Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska zmienia zdanie w sprawie globalnego podatku CIT. "Osiągnęliśmy nasze cele"

52
Podziel się:

Polska nie będzie już dłużej blokować prac nad wprowadzeniem globalnego podatku CIT. - My, jako Polska, od początku podkreślaliśmy, że dla nas ważne jest opodatkowanie globalnych gigantów cyfrowych. To zostało osiągnięte - przekazała na briefingu prasowym minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jednak teraz inny kraj złożył swój sprzeciw wobec dyrektywy.

Polska zmienia zdanie w sprawie globalnego podatku CIT. "Osiągnęliśmy nasze cele"
Minimalny podatek CIT. Polska nie będzie dłużej blokować prac nad dyrektywą - przekazała Magdalena Rzeczkowska (na zdjęciu) (PAP, Rafał Guz)

Magdalena Rzeczkowska na briefingu prasowym ogłosiła zmianę polityki Polski wobec pomysłu wprowadzenia globalnego podatku CIT. Potwierdziła doniesienia prasowe o tym, że nasz kraj nie będzie dłużej blokować prac nad daniną. Wcześniej tylko Warszawa blokowała przyjęcie dyrektywy w tej sprawie na poziomie Unii Europejskiej.

– Rada omówiła dzisiaj decyzję dotyczącą globalnego minimalnego podatku CIT, nie udało się ostatecznie przyjąć tej dyrektywy – wyjaśniła szefowa Ministerstwa Finansów. Skoro jednak tylko Polska blokowała prace, to dlaczego nadal nie udało się przegłosować daniny w Brukseli? Otóż tym razem swój sprzeciw w tej sprawie zgłosiły Węgry.

Węgry nie mogą na tym etapie poprzeć przyjęcia dyrektywy o globalnym minimalnym podatku dochodowym – wyjaśnił szef węgierskiego MF Mihaly Varga. – Prace nie są ukończone. Myślę, że musimy kontynuować wysiłek, aby znaleźć rozwiązanie – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Anna Adrian, Otodom

Polska osiągnęła swoje cele

Wcześniej Polska domagała się powiązania globalnego podatku CIT razem z podatkiem od cyfrowych korporacji. Próba opodatkowania największych firm technologicznych przez nasz rząd na własną rękę skończyła się tym, że nowy podatek muszą płacić firmy mające problemy z rentownością. Dlatego też tak istotne dla naszego państwa było powiązanie tego podatku z globalnym CIT.

– My, jako Polska, od początku podkreślaliśmy, że dla nas bardzo istotne jest również opodatkowanie globalnych gigantów cyfrowych i nasze cele zostały dzisiaj osiągnięte – ogłosiła szefowa MF.

Udało się w dyrektywnie uzyskać zapisy, które w sposób adekwatny, wiarygodny pozwolą doprowadzić ostatecznie do wdrożenia obu filarów, czyli opodatkowania firm globalnym podatkiem minimalnym i również cyfrowych gigantów podatkiem cyfrowym. Prezydencja też wyraziła swoje oddanie temu, by ten pakiet rozwiązań został do końca prezydencji francuskiej dowieziony – stwierdziła Magdalena Rzeczkowska.

O co chodzi z globalnym CIT-em?

Globalny CIT to pomysł na walkę z wyprowadzaniem zysków osiągniętych w jednym państwie do drugiego, w którym daniny publiczne są na niższym poziomie. Stawka podatku jest ustalona na poziomie 15 proc., a firma musiałaby go opłacić w tym państwie, w którym uzyskała zyski. Jej fizyczna siedziba tym samym przestałaby mieć znaczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
TED55
2 lata temu
Rządy Polski oraz Węgier, do tej pory prowadziły i prowadzą politykę destrukcyjną wobec Unii Europejskiej. Te kraje powinny być wydalone z U. E. Najbardziej z tego, zadowolony jest Putin, który kraje te chętnie przyjmie do swej koalicji. Gdyby to się spełniło, znacznej części polskiego społeczeństwa - ciemnogrodu - otworzyły by się oczy. Tych ludzi, trudno zrozumieć. Ponadto, część eurosceptyków polskich, siedzi w Uni Europejskiej i pobiera duże pieniądze. N. p. pani Beata Szydło.
Hdgfj
2 lata temu
Czas już skończyć z tą dyktatura UE
olo
2 lata temu
jak mamy takich ekonomistów-to trudno się dziwić
P49
2 lata temu
Węgrzy za jakiś czas się zgodzą to wtedy Polska zmieni zdanie i tak w kółko. UE nie miała problemu to sobie przygarnęła bratanów i ma terz z nimi problem ale za to Putin się ciesz bo jego wysłannicy skutecznie blokuja wszelkie dzialania oslabiające Moskwe. Orban i Kaczyński zostaną odznaczeni przez Putina za zasługi dla Rosji.
asa
2 lata temu
Jak ustalił "Fakt", rząd dyskretnie dołożył duchownym aż... 37 mln zł. Do tego utrzymanie "rządu" Sejmu i Senatu. A rodzice chorych dzieci żebrzą w necie na ich operacje ratujące życie. I co, myślicie że NFZ to finansuje, że "rząd" pomaga jak obiecał? Chała, nic z tego, nasze podatki trafiają gdzie indziej, nawet nie zdajecie sobie sprawy gdzie. No to czas włączyć myślenie bo inaczej trafimy do epoki kamienia łupanego, bo w średniowieczu już jesteśmy.
...
Następna strona