Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile kosztuje rozliczenie PIT i komu warto je powierzyć

7
Podziel się

Dlaczego wypełnienie zeznania podatkowego tak wielu z nas odkłada na ostatnią chwilę? Oczywiście, można uznać to za prokrastynację, która stała się ostatnio modnym pojęciem. Prawda jednak jest taka, że rozliczanie PIT to coś, za co często nie wiadomo, jak się zabrać. Opisane niezrozumiałym językiem niekończące się tabelki i rubryczki na wiele osób działają wyjątkowo demotywująco.

Ile kosztuje rozliczenie PIT i komu warto je powierzyć
bDoDKXSJ

W dodatku nawet najdrobniejsza pomyłka może spowodować, że czeka nas składanie korekty zeznania. Czy jest na to rada? Oczywiście. Można poszukać pomocy i zlecić komuś wypełnienie PIT.

**

bDoDKXSL

**

Ile kosztuje rozliczenie PIT w biurze rachunkowym?

Biura rachunkowe oferują najwyższej jakości usługi w równie wysokich cenach. Oczywiście, w przypadku gdy rozliczasz się z zarobków z jednego źródła, bez małżonka i nie korzystasz z ulg, biuro wypełni twój PIT stosunkowo tanio. Poniesiesz wówczas koszty rzędu około 30 złotych. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji możesz powierzyć rozliczenie zeznania twojemu pracodawcy. Jednym z warunków jest jednak złożenie w firmie do 10 stycznia druku PIT-12.

Co w wypadku, jeśli twoje zeznanie jest bardziej skomplikowane? Wówczas biuro rachunkowe zażąda dodatkowej opłaty. W przypadku gdy rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, cena wypełnienia najprostszego formularza PIT jest wyższa i wynosi mniej więcej 40 złotych. Jeśli rozliczasz się sam, ale przysługują ci ulgi, minimalna cena wypełnienia PIT wzrasta do 50 złotych. Czy prowadzisz działalność gospodarczą? W takim wypadku rozliczenie twojego zeznania wymaga więcej pracy. Za wypełnienie PIT zapłacisz od 100 złotych w górę. Ceny dla przedsiębiorców są jednak mocno zróżnicowane i zależą od ilości dostarczonej dokumentacji księgowej. Plus jest taki, że masz możliwość otrzymania od biura faktury, którą włączysz w swoje koszty.

bDoDKXSR

Biura rachunkowe oferują też opcje dodatkowe. Należy do nich wysyłka wypełnionego zeznania na wskazany adres. Standardowo za taką możliwość zapłacisz do kilkunastu złotych. Wiele firm tego typu oferuje też możliwość elektronicznej wysyłki PIT do twojego urzędu skarbowego. Zazwyczaj jest to nieodpłatne.

W przypadku współpracy z biurami rachunkowymi ponosisz niewielkie ryzyko popełnienia przez usługodawców pomyłki. Troska o bezpieczeństwo jest szczególnie istotna, gdy twoje dochody znajdują się na granicy progu podatkowego. W takich wypadkach nawet mała pomyłka w rachunkach może skończyć się znaczącymi błędami w naliczaniu stawki podatku.

Ile kosztuje rozliczenie PIT u księgowego?

Zawodowy księgowy, który świadczy usługi jako freelancer, rozliczy twój PIT taniej niż biuro rachunkowe. Ceny wypełnienia zeznania na podstawie jednego dokumentu od pracodawcy zaczynają się w tym przypadku już od 20 złotych. Oczywiście, tak jak w przypadku biur, za każdy kolejny dokument, który trzeba uwzględnić w zeznaniu, musisz dopłacić. Za zeznanie, które uwzględnia ulgi, oraz zeznanie składane wspólnie z małżonkiem zapłacisz u księgowego przeważnie nie więcej niż 30 – 40 złotych. Podobnie jak w przypadku biur rachunkowych, najdroższą opcją jest wypełnienie formularza PIT dotyczącego działalności gospodarczej. Za taką usługę zapłacisz przeważnie od 70 złotych. Oczywiście, jeśli wybrany przez ciebie specjalista od rachunkowości nie prowadzi działalności gospodarczej, nie możesz liczyć na przedstawienie przez niego faktury.

bDoDKXSS

Jak wybrać dobrego księgowego? Rekomendacja znajomych jest tu ważna, ale postaw przede wszystkim na sprawdzenie kwalifikacji. Dopytaj też o doświadczenie zawodowe oraz posiadane zaświadczenia. Choć od stycznia 2014 w branży rachunkowości nie przyznaje się już certyfikatów Ministerstwa Finansów, posiadanie takiej licencji przez księgowego nadal jest ważnym wyznacznikiem jakości usług. Listę osób posiadających taki dokument znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów.

Rozliczenia PIT u osoby bez wykształcenia finansowego. Ile to kosztuje?

Z końcem kwietnia następuje prawdziwy wysyp ogłoszeń, w których osoby nie posiadające kwalifikacji księgowego oferują pomoc w rozliczeniach PIT za symboliczne kwoty. Przeciętna stawka za tego typu usługę to 10 złotych za podstawowe rozliczenie dla klienta otrzymującego jeden PIT -11 oraz niewiele więcej w przypadku bardziej złożonych form opodatkowania. Niska cena jest jednak jedyną zaletą tego typu usług. Powierzając swoje zeznanie osobie bez odpowiedniego wykształcenia, ryzykujesz niestety, że taki „specjalista” okaże się niekompetentny i błędnie wypełni twoje zeznanie. Osoba, która oferuje tak niską stawkę za swoje usługi, prawdopodobnie nie wie, ile pracy wymaga prawidłowe wypełnienie formularza podatkowego i zwyczajnie nie zna się na rachunkowości. Fakt, że ktoś od lat oferuje swoje usługi dla rodziny i znajomych, nie stanowi żadnego potwierdzenia posiadanych umiejętności.

Poszukując pomocy w wypełnieniu zeznania podatkowego, musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy: odpowiedzialność za prawidłowe wypełnienie deklaracji ponosisz zawsze ty sam, jako podatnik. Na tobie będzie też ciążyć obowiązek złożenia korekty, a co za tym idzie poszukiwań kogoś, kto naprawi błąd księgowego amatora. Warto wiedzieć, że w niektórych biurach rachunkowych cena przygotowania korekty zeznania jest wyższa niż koszt wypełnienia zwykłego formularza PIT. Sprawdza się zatem stare powiedzenie: kto tanio płaci, ten dwa razy płaci.

bDoDKXST

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl serwisem oferującym pożyczki online.

bDoDKXTm
porady
podatki
KOMENTARZE
(7)
hurizzon
3 lata temu
Ja uważam, że warto skorzystać z programu i samemu się rozliczyć. Ja korzystam z Pitax i co roku jest ok, nigdy nie zostałem wezwany do urzędu. Wszystko jest jasne, co krok po kroku trzeba zrobić. JEst baza wiedzy napisana w jasny, zrozumiały sposób. Niby to średnio 30 zł za rozliczenie trzeba by było komuś zapłacić, ale zawsze lepiej je na co innego wydać.
Tomek
2 lata temu
Wszystkie swoje rozliczenia powierzam biuru rachunkowemu Gama Grabowskich i nie dość, że mam święty spokój z papierkową robotą to jeszcze wszystko wykonane dokładnie i sumiennie.
Celina
3 lata temu
Ja od jakiegoś czasu wszystkie moje rozliczenia powierzam Tax Care, mam dosyć skomplikowaną sytuację i potrzebuje doświadczonych specjalistów w swoim fachu, a tam tacy pracują.
bDoDKXTn
Halina
rok temu
U mnie takimi sprawami zajmuje się biuro Abakus, które zapewnia mi wszelkie sprawy związane z finansami... Dobrze,ż że mieszkam w Gdyni i mam takich specjalistów na miejscu, a na Świętojańska tak blisko :)
Aneta
12 miesięcy temu
Nigdy nie robię tego sama, od lat korzystam z firmy Eurokadra Expert.