Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polski Ład podatkowy. Wspólne rozliczenie małżonków mniej opłacalne niż dotychczas

107
Podziel się:

Rozliczasz się wspólnie z małżonkiem i liczysz na ulgę dla klasy średniej? Wcale nie jest takie pewne, że ją otrzymasz. Małżonkowie mogą stracić na Polskim Ładzie.

Polski Ład podatkowy. Wspólne rozliczenie małżonków mniej opłacalne niż dotychczas
Małżonkowie mogą stracić na Polskim Ładzie. (Adobe Stock)

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie dla osób rozliczających się według skali podatkowej, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Zyskać mogą ci, którzy składają PIT indywidualnie - pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego, na łamach "Rz" zaznacza, że osoby, które się na nią załapią nie odczują podwyżki podatków.

- Zyskają też 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz wyższy próg podatkowy: 120 tys. zł zamiast 85,5 tys. zł - podkreśla.

Eksperci firmy MDDP na prośbę "Rz" obliczyli skutki podatkowe tych zmian.

"Okazuje się, że przy rozliczeniu indywidualnym podatek będzie nieco niższy niż obecnie. Analiza dotyczy rozliczenia indywidualnego osoby osiągającej przychód ze stosunku pracy w wysokości 11 tys. zł miesięcznie i premię roczną wypłacaną w grudniu w wysokości 18 tys. zł. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi" - tłumaczy "Rz".

Indywidualne rozliczenia mogą przynieść korzyść, ale już małżeństwa wcale nie muszą zyskać na zmianach podatkowych. Mogą wręcz stracić pisze dziennik.

Co, kiedy małżonkowie rozliczają się razem i jeden mieści się w limicie, a drugi go przekracza? Obliczał to już wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna". Nie średnia przychodów męża i żony, a indywidualny przychód małżonka zdecyduje o tym, czy małżeństwo załapie się na tzw. ulgę dla klasy średniej.

W praktyce, jeżeli jeden z małżonków uzyskał roczny przychód z pracy mieszczący się w limicie, to skorzysta z niej bez względu na wysokość przychodów drugiego małżonka. Ale jeśli przekracza ten próg, to nawet kiedy partner nie zarabia, to ulga nie będzie się należała - wyjaśnia dziennik.

Konkretny przykład wskazuje "Rzeczpospolita". Przy przychodach 150 tys. zł rocznie rozliczając się wspólnie z małżonkiem dotychczas podatek roczny wynosił 10 413 zł. "Po zmianach wynikających z Polskiego Ładu małżonkowie zapłacą w sumie 11 294 zł. Obecnie uzyskują w ujęciu rocznym 6750 zł nadpłaty, czyli tyle zwraca im urząd skarbowy. W 2022 r. ich nadpłata wyniesie 5851 zł, czyli 899 zł mniej niż obecnie" - wylicza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(107)
Michał mąż
2 lata temu
Pytanie jak sie ma kwota wolna dla małżeństwa gdzie żona nie zarabia wcale a mąż zarabia powyżej limitu dla klasy średniej? Czy ta kwota wolna 30k tyczy się tylko zarabiającego męża czy żona też wnosi swoją kwotę wolna do wspólnego rozliczenia?
Michał
2 lata temu
Jesli jeden z małżonków zarabia 180 tys PLN a drugi 40 tys PLN czy moga sie wspolnie rozliczac aby nie wpasc w drugi próg podatkowy?
Jan
2 lata temu
Witam, To nie jest tak, że się traci od 13 000 brutto, ale juz od 9 000 brutto. Większość podatkników rozlicza się wspólnie ze współmałżonkiem także i tak oboje są w pierwszym progu podatkowym także nic nie daje kwota wolna czy próg podatkowy. Dlaczego nikt o tym nie mówi??!?!?! To wcale nie jest prorodzinna polityka. Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: Czy dla podanego przedziału: 68 412 zł do 133 692. to małżenstwo zarabiające: 129 000 + 131 000 = 260 000 ma ulgi, ale małżeństwo: 10 000 + 140 000 = 150 000 już nie ma ulg ?? To naprawdę jest aż taki wał?!?!?!
poznaniak
2 lata temu
artykuly pisane jakby piszacy nie rozumiał na jaki temat pisze, paranoja
Pablo
2 lata temu
Takich mamy doradców podatkowych co pisza takie bzdury to jak zwykły czlowiek ma zrozumieć? Dzięki uldze klasy średniej nie odczujemy pidwyżki i dodatkowo dostaniemy extra kwote wolna od podatku i podwyższony próg? Doradca PiS to napisał czy kto? Prawda jest taka że podwyższony próg i kwota wolna i ulga klasy średniej te wszystkie trzy ulgi troche na przemian stosowane niwelują stratę składki zdrowotnej. Nic więcej nie dostajemy, wszystkie trzy ulgi zostaja pozarte przez skladke zdrowotną bo są wymyślone tak żeby jedynie wyrownały zarobki w 2022 do zarobków z 2021 a jesli ktos w 2021 wchodził w próg 32% to praktycznie w 2022 też wejdzie tylko że bedzie to miał rozłożone na cały rok. PiSdobrze kombinuje żeby dużo dać nic tak naprawde nie dajac klasie średniej ale żeby zyskać nowych nieświadomych wyborców
...
Następna strona