Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatki 2017. Do kiedy złożyć PIT-28?

Podatki 2017. Do kiedy złożyć PIT-28?

Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter

Do końca stycznia mają czas osoby, które rozliczają się z fiskusem na druku PIT-28. Formularz jest przeznaczony dla każdego, kto wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Terminu muszą przestrzegać nie tylko przedsiębiorcy, ale także podatnicy wynajmujący mieszkania.

Formularz PIT-28 stanowi informację o wysokości uzyskanego przychodu, dokonanych odliczeń oraz należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie w tej formie nie uprawnia do odpisywania kosztów uzyskania przychodu. Podatnicy nie skorzystają też z niektórych ulg, np. prorodzinnej.

Dla kogo zeznanie podatkowe PIT-28?

Zeznanie podatkowe PIT-28 wypełnią osoby prowadzące firmę indywidualnie albo w formie spółki cywilnej czy jawnej, rozliczające się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Druk jest przeznaczony jednak nie tylko dla przedsiębiorców. Złożą go także podatnicy osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy czy podobnych umów (z ryczałtem - 8,5 proc. podatku od kwoty przychodu), których nie rozlicza się w ramach działalności gospodarczej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie prowadzić biznes i wynajmować mieszkanie. Jak to rozliczyć? Wystarczy złożyć dwie deklaracje: na drukach PIT-36 (dla przychodów z firmy) oraz PIT-28 (dla przychodów z udostępniania nieruchomości). Można to zrobić jednak pod warunkiem, że najem nie został ujęty w ramach działalności gospodarczej w CEIDG.

W jakim terminie wybrać formę opodatkowania?

Właściciele firm mają czas do 20 stycznia danego roku podatkowego na poinformowanie skarbówki o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Zrobią to, składając pisemne oświadczenie u naczelnika właściwego urzędu. Jeśli dopiero rozpoczynają działalność, muszą ten fakt zgłosić najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Tyle samo czasu na złożenie dokumentu mają osoby wynajmujące nieruchomości. W sytuacji, gdy pierwszy przychód pojawi się w trakcie roku, powinny zgłosić do 20 dnia miesiąca następującego po jego uzyskaniu. Wyjątkiem jest grudzień. Jeśli wtedy pojawi się pierwsza wpłata czynszu, oświadczenie trzeba przekazać do końca roku.

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się ryczałtem z przychodów za rok 2016, musieliby więc złożyć stosowne oświadczenia w styczniu poprzedniego roku. W obu przypadkach, pominięcie tego obowiązku oznacza, że przychody rozliczą według skali - 18 lub 32 procent. Więcej na temat progów podatkowych w 2017 roku można przeczytać tutaj.

Wynajem mieszkania a majątek wspólny

Małżonkowie rozliczają przychody za najem mieszkania po połowie. W tym celu składają dwa, oddzielne formularze PIT-28. Dotyczy to sytuacji, gdy nieruchomość stanowi ich wspólny majątek. Przy ryczałcie, od przychodów odprowadzają fiskusowi podatek dochodowy w wysokości 8,5 proc. Zaliczki należy płacić do 20 dnia każdego kolejnego miesiąca.

Czy istnieje możliwość, aby zeznanie wypełniła tylko jedna osoba? Można tak zrobić pod warunkiem, że para dostarczy do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie. Terminy na przekazanie informacji są takie same, jak w przypadku wyboru formy opodatkowania. 20 stycznia lub 20 dzień miesiąca następnego, jeśli nieruchomość została wynajęta w trakcie roku.

Przeczytaj również, do kiedy należy wypełnić PIT-11.

Rozlicz PIT-28 ekspresowo z WP money

Czytaj także
Polecane galerie