Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2016. Zasiłek dla bezrobotnych trzeba rozliczyć. Jaką deklarację wybrać?

PIT 2016. Zasiłek dla bezrobotnych trzeba rozliczyć. Jaką deklarację wybrać?

Fot. Shutterstock/ EDHAR

Korzystasz z pomocy urzędu pracy? Pieniądze otrzymane w ramach zasiłku dla bezrobotnych musisz wykazać w rocznej deklaracji. Kwoty świadczenia uwzględnisz w PIT-37. Termin na rozliczenie mija 2 maja.

Każdy, kto w 2016 roku otrzymywał świadczenia z urzędu pracy, musi pamiętać o wykazaniu ich w zeznaniu podatkowych. Chodzi nie tylko o zasiłek dla bezrobotnych, ale także o stypendia stażowe finansowane z Funduszu Pracy. Obie formy podlegają opodatkowaniu.

Osoby pobierające pieniądze dostają od instytucji wypełniony formularz PIT-11. Urząd pracy przekazuje informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na tej samej zasadzie, co pracodawcy. W oparciu o ten dokument podatnik wypełnia właściwą deklarację, czyli w tym przypadku - PIT-37.

Co ważne, deklarację składamy bez względu na sumę otrzymanego świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Zasiłek wykażemy nawet w sytuacji, gdy jego wartość mieści się w granicach kwoty wolnej od podatku. Niedopełnienie obowiązku wobec fiskusa może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto o tym pamiętać i wypełnić PIT na czas. Co grozi za rozliczenie po terminie? Przeczytasz tutaj.

W formularzu PIT-37 nie ma specjalnej rubryki na zasiłek dla bezrobotnych. Kwoty wykazujemy w części C.1, która dotyczy dochodów/strat ze źródeł przychodów. Poprawne będzie pole nr 5, czyli "Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4".

Jeśli podatnik nie posiada przychodów z innych tytułów, nie musi zawracać sobie głowy pozostałymi elementami dokumentu. Może natomiast skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych.

Nie wszystkie formy wsparcia ze strony urzędu pracy są opodatkowane. Zgodnie z przepisami, zwolnieniu podlegają m.in. środki w ramach bonów szkoleniowych, świadczenia w ramach działań aktywizacyjnych, a także zwroty niektórych kosztów otrzymane przez bezrobotnego (na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Podatku nie zapłacą także osoby bezrobotne, które skorzystały z finansowania kształcenia lub otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

WYPEŁNIJ PIT-37 EKSPRESOWO Z WP money

Czytaj także
Polecane galerie
XX1
2017-08-22 19:51
Czekam na wiadomosc, ze Komicja Europejska oglosila wprowadzenie podatku od zasilku dla bezrobotnych i od rencistow dla calej europejskiej wspolnoty. Jak dlugo maja cierpiec nad tym, ze w zachodnich krajach takowy podatek jeszcze niezostal wprowadzony, tym samym naraza to na niewyobrazalne straty europejski urzad skarbowy.. Jest oczywistym bledem pozwalanie na wypelnianie samodzielnie PITu, taki dokument powinna jedynie wypelniac dyplomowana ksiegowa po dodatkowym kursie "szkoly liderow" w Nowym Yorku i dyplomie z Wyzszej szkoly Gotowania na Gazie.
https://www.youtube.c
2017-04-28 18:50
https
https://www.youtube.c
2017-04-28 18:50
https