Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PIT-38 wypełnią prywatni inwestorzy. Jakie przychody muszą rozliczyć?

0
Podziel się

Deklarację PIT-38 należy złożyć do 2 maja. Druk służy do wykazania przychodów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

PIT-38 wypełnią prywatni inwestorzy. Jakie przychody muszą rozliczyć?
(whitelook, Shutterstock.com)
bEiehEeZ

Deklarację PIT-38 należy złożyć do 2 maja. Druk służy do wykazania przychodów związanych z inwestycjami, m.in. ze zbyciem prywatnych papierów wartościowych czy objęciem udziałów w spółkach.

Formularz wypełnią przede wszystkim osoby, które objęły udziały (akcje) w spółkach z osobowością prawną albo wkłady w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny (np. nieruchomości, patenty) w innej postaci niż przedsiębiorstwo czy jego zorganizowana część.

Deklaracja jest także przeznaczona dla podatników zarabiających na odpłatnym zbyciu:

  • papierów wartościowych;
  • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka);
  • pochodnych instrumentów podatkowych oraz realizacji praw z nich wynikających;
  • udziałów w spółkach z osobowością prawną;
bEiehEfb

Podatnik rozliczy się na tym druku w sytuacji, gdy w 2016 roku sprzedał udziały czy np. papiery wartościowe. Samo objęcie praw nie generuje obowiązku sięgnięcia po PIT-38.

Deklaracja PIT-38. O czym należy pamiętać?

Przychodów wykazywanych na druku nie da się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko, ani wspólnie z małżonkiem. Jeśli dwie osoby w małżeństwie przeprowadziły wspomniane transakcje, każda z nich musi wypełnić i złożyć oddzielny formularz. PIT-38 nie sprawdzi się też przy kilku źródłach dochodów. Podatnicy, którzy np. dodatkowo pracują na etacie, muszą pamiętać o przekazaniu PIT-37 do urzędu skarbowego.

Jak zabrać się do sporządzenia PIT-38? Zwykle podstawę do uzupełnienia rubryk stanowi PIT-8C. Informację podatkową dostarcza biuro maklerskie, które zarządza środkami inwestora. Ma na to czas do końca lutego następnego roku. Jeśli podatnik nie otrzyma dokumentu w terminie, i tak musi wypełnić właściwą deklarację. Samodzielnie zrobi to także w przypadku sprzedaży udziałów poza rachunkiem inwestycyjnym.

bEiehEfh

PIT-38 może również posłużyć do odliczenia strat z lat poprzednich. Z takiego prawa skorzystają wyłącznie osoby, które wykazały je w latach 2011 - 2015. Dlaczego? Zgodnie z przepisami, dochód z tego samego źródła można pomniejszyć tylko przez pięć kolejno następujących po sobie latach podatkowych. Co ważne, wysokość obniżenia nie może być wyższa niż połowa poniesionej straty.

Załącznik PIT/ZG pozwoli wykazać dochody z zagranicy

W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić również dochody z innych krajów, do których w Polsce stosuje się metodę odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Chodzi o umowy m.in. z Belgią, Holandią, Islandią, Rosją czy Stanami Zjednoczonymi. W tym wypadku, do PIT-38 dołączamy załącznik. PIT/ZG służy do wykazania dochodu i zapłaconego podatku poza krajem ojczystym. Dla poszczególnego państwa należy złożyć dodatkowy druk.

Osoby rozliczające np. dochody z giełd zagranicznych muszą samodzielnie ustalić kwoty potrzebne do uzupełnienia formularza. Biura maklerskie z siedzibą poza Polską nie muszą wystawiać druków PIT-8C. W tym wypadku przydadzą się wyciągi z kont. Podatnicy muszą przy tym pamiętać o przewalutowaniu kwot podanych w obcej walucie na złote (według średniego kursu NBP)
.

bEiehEfi
bEiehEfC
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)