Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

"FT": Polska nie będzie już blokować minimalnego podatku dla firm w UE

38
Podziel się:

Polska ma przestać blokować globalny, minimalny podatek korporacyjny - podał "Financial Times". Nasz kraj nie będzie już wetować decyzji UE, co znacznie zwiększa szanse jego wprowadzenia w Unii Europejskiej. W 2021 r. pomysł wprowadzenia takiego podatku wyraziło 136 państw.

"FT": Polska nie będzie już blokować minimalnego podatku dla firm w UE
Szefowa KE Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki. Polska ma przestać blokować projekt minimalnego podatku CIT (GETTY, SOPA Images)

Polska ma zadeklarować swoją gotowość do wyrażenia zgody na globalny podatek podczas spotkania ambasadorów UE w Brukseli - informuje "FT", powołując się na pięć nieoficjalnych i niezależnych źródeł.

Polska już nie blokuje minimalnego podatku CIT w UE

W efekcie, jeśli żaden inny kraj nie zgłosi oporu wobec minimalnego podatku CIT dla firm, droga do jego wprowadzenia stanie się otwarta. Niewykluczone, że umowa w tej sprawie zostanie zawarta już w piątek 17 czerwca, podczas spotkania ministrów finansów krajów UE. Odpuszczenie przez Polskę swojego weta, jak podkreśla "FT", to "duży skok do przodu dla Unii Europejskiej".

"FT" przypomina, że w 2021 r. porozumienie OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ws. minimalnego efektywnego podatku korporacyjnego podpisało 136 państw. Jest to tzw. Drugi Filar zmian podatkowych zaproponowanych przez OECD - Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Unia Europejska pracuje teraz nad przełożeniem propozycji OECD na prawo unijne - dyrektywę, która zmusi państwa do wprowadzenia minimalnego podatku CIT. Będzie to jednak wymagać jednomyślnej zgody państw członkowskich, stąd tak istotny jest brak weta ze strony Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"

Jak podkreśla "FT", Polska do tej pory opierała się minimalnemu podatkowi CIT ze względu na konflikt z Komisją Europejską, która zablokowała wypłatę pieniędzy w ramach Funduszu Odbudowy. Po tym jednak, jak Polska osiągnęła porozumienie z KE ws. funduszy, premier Mateusz Morawiecki "usunął przeszkodę" związaną z podatkiem.

Przypomnijmy, że ambicją większości państw na świecie jest wprowadzenie globalnego podatku CIT. Jego stawka ustalona by była na poziomie 15 proc., a firma musiałaby go opłacić w tym państwie, w którym uzyskała zyski. Jej fizyczna siedziba tym samym przestałaby mieć znaczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
amator
2 tyg. temu
Zeby tylko znali treść tego co podpisują, bo w kamieniach milowych im się pogubiło coś
Cena na Belor...
2 tyg. temu
Czy ktoś ma porównanie jakie są podatki w Księstwie Andory a jakie w Polin?
łoj
2 tyg. temu
na razie płacimy 90%-we podatki! To teraz będzie jeszcze więcej! :-)))
jaro
2 tyg. temu
Polska traci najwięcej przez właśnie brak takiego podatku. Tylko kompletni ignoranci mogli go blokować. PiS won!
DOrka
2 tyg. temu
136 państw? To nam się niespodziewanie Unia rozszerzyła, fiu, fiu...
...
Następna strona