Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Polski Ład jest "dość skomplikowany". Przyznaje to minister z rządu Morawieckiego

32
Podziel się:

Za miesiąc, dwa, jak już Polski Ład się "zaaklimatyzuje" i będzie widać, kto na nim zyskuje, będzie już pewnie sukces - stwierdził Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w piątek. W Radiowej Trójce przyznał, że system jest "dość skomplikowany", szczególnie w grupie klasy średniej.

Polski Ład jest "dość skomplikowany". Przyznaje to minister z rządu Morawieckiego
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, przyznaje wprost, że Polski Ład jest "dość skomplikowany". (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Kowalczyk pytany, dlaczego z Polskim Ładem "miało być tak pięknie, a nie od razu jest pięknie dla tych wszystkich", odparł:

Pięknie to na pewno będzie, jak otrzymają wszyscy do kieszeni swoje pieniądze. Natomiast teraz, ponieważ system nie jest łatwy, przyznaję, dość skomplikowany - szczególnie w tej grupie tzw. klasy średniej (...), tam jest ten mechanizm wyrównania tak, żeby nikt nie płacił więcej podatku. I ten mechanizm jest dość skomplikowany i nie wszystkie służby finansowe w zakładach pracy zdążyły zapanować nad tym.

Jak zauważył wicepremier, był czas na zapoznanie się z nowym system. "Były prawie trzy miesiące, kiedy została przyjęta ustawa; natomiast zwykle, jak to u nas, wszyscy na ostatnią chwilę zostawiają tego typu problemy" - powiedział.

Zobacz także: Bałagan z Polskim Ładem. Czarzasty ma pomysł

Minister Kowalczyk o Polskim Ładzie: wzmacnia służbę zdrowia

Kowalczyk przypomniał, że nowy system przede wszystkim "wzmacnia służbę zdrowia, co jest ważne - stąd właśnie naliczenie, że składka zdrowotna nie jest odliczana od podatku i zawsze wpływa od każdej kwoty płacy, co znacznie wzmacnia dochody służby zdrowia".

Wicepremier przyznał, że zdarzały się pomyłki i właśnie one są nagłośnione. W tym kontekście podał przykład nauczycieli, którzy "najbardziej alarmowali", że dostali mniejsze wynagrodzenie na początku stycznia. "To tak naprawdę 1-2 proc. było tych błędów, ale ponieważ to robią bardzo rozproszone samorządy, służby finansowe szkół, więc to nie jest duży błąd, tylko okazuje się, że ten błąd 2 proc. jest najbardziej nagłaśniany" - powiedział.

Myślę, że tych błędów na koniec miesiąca, czyli dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie "z dołu" (...) będzie na pewno mniej. Chociaż zdarzą się - nie przeczę. Zawsze w takim systemie płacowym ktoś popełni błąd - powiedział Kowalczyk.

Pytany, jaki jest nastrój w rządzie w związku z "falstartem" Polskiego Ładu i ewentualne dymisje, odparł: "Ja nie wiem o żądaniach symbolicznych dymisji". "Natomiast jest pewien taki niedosyt, że oto powinien być ogromny sukces, a na razie go trudno odtrąbić, albo trudno otwierać korki od szampana. Ale myślę, że miesiąc, dwa, czyli jak już system się zaaklimatyzuje i będzie już widać, kto na tym Polskim Ładzie zyskuje, to będzie to już pewnie sukces, który będzie można odtrąbić" - mówił.

Dopytywany, czy możliwie są korekty w części podatkowej Polskiego Ładu, Kowalczyk powiedział, że nie spodziewa się ich "w sposób zasadniczy", ponieważ - jak mówił - byłoby to przebudowanie całego systemu. "Natomiast na pewno szczegóły dotyczące działalności gospodarczej, podatków ryczałtowych - tam są jeszcze szczegóły, które można się spodziewać, że będzie się ktoś temu przyglądał i będą jakieś wnioski i może z tych wniosków jakieś decyzje wyjdą".

Polski Ład. Reforma podatkowa weszła w życie

Na początku 2022 roku w życie weszła podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł progu dochodowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta wynosi 9 proc. i nie obniża podatku.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli szereg zmian, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Bałagan z Polskim Ładem. Szukanie winnych

Jeżeli partia rządząca będzie szukała winnych chaosu związanego z Polskim Ładem, to wygląda na to, że zwróci się ku Ministerstwu Finansów. Przypomnijmy, że w  czwartek rzecznik rządu stwierdził, że wdrażanie reformy podatkowej to duży i skomplikowany proces, za który odpowiada MF. "Faktycznie, myślę, że dało się zrobić więcej. Skoro pojawiły się problemy, to zawsze jest argument za tym, że coś było wykonane nie w taki sposób, jak należało" — stwierdził Piotr Müller.

Zastrzegł, że nie oznacza to dymisji ministra finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Jolka
2 lata temu
Szkoda, że Polski ład nie wprowadza ładu..Księgowi, którzy latami prowadzili firmy na gwałt wykupują polisy ubezpieczeniowe od odpowiedzialności..Bo jak jest coś nieczytelne, to łatwo popełnić błąd, a odpowiedzialność masakryczna.Podatki winny być tak czytelne jak amen w pacierzu. Polacy nic z tego Roz-Ładu Polskiego nie rozumieją! Znowu napędzany będzie interes dla tysięcy szkolących, by wyjaśniać po "polsku" Polski Ład! Nie potrafią, jak się okazało uprościć, ułatwić,uczytelnić. Dziadostwo, słowem.
anty PO
2 lata temu
Zapytać się POsPOlitych Oszustów , co mają do zaproPOnowania innego niż Polski Ład !!/ Czy to jest wiek emerytalny 62 i 65 lat? Czy to jest podwyżka VAT? Czy to jest Paliwo PO 7zł? Czy może wyprzedaż majątku Narodowego i likwidacja miejsc pracy !! Co jeszcze maja do zaproPOnowania Popaprańcy POsowieccy !!??
migdał
2 lata temu
może przepisy są skomplikowane dla przeciętnego człowieka ale po to są księgowi, prawda? ataki na Polski Ład ze strony opozycji to chamówa na maxa.
zefir
2 lata temu
Bogacze z PO wmawiają że gdy będziesz miał więcej pieniędzy to źle. A gdy bogacz milioner z PO będzie miał więcej kasy to dobrze. I Wy to łykacie? Już od 30 lat od Balcerowicza? O ludzie! A Wasze dzieci przez to na emigracji za chlebem od 30 lat! Ludzie!!! Obudzić się! Bo do 67 lat do emerytury znowu będziecie do śmierci harować jak za PO PSL Tuska Kopacz Komorowskiego!
witek
2 lata temu
Panie premierze, robić swoje i nie słuchać narzekających i malkontentów, bo tych w Polsce nie brakuje. Jesteście najlepszym rządem w powojennej historii Polski, który przez te parę lat co jest przy władzy, zrobił więcej dobrego, niż wszyscy inni razem wzięci przez 50 lat. Osobiście dziękuję panu za trud i wysiłki jakie wkłada pan w poprawę warunków życia naszego społeczeństwa. Każdy chociaż trochę myślący Polak to widzi.
...
Następna strona