Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatki 2017. Do kiedy złożyć PIT-37?

Podatki 2017. Do kiedy złożyć PIT-37?

Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

PIT-37 to najbardziej popularny formularz podatkowy. Wypełniają go m.in. pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci i renciści. Zeznanie mogą sporządzić na papierze lub przez internet. Bez względu na formę, rozliczenie roczne musi trafić do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie. W tym roku czas na złożenie druku PIT-37 upływa 2 maja. Jest to pierwszy dzień roboczy przypadający po standardowym terminie 30 kwietnia, który tym razem wypada w niedzielę. Nie warto przekraczać tej daty. Za spóźnione zeznanie podatkowe grożą konsekwencje. Podatnik może zapłacić mandat, a czasem nawet wysoką grzywnę.

Deklarację PIT-37 wypełnią wszystkie te osoby, które w zeszłym roku osiągnęły przychody z tytułu:

  • wynagrodzeń z umowy o pracę i umów cywilno-prawnych;
  • działalności wykonywanej osobiście (np. w ramach kontraktu menadżerskiego);
  • emerytur lub rent, a także świadczeń przedemerytalnych;
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
  • stypendiów (pod warunkiem, że nie są wolne od podatku);
  • praw autorskich i innych praw majątkowych;

Formularz jest przeznaczony dla podatników, którzy deklarują zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników. Do jego uzupełnienia niezbędne będą zatem dane z otrzymanych druków. Na przykład, osoba zatrudniona powinna dostać od pracodawcy PIT-11.Tego samego dokumentu mogą się spodziewać od ZUS-u niektórzy emeryci i renciści. Stypendyści natomiast obliczeń dokonają na podstawie informacji z PIT-8C, który powinna wysłać np. uczelnia.

Druk PIT-37 służy do deklarowania przychodów, kosztów ich uzyskania, składek na ubezpieczenie społeczne, a także zaliczek pobieranych w ciągu roku. Podatnik może przygotować takie zeznanie indywidualnie. Nie ma też żadnego problemu, aby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Deklaracja umożliwia także skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. W tym wypadku, razem z podstawowym formularzem należy przekazać do fiskusa również załącznik PIT/O.

W jaki sposób sporządzić zeznanie? Możliwości jest wiele. Można skorzystać z e-Deklaracji udostępnianych na rządowym Portalu Podatkowym, wypełnić PIT online lub pobrać jedną z wielu desktopowych aplikacji. Specjalny program do rozliczenia przygotował także WP money. Dzięki interaktywnemu kwestionariuszowi i dołączonej instrukcji obsługi, wypełnienie rozliczenia nie powinno sprawić problemu. Podatnik może też zdecydować się na tradycyjną, papierową formę.

Jak rozliczyć PIT-37? Zobacz, instrukcję krok po kroku

Czytaj także
Polecane galerie
Agnieszka
2017-04-26 17:20
Ja składałam pit 37 tego samego dnia co moja siostra i ona dostała zwrot a ja nie. Zastanawiam się jak oni to rozpatrują ?. Skoro moi znajomi co składali w późniejszym terminie niż ja też otrzymali zwrot. Dodam tylko że w ten sam sposób składali co ja i też mają zwrot na konto .
SEY
2017-03-08 14:08
Ten dziennikarz piszący ten artykuł, to jakiś niedouczony. Przecież emeryci i renciści nie muszą rozliczać PIT, jezeli nie zamierzają komus przekazać 1
Podatnik
2017-02-17 14:47
Właśnie dzisiaj otrzymałem na konto zwrot 100% nieprawnie pobranych przez Rząd RP (czytaj ukradzionych ciężko zarobionych przeze mnie ) pieniędzy. Podatek należny o zł (zero). Jak widzę co rząd robi z budżetem to mnie skręca..... ja się nie dokładam do tego!
Pokaż wszystkie komentarze (9)