wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Co grozi za rozliczenie PIT po terminie?

Co grozi za rozliczenie PIT po terminie?

Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter

Mandat w wysokości minimum 185 zł, grzywna sięgająca 18 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie - takie konsekwencje grożą przedsiębiorcom, rozliczającym się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, jeśli do 1 lutego nie złożyli PIT-28.

Spóźnione zeznanie podatkowe jest wykroczeniem skarbowym, za które fiskus może ukarać cię mandatem. Wynika to z artykułu 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego.

Urzędnicy skarbowi lub inspektorzy kontroli skarbowej mają prawo ustalić wysokość mandatu od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2016 roku wynosi ono 1850 zł brutto). Możesz więc zapłacić od 185 zł aż do nawet 37000 zł. Podobne sankcje dotyczą sytuacji, kiedy nie zapłacisz pełnej kwoty podatku, a zaległość nie przekroczy pięciokrotnej wysokości płacy minimalnej (w 2016 roku - 9250 zł).

Inaczej wygląda kwestia nieuiszczenia podatku, który przewyższa wspomnianą kwotę. W grę wchodzi już wówczas przestępstwo skarbowe, a karę wymierza sąd. Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, grozi ci grzywna. Od 10 do 720 tak zwanych stawek dziennych. Ich wartość określa sąd na podstawie twoich dochodów i sytuacji materialnej. Widełki mieszczą się w przedziale od 1/30 do 400/30 minimalnego wynagrodzenia.

W 2016 roku kwota dzienna może więc wynosić od 61,66 zł do 24664 zł, a tym samym cała grzywna od 616,60 zł aż do 17,75808 mln zł. W rażących przypadkach poważnych oszustw podatkowych sąd może skazać na ograniczenie lub pozbawienie wolności od 5 dni do 5 lat. W przypadku spóźnionego PIT-u taka kara na szczęście nie grozi.

Jak zapobiec karze za spóźnioną deklarację PIT?

W przypadku niedotrzymania terminu zeznania podatkowego, jak najszybciej złóż spóźnioną deklarację. Kary pieniężnej możesz uniknąć, informując skarbówkę o popełnionym wykroczeniu. Należy to zrobić zanim urzędnicy sami się zorientują i rozpoczną działania w tej sprawie. Jeśli nie rozliczysz PIT-u na czas, możesz posłużyć się tzw. czynnym żalem.

Zawiadomienie pisemne musi zawierać powody oraz okoliczności zaistniałego spóźnienia. Dokument, zaadresowany na naczelnika urzędu skarbowego, powinien zostać złożony podczas spotkania z urzędnikiem. Oprócz tego, konieczna jest również spłata zaległego podatku wraz z ustawowymi odsetkami.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Leon Z
77.252.204.* 2016-02-04 11:33
Raz się spóźniłem. Zapomniałem, bo rozliczam tak najem mieszkania, więc nie jestem typowym przedsiębiorcą. Dodam, że wszystkie podatki miałem zapłacone terminowo (głupi jestem, że w ogóle wynajem mieszkania oficjalnie rozliczam, 90% tego nie robi). No i dostałem mandacik z US na 200zł. Pomyślałem sobie[...] to ja wam od 10 lat po kilka tysięcy w zębach przynoszę, a wy mi mandat za miesiąc spóźnienia???" i od tamtej pory przeszedłem do szarej strefy. Nie płacę od kilku lat podatku od najmu w ogóle. Oszczędziłem już dobrych kilka tysięcy i poję za to co roku zdrowie urzędniczki, która oduczyła mnie frajerskiej uczciwości. Czego i Wam życzę. Urzędnicze Państwo Polskie to wróg uczciwych obywateli.

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###