Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

Korekta zeznania podatkowego. Zobacz, jak poprawić błąd w deklaracji PIT

3
Podziel się:

Polskie przepisy dają podatnikowi możliwość skorygowania rozliczenia rocznego. Formularz z odpowiednią adnotacją wystarczy przekazać do właściwego urzędu skarbowego w określonym terminie. Przypominamy, kiedy i jak należy złożyć korektę zeznania podatkowego.

Korekta zeznania podatkowego. Zobacz, jak poprawić błąd w deklaracji PIT
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Czym jest korekta PIT?

Chcesz poprawić błąd w złożonej deklaracji PIT? A może jednak decydujesz się na przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego? W obu przypadkach sprawdzi się korekta zeznania, czyli poprawa złożonej uprzednio deklaracji podatkowej. Formularz z odpowiednią adnotacją wystarczy przekazać do urzędu skarbowego w określonym terminie.

Polskie przepisy dają podatnikowi możliwość skorygowania zeznania podatkowego. Istnieje jednak konkretny warunek. W tym samym czasie organ podatkowy nie może toczyć przeciwko niemu żadnego postępowania podatkowe lub kontroli podatkowej. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli ktoś zdecyduje się dokonać korekty deklaracji podatkowej w trakcie podobnych działań, fiskus przyjmie dokument, ale nie wywoła on żadnych skutków prawnych.

Jak skorygować złożony PIT?

Poprawki na deklarację można nanieść za pośrednictwem tego samego wzoru formularza. Na przykład, dla korekty PIT-37 za 2016 rok poprawna będzie wersja nr 23 tego druku. W odróżnieniu od składania deklaracji po raz pierwszy, w tym przypadku należy po prostu zaznaczyć opcję "korekta zeznania":

O czym warto przy tym pamiętać? Nie wystarczy jedynie uzupełnić pól wymagających poprawy. Podatnik skoryguje PIT, wypełniając jeszcze raz cały formularz. Powinien przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie powtórzyć wcześniej popełnionych błędów. Co ważne, nie musi już dołączać do deklaracji ORD-ZU, na którym wcześniej należało uzasadnić przyczynę wprowadzanych zmian.

Kiedy trzeba złożyć korektę zeznania podatkowego?

Zdarza się, że w trakcie wypełniania deklaracji wkradnie się pomyłka. Jeśli podatnik się zorientuje, powinien niezwłocznie poprawić zeznanie. Czasem błąd może dotyczyć wyłącznie kwestii formalnych. Będzie to m.in.:

  • wypełnienie zeznania na nieaktualnym druku,
  • wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL),
  • wpisanie nieprawidłowych danych osobowych,
  • niedołączenie wymaganych załączników,
  • błąd w adresie lub nazwie właściwego urzędu skarbowego.

Kolejna przyczyna korekty może dotyczyć tzw. błędów kwotowych. Dzieje się tak np. gdy ktoś zadeklaruje inne przychody, niż wystąpiły w rzeczywistości. Może to prowadzić do uszczuplenia należnego podatku lub zapłacenia zbyt dużej daniny. W sytuacji, kiedy pomyłka dotyczy nieprawidłowego obliczenia podatku lub pominięcia źródeł dochodu, wraz z korektą PIT warto zgłosić czynny żal.

Korekta nie tylko na wypadek błędu

Opcja korekty sprawdzi się nie tylko w przypadku błędu. Podatnik może z niej skorzystać również po to, aby:

  • wykazać ulgę podatkową, o której nie wspomniał we właściwej deklaracji. Jeśli dowie się o możliwości odliczenia pieniędzy wpłaconych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy albo znajdzie zagubioną fakturę za internet, może skorygować zeznanie. Musi jednak pamiętać o dołączeniu PIT/O z uwzględnionymi kwotami przysługujących ulg,
  • przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Taka opcja jest jednak dostępna wyłącznie, jeśli korekta zostanie złożona w ciągu miesiąca od upływu terminu składania formularzy (np. dla PIT-36 - do 31 maja). Warunkiem niezbędnym jest też zapłacenie pełnej wysokości podatku.

Do kiedy można złożyć korektę zeznania rocznego?

Podatnik ma czas na dostarczenie korekty aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W praktyce jest to 5 lat od końca roku, w którym PIT został przekazany do urzędu skarbowego. Na przykład, jeśli termin na rozliczenie przychodów za rok 2021 mija 30 kwietnia 2022 roku, korektę za rok 2021 można składać do końca 2027 roku.

Warto także pamięć, że złożenie poprawionej deklaracji w terminie 6 miesięcy od złożenia zeznania oraz zapłacenie w całości w ciągu 7 dni od złożenia korekty odsetek, spowoduje zastosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 50% obowiązującej stawki.

Ile razy można skorzystać z opcji poprawiania PIT-u? Nie istnieje limit żaden limit, który ograniczałby liczbę składanych deklaracji korygujących. Jedynym wyznacznikiem jest okres 5 lat. W tym czasie podatnik może złożyć nieskończenie wiele korekt. Najważniejsze, aby urząd skarbowy uzyskał ostatecznie bezbłędnie wypełnioną deklarację podatkową.

Forma deklaracji korygującej. Czy można ją wypełnić przez internet?

Sposób przekazania korekty do fiskusa nie zależy od formy pierwotnej deklaracji podatkowej. Błędy można poprawić na papierowym druku i zanieść go bezpośrednio do urzędu skarbowego lub przesłać pocztą. Można też wybrać drogę elektroniczną, np. poprzez usługę Twój e-Pit.

Niezależnie od formy składanej deklaracji korygującej, podatnik musi pamiętać o podpisie. Tak jak w przypadku podstawowego rozliczenia, tylko podpisany formularz może zostać uznany za poprawnie złożony.

Taka sama sytuacja dotyczy również druków przesyłanych przez internet. W tym wypadku podpis dokumentu stanowią dane uwierzytelniające, czyli np. kwota przychodu z zeszłego roku. Można to zrobić w ramach rządowego systemu e-Deklaracji lub za pośrednictwem jednego z internetowych programów PIT (np. WP money).

Korekta PIT a wspólne rozliczenie małżonków

Małżonkowie mają prawo do rozliczenia wspólnego lub na odrębnych zeznaniach. Nawet jeśli zdecydują się na złożenie dwóch oddzielnych druków, mogą zmienić zdanie już po przekazaniu ich do urzędu skarbowego. Wystarczy, że do dnia, w którym upływa termin określony dla danego PIT-u, dokonają korekty, wypełniając wspólny formularz. Spóźnieni podatnicy nie będą mogli skorzystać z tej możliwości.

Korekta zeznania podatkowego a zwrot nadpłaty

Jeżeli w związku ze złożeniem poprawionego zeznania rocznego powstanie nadpłata, a podatnik nie sporządzi wniosku o jej stwierdzenie, kwota ta zostanie mu zwrócona w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia korekty. W przypadku, gdy wypełni i dostarczy do fiskusa owy wniosek, wtedy [ zwrot podatku ] (https://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/zwrot-podatku-pit-2016,112,0,2312304.html) nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadwyżki wraz ze skorygowanym zeznaniem, ale nie wcześniej niż 3 miesiące od dostarczenia korekty lub 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę, lub określającej kwotę nadwyżki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Indywidualist...
7 lat temu
Niniejszym komentuję na podstawie swojego przypadku. W roku 2016 otrzymałem PIT-11 od firmy ktora mnie zatrudniała. Była to firma jednosobowa z okręgu Piaseczno podłegła pod Naczelnika Urząd Skarbowy w Piasecznie. Kobieta prowadzaca firme zawyżyła wartość swoich kosztów wystawiajac niezgodną z prawdą kwotę. Podała w druku orginalnym tylko swój NIP, bez adresu ale do US Warszawa dała do innej firmy, która kopię elektroniczną PIT 11 wysłała do US Warszawa, podajac (mimo, że działała jako firma) swój Pesel. Stąd, Urzad Skarbowy i Izba Skarbowa w Warszawie ukryłi się za uchwałą GIODO i nie chcieli dostarczyc danych kto wypełnił PIT-11. Zgłoszenie do Prokuratury w Piasecznie i Policji w piasecznie oraz w Izbie Skarbowej w Warszawie i Urzędzie Skarbowym w Piasecznie spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem tych Instytucji Państwa Polskiego, by wyszukać oszusta zmniejaszajacego swój VAT i podatek dochodowy. Te Panstwowe firmy nie podjęły działań. W telewizji i internecie Mówią, że V-ce Premier Morawiecki i Minister Finansów Morawiecki walczy z firmami uchylajacymio sie od płacenia podatków. Jak widać na tym przykądzie, gadać można wiele ale wydano uchwałe GIODO która ma za zadanie chronić
bbbb
7 lat temu
tak wygląda ustawka kolesiowska a nie ustawa.Nakupowali tanio działek z drzewami, zrobili "ustawkę" na chwilę, powycinali drzewa w trybie ekspresowym, przez co wartość działek wzrosła wielokrotnie a teraz je posprzedają za grubą kasę. Tak się robi interesy w stylu PIS :( A prezio tylko kupony odcina.
Polacy
7 lat temu
A do czyjej tak naprawdę kieszeni idzie ten 1 %? Wierzycie w to ze wprost do tego chorego dziecka? ja nie wierzę. Pic na wodę fotomontaż.