Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PIT 2016. Zasiłek dla bezrobotnych trzeba rozliczyć. Jaką deklarację wybrać?

PIT 2016. Zasiłek dla bezrobotnych trzeba rozliczyć. Jaką deklarację wybrać?

Fot. Shutterstock/ EDHAR

Korzystasz z pomocy urzędu pracy? Pieniądze otrzymane w ramach zasiłku dla bezrobotnych musisz wykazać w rocznej deklaracji. Kwoty świadczenia uwzględnisz w PIT-37. Termin na rozliczenie mija 2 maja.

Każdy, kto w 2016 roku otrzymywał świadczenia z urzędu pracy, musi pamiętać o wykazaniu ich w zeznaniu podatkowych. Chodzi nie tylko o zasiłek dla bezrobotnych, ale także o stypendia stażowe finansowane z Funduszu Pracy. Obie formy podlegają opodatkowaniu.

Osoby pobierające pieniądze dostają od instytucji wypełniony formularz PIT-11. Urząd pracy przekazuje informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na tej samej zasadzie, co pracodawcy. W oparciu o ten dokument podatnik wypełnia właściwą deklarację, czyli w tym przypadku - PIT-37.

Co ważne, deklarację składamy bez względu na sumę otrzymanego świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Zasiłek wykażemy nawet w sytuacji, gdy jego wartość mieści się w granicach kwoty wolnej od podatku. Niedopełnienie obowiązku wobec fiskusa może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto o tym pamiętać i wypełnić PIT na czas. Co grozi za rozliczenie po terminie? Przeczytasz tutaj.

W formularzu PIT-37 nie ma specjalnej rubryki na zasiłek dla bezrobotnych. Kwoty wykazujemy w części C.1, która dotyczy dochodów/strat ze źródeł przychodów. Poprawne będzie pole nr 5, czyli "Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4".

Jeśli podatnik nie posiada przychodów z innych tytułów, nie musi zawracać sobie głowy pozostałymi elementami dokumentu. Może natomiast skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych.

Nie wszystkie formy wsparcia ze strony urzędu pracy są opodatkowane. Zgodnie z przepisami, zwolnieniu podlegają m.in. środki w ramach bonów szkoleniowych, świadczenia w ramach działań aktywizacyjnych, a także zwroty niektórych kosztów otrzymane przez bezrobotnego (na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Podatku nie zapłacą także osoby bezrobotne, które skorzystały z finansowania kształcenia lub otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

WYPEŁNIJ PIT-37 EKSPRESOWO Z WP money

Czytaj także
Polecane galerie
https://www.youtube.c
2017-04-28 18:50
https
https://www.youtube.c
2017-04-28 18:50
https