Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plPIT 2014
Najpopularniejsze formularze PIT
Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę

Rozliczenie podatkowe za rok 2014 dokonywane w 2015 roku nie przyniesie żadnych rewolucyjnych zmian. Wszelkie terminy i typy PIT-ów pozostaną w swych tradycyjnych postaciach. Nowością będą za to formy składania zeznań, choć nie będą one dotyczyły wszystkich ich rodzajów.

Do końca stycznia 2015 roku obowiązkowo swoje zeznania muszą złożyć osoby duchowne oraz właściciele firm, których przychód podlega opodatkowaniu na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Poza nimi i pracownikami, których deklaracje składane są przez płatnika (termin do 28 lutego 2015), wszyscy muszą wypełnić PIT do końca kwietnia.

Najbardziej popularnym składanym zeznaniem podatkowym jest PIT-37. Dotyczy on wszelkich dochodów uzyskiwanych z różnych rodzajów umów: o pracę, dzieło, zlecenie oraz świadczeń socjalnych: emerytur, rent i zasiłków przedemerytalnych. PIT-37 powinni również wypełnić osoby, które otrzymywały wynagrodzenia w ramach stypendiów i praw autorskich. To właśnie ten rodzaj deklaracji będzie można złożyć w formie elektronicznej, ale tylko wtedy, gdy podatnik założy wcześniej specjalny profil w portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Aby tego dokonać należy podczas rejestracji złożyć elektroniczny podpis lub skorzystać ze specjalnego zaufanego profilu z bazy ePUAP.

Do końca kwietnia swoje deklaracje muszą złożyć również osoby, które uzyskiwały dochód z racji prowadzenia działalności gospodarczej. PIT-36 wypełniają ci, którzy prowadzą firmę niezwiązaną z działalnością rolniczą, opodatkowane na zasadach ogólnych lub liniowo. Dodatkowo ten typ deklaracji muszą złożyć w odpowiednim terminie osoby uzyskujące dochód z najmu oraz te, które do swoich dochodów dołączają dochody małoletnich (np. rentę rodzinną).

Koniec kwietnia to również ostateczny termin do złożenia deklaracji PIT-38 oraz PIT-39. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób, które uzyskiwały w ciągu ostatniego roku przychody z giełdy. PIT-39 jest natomiast obowiązkowy dla tych, którzy zarabiali poprzez sprzedaż nieruchomości nabytej lub wybudowanej po 31 grudnia 2008 roku.

Pamiętaj, że zeznanie podatkowe PIT 2014 musi wpłynąć do urzędu skarbowego przed upływem ostatecznego terminu.