wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PIT przez internet

Co roku pod koniec kwietnia placówki pocztowe przeżywają prawdziwe oblężenie Polaków, którzy przypomnieli sobie o konieczności złożenia rocznego zeznania podatkowego i nie chcą przekroczyć terminu, upływającego 30 kwietnia. Tłoku i nerwów można uniknąć i wysłać PIT przez internet, przy pomocy systemu e-Deklaracje, udostępnianego przez Ministerstwo Finansów lub prostego w obsłudze programu, który możesz pobrać bezpośrednio z Money.pl.

W tym miejscu dowiesz się, czy wszystkie PIT-y można składać drogą elektroniczną, w jaki sposób wysłać je fiskusowi oraz skąd wiadomo, że urząd skarbowy twoje zeznanie otrzymał.

Większość formularzy nie wymaga już również użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a małżonkowie, którzy chcą rozliczać się wspólnie, nie muszą już pisać specjalnego upoważnienia na druku UPL-1.

Wspólne rozliczenie a PIT przez internet - jakie dokumenty?

Wspólny PIT z małżonkiem nie wymaga już oświadczenia obu stron o woli dokonania rozliczenia łącznego.

PIT przez internet - jakie programy są potrzebne?

Ministerstwo Finansów udostępnia dwie możliwości rozliczania się przez internet: interaktywne deklaracje na stronie resortu oraz program, który możemy zainstalować na własnym komputerze.

Jaki PIT można złożyć przez internet?

Drogą internetową możemy złożyć już szereg typów deklaracji. Rozliczenie takie jest w zupełności bezpłatne i nie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jak sprawdzić, czy PIT przez internet doszedł prawidłowo?

Przy składaniu zeznania drogą elektroniczną system rozliczeń wysyła do nas specjalne komunikaty. O tym, że zeznanie uznane zostało za poprawne i wpłynęło do bazy fiskusa, informuje nas komunikat 200.

Czy PIT przez internet mogę wysłać e-mailem?

Rozliczenie roczne za 2015 rok złożyć trzeba za pomocą formularzy interaktywnych lub poprzez specjalny program.

Jakie dane są potrzebne do rozliczenia przez internet?

Składane przez internet zeznanie PIT za 2015 rok nie wymaga kwalifikowanego e-podpisu. Dlatego też fiskus musi mieć możliwość zweryfikowania, czy zeznanie wypełniła osoba upoważniona.

Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę