ulgę na dzieci" - trzeba kliknąć w kolejny przycisk "edytuj".

- Następnie u dołu strony widzimy opcję "chce skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Trzeba kliknąć w widoczny kwadracik.

Wówczas pojawia się ekran z kwotą zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz automatycznie wylicza się dodatkowa kwota do zwrotu z tytułu ulgi na dzieci. - Podatnik ma też opcję samodzielnego wypełnienia wysokości składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - wyjaśnia ekspert inFaktu.

- Jak widzimy, te kwoty są automatycznie przepisane z formularza PIT-11, który urzędowi skarbowemu dostarcza nasz pracodawca. W mojej ocenie Twój e-PIT mógłby wykorzystywać te dane - ocenia ekspert.

Po zatwierdzeniu widzimy już poprawną wartość ulgi, zarówno w edycji ulgi, która w tym wypadku wynosi 2224,08 zł, czyli o ponad 300 zł więcej niż przed edycją. Kwota, którą można zyskać może być jednak inna - sięgać nawet 1700 zł - wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Ekspert dodaje, że osoby, które zeznanie już złożyły, wciąż nie są na straconej pozycji. Nadal mogą sprawić, że ich zwrot podatku będzie większy. - Oczywiście zeznanie można skorygować, ale to może wydłużyć właściwy zwrot - wyjaśnia.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Sandra
3 miesiące temu
Czy można skorygować rozliczenie pit za 2022 rok jeśli nie skorzystało się ze zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci?
Emeryt
4 miesiące temu
Już zablokowali bo jest w okienku kłódka i tyle z odliczenia.
Pprzemo
4 miesiące temu
A co jeśli opcja dodatkowej ulgi jest nie dostępna bo w okienku widnieje kłódka i nie da się jej zaznaczyć? Mam trójkę dzieci, zwrot to tak naprawdę 1/3 z tego co powinno być odliczone a dodatkowa ulga zablokowana.
Rgb
4 miesiące temu
Czyli walą nas jak zawsze
....
4 miesiące temu
Polacy bez sl7bu mieszkają razem i rozluczaja ulgę prorodzinna? Skończyć z tym..
...
Następna strona