Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Polski Ład. Senat poparł poprawki do ustaw podatkowych

99
Podziel się:

Na czwartkowym posiedzeniu Senat poparł poprawki do ustaw podatkowych wprowadzających Polski Ład. Zmiany dotyczą wydłużenia vacatio legis, zwiększenia udziału samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT, oraz rozszerzenia tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Polski Ład. Senat poparł poprawki do ustaw podatkowych
Senat przyjął poprawki do Polskiego Ładu. (Senat.gov.pl, Senat.gov.pl)

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy wraz z poprawkami zagłosowało w czwartek 49 senatorów, 4 było przeciw, natomiast 46 wstrzymało się od głosu.

Senat zaproponował kilkadziesiąt poprawek do ustawy, z których duża część miała charakter redakcyjny i uściślający. Wśród zaaprobowanych poprawek znalazło się: zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków, rozszerzenie ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie oraz wydłużenie vacatio legis przepisów.

Ponadto senatorowie poparli zwiększenie podatku dla organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,2 proc. oraz rozszerzenie preferencji podatkowych na osoby posiadające co najmniej troje dzieci. Przychylono się też do poprawek wykluczających podwójne opodatkowanie w związku z wprowadzeniem tzw. podatku minimalnego od korporacji.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Senat odrzucił za to poprawkę doprecyzowującą, że opodatkowanie transakcji kapitałowych wewnątrz grupy, mających na celu obniżenie podatku, dotyczy spółek prawa handlowego (tym samym przepis nie obejmowałby spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i banków spółdzielczych).

Odrzucono też propozycję wprowadzenie sankcji za zatajanie informacji wymaganych przepisami, a także poprawkę, która miała dać osobom korzystającym z tzw. ulgi na powrót podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego. Ustawa zostanie teraz skierowana do Sejmu.

Uchwalona 1 października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, m.in. podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł, likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej), zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
Andrzej
3 lata temu
Zlikwidowali najlepszy podatek, który ciągnął ten kraj do przodu - podatek liniowy wprowadzony o ile pamiętam przez SLD. Po przeanalizowaniu warunków nowego sradu czas pokazać rządzącym gest Kozakiewicza. Zaciskałem zęby ale placilem od nowego roku, szara strefa, ucieczka za granicę, inna forma prawna, na pewno będą luki wychwycone przez doradców podatkowych bo ten ład to bubel prawny.. i jak nie wiem jak się osram zapłacę mniej.
kjhgg
3 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Sprawiedliwoś...
3 lata temu
Lepiej w TVP zaliczajcie emerytów do lepszego sortu próżniaków 10lat, 20 lat pracy w nagrodę 14-tą pensję, gorszy sort 14-tki nie dostanie, bo pracował 45 lat i płacił podatki.
emeryt
3 lata temu
ludzie sprzedaliście Polskę i siebie za 500 zł
edus
3 lata temu
chcialem tez napisac ,co ktos mi zdjąl z jezyka ja przekrocze 16 zl ulgi juz nie dostane a ten co w życiu albo nic nie robil albo chlał i od czasu do czasu popracowal nie dlugo bedzie mial tyle co ja ja stracilem zdrowie ,duzo idzie na leczenie ale ulgi nie mam ,bo podobno państwo opiekujesie chorymi ,wiem co pisze bo mam kogos w rodzinie co mniej przepracowal albo cos tam robil i goni mnie finansowo ,zapomnialem o tych patologicznych przypadkach ze mozna byc cpunem pijakiem i tez dostaja zapomoge a ja za drozsze leki 100 procent musze placic
...
Następna strona